LIVE UPDATES
Politike

Njoftimi për largimin e Kim/ Meçollari, Për herë të parë u bë me Arvizunë, Rama të kërkojë falje e të shkarkojë Xhaçkën

Në një postim në Facebook, Meçollari shton se nëse nuk ndodh kjo gjë, do ketë pasoja për MEPJ.

9 Dhjetor 2022, 07:59 Nga F.M
Njoftimi për largimin e Kim/ Meçollari, Për herë të
Artur Meçollari dhe Yuri Kim

TIRANË- Artur Meçollari, ish-zëvendëskomandanti i Forcës Detare shkruan se kryeministri Edi Rama duhet të kërkojë falje dhe të shkarkojë ministrne e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka, pas lajmërimit se ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim i ka mbaruar mandati dhe duhet zëvendësuar. Në një postim në Facebook, Meçollari shton se nëse nuk ndodh kjo gjë, do ketë pasoja për MEPJ. Sipas Meçolarit është hera e dytë që në Shqipëria hapet procedura për zëvendësimin e një ambasadoreje, gjë që nuk u takon autoriteteve shqiptare. Të parin përmend, zëvendësimin e ish-ambasadorit Aleksandër Arvizu.

Postimi:

Cinizmi që do ti kushtojë MEPJ. Nëse KM Edi Rama nuk shkarkon MEPJ dhe i kërkon falje SHBA, siç i kërkoi KM Grek Mitsotakis, mesazhi i MEPJ është formuluar nga ai vetë dhe është publikuar me lejen e tij. Sot, MEPJ publikoi një lajm se ka filluar procedura e zëvendësimit të Ambasadores Kim. Njoftimi është jashtë praktikës dhe etikës së marrëdhënieve ndërkombëtare.  MEPJ thjesht është njoftuar nga Ambasada e SHBA, për dijeni, për këtë procedurë dhe nuk ka asnjë autorizim apo mirëkuptim të publikojë një informacion të tillë. Procedura e zëvendësimit është kompetencë e Qeverisë së SHBA. Por, po aq e rëndë është mungesa e etikës duke mos e quajtur "Ambasadore e SHBA në Shqipëri Znj. Yuri Kim", por thjesht "Ambasadorja Kim".

A thua se bëhet fjalë për një person të parëndësishëm, pa imunitet dhe pa kredenciale diplomatike?? Apo MEPJ ka goxha konfidencë???? Dhe për më tepër bëhet fjalë për ambasadoren e SHBA, partnerit strategjik të Shqipërisë, Kosovës dhe shqiptarëve. Në Historinë 30-vjeçare të rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike me SHBA, në Shqipëri kanë shërbyer 12 ambasadorë dhe të ngarkuar me punë. Por, njoftimi i sotëm i MEPJ është njoftimi i dytë i kësaj natyre.

Në 21 qershor 2013, vetëm dy ditë përpara humbjes së zgjedhjeve parlamentare, ish-KM Sali Berisha, nëpërmjet ish-zëvendësministres së MPJ njoftoi se Ambasadori i SHBA në Shqipëri Z. Aleksandër Arvizu përfundoi mandantin. PS. Foto me Ambasadoren e SHBA Znj. Yuri Kim gjatë vizitës së saj në Bazën Detare të Pashalimanit më 7 korrik 2020, ndërsa kryeja detyrën e Zëvendëskomandantit dhe Komandantit në Detyrë i Forcës Detare.

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme, ka konfirmuar në “Tëitter” se procedura për zëvendësimin e Kim ka nisur. Në pozitën e ambasadorit amerikan në Shqipëri, pritet të emërohet David Kostelanick. Ky i fundit njihet si njohës i çështjes Ruse, teksa aktualisht ka pozicionin e drejtorit në Zyrën për Europën Qendrore dhe Jugore në Departamentin Amerikan të Shtetit.

artur mecollari yuri kim yuri kim largohet nga shqiperia

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua