LIVE UPDATES
Politike

Presidenti i KE pro "Open Ballkan", pranoi atë që i tha "jo" Merkel&CO

Presidenti i Këshillit të Europës, Charles Michel doli pro "Open Ballkan", por mendimin e kujt mori?

20 Maj 2022, 16:34 Nga DOSJA
Presidenti i KE pro "Open Ballkan", pranoi atë që i tha
Foto ilustruese

TIRANË- Presidenti i Këshillit të Europës, Charles Michel, gjatë vizitës së tij zyrtare në Tiranë, ka deklaruar hapur se e mbështet plotësisht nismën “Open Balkan”, duke u bërë zyrtari i parë që del në krah të projektit të inicuar nga dysha Rama-Vuçiç. Madje nga Tirana, i ka bërë thirrje të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor t’i bashkohen kësaj nisme. Sipas kreut të ekzekutivit të KE-së, vendet e bashkuara me këtë nismë, mund të përfitojnë shumë në nivele të ndryshme.

“Për sa i përket Ballkanit të Hapur unë e mbështes këtë nismë, dhe ftoj të gjitha shtetet të bashkohen. Kjo do ta lehtësojë afrimin e Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Evropian”, tha Michel gjatë një konference shtypi në krah të Edi Ramës.

Kjo deklaratë, e para pro, është mirëpritur edhe kryeministri shqiptar, Edi Rama, i cili ka nënvizuar se ka marrë edhe mbështetjen e Gjermanisë. Edhe pse nuk është korrekt me deklaratën e tij. Dhe për këtë rendisim faktet.

Jo më larg se këtë javë. Më 11 Prill, kryeministri Edi Rama u mundua të hapte temën e Ballkanit të Hapur gjatë konferencës me kancelarin gjerman Olaf Scholz, por ky i fundit e “injoroi” këtë kërkesë duke vazhduar të flas vetëm për procesin e Berlinit.  Scholz tha se dëshiron të rigjallërojë procesin e Berlinit dhe se fokusi do të jetë te zhvillimi i tregut të përbashkët.

Shqipëria ka bërë hapa të mëdha. Ka krijuar struktura kundër korrupsionit. Vendet e Ballkanit përfitojnë nga bashkëpunimi rajonal dhe përshpejton afrimin me BE. Dua të rigjallëroi procesin e Berlinit, me rendësi është tregu i përbashkët rajonal dhe zbatimi i 4 lirive bazë”, tha ai.

Po ashtu, edhe paraardhësja e tij në detyrë, Angela Merkel, në turin e fundit në rajnin e Ballkanit Perëndimor foli gjithashtu vetëm për Procesin e Berlinit.

Unë përshëndes edhe projektin e tregut të përbashkët rajonal me 4 marrëveshjet sikundër i quajmë, jo të gjithë janë duke bashkëpunuar në një nivel në këto marrëveshje. Disa janë brenda implementimit të tyre, disa të tjerë janë duke u menduar t’i bashkohen kësaj iniciative, por sot ne kemi rënë dakord që sa më shumë të bashkëpunojnë në këtë kontekst aq më mirë dhe aq më i fuqishëm do të jetë procesi i Berlinit... Bashkëpunimit në nivel rajonal një ide e cila është pranuar nga BE apo nga këndvështrimi nëse ju takoheni kjo është e drejtë e juaj dhe unë e përshëndes këtë shprehimisht dhe shpresoj shumë që të vijoni në këtë drejtim. Zemra ime rreh për këtë rajon edhe pse nuk do kem të njëjtën detyrë sikundër deri më tani”, u shpreh kancelarja gjermane. Madje, e pyetur se a përkrah më shumë “Ballkani i Hapur” apo procesin e Berlinit të vitit 2014, kancelarja gjermane tha se procesi i Berlinit është i pazëvendësueshëm.

“Procesi i Berlinit nëse më lejoni të them është bërthama e gjithçka sigurisht në këtë kontekst procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet, gjërat thjesht mund të përshpejtohen brenda këtij procesi por shikoni pikë së pari Ballkani Perëndimor ka mësuar të bashkëpunoj me njëri-tjetrin dhe jo vetëm të qëndrojnë ulur me njëri-tjetrin”, tha ajo.

Nuk mbaron me kaq! Më 28 Shtator 2021, gjithashtu nga Shqipëria, për nismën ‘Open Balkan’, presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen nuk foli shumë. Gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Leyen u shpreh se mbështet çdo lloj iniciative që është brenda Procesit të Berlinit. Ajo tha se nuk duhen parë me imtësi fjalët por konteksti i nismave, nëse rregullojnë marrëdhëniet mes tyre.

“Po të shikojmë ecurinë ekonomike, si ky treg rajonal, mendoj se procesi i Berlinit është kuadri që ne po përdorim, dhe po shtyn këtë proces dhe integrimin përpara në kuadër si të 6 vendet e rajonit do të përfitojnë. Cfarëdo lloj iniciative që është brenda procesit të berlinit, mirëpritet nga ne. Nuk duhet të shikojmë me imtësi fjalët por kontekstin, që i fton të gjithë të jenë pjesë e tyre, thellon marëdhëniet, që të këtë një integrim të thellë të ekonomike, se është pjesë e procesit,”-u shpreh Von der Leyen.

Procesi i Berlinit është një nismë diplomatike e lidhur me zgjerimin e Bashkimit Evropian. Është një iniciativë bashkëpunimi ndërqeveritar që synon rigjallërimin e lidhjeve shumëpalëshe midis Ballkanit Perëndimor dhe shteteve anëtare të BE-së, për të përmirësuar bashkëpunimin rajonal për çështjet e infrastrukturës dhe zhvillimit ekonomik. Është një nga nismat kryesore diplomatike në Evropën Juglindore të kabinetit të tretë të Merkelit.

Ndërsa nisma rajonale “Open Balkan” ka si pjesë përbërëse vetëm tre nga gjashtë shtete: Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Nga ana tjetër, Kosova, Mali i Zi dhe Bosnjë dhe Hercegovina, nuk kanë preferuar të jenë pjesë. Kjo nismë gjithashtu ka shkaktuar replika të mëdha në distancë ka pasur edhe mes Ramës dhe homologut të tij të Kosovës, Albin Kurti, i cili shton se iniciativa është e lindur në Novi Sad dhe nuk mbështetet nga Evropa. E të drejtë ka pasur.

Por Michel kë përfaqëson? Duke u bërë i pari zyrtar që vjen në Shqipëri dhe flet pro kësaj nisme, ka shkakture bujë, por mendimin e kujt ka përcjellë. Të tijin personal, apo të Këshillit Europian? Këtë gjë, e ka lënë të paqartë, duke i shkaktuar buzëqeshje vetëm kryeministrit Edi Rama dhe mikut të tij, Vuçiç.

(k.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE