LIVE UPDATES
Politike

FT+VD-Si po kalojnë 'liderët' në SHBA, u mblodhën për punë, por qejfi s'harrohet

Në Nju Jork, për të marrë pjesë në mbledhje kanë shkuar edhe liderët e rajonit të Ballkanit dhe jo vetëm, që nuk kursyenin të krijonin "show-in" e tyre personal.

21 Shtator 2022, 10:49 Nga k.m.
FT+VD-Si po kalojnë 'liderët' në SHBA, u
Pamje nga SHBA

NJU JORK- Ukraina, siguria ushqimore, shëndeti global dhe ngrohja globale janë disa nga temat që po trajtohen në Asamblenë e Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Në Nju Jork, për të marrë pjesë në mbledhje kanë shkuar edhe liderët e rajonit të Ballkanit dhe jo vetëm, që nuk kursyenin të krijonin "show-in" e tyre personal. Ndryshe nga të gjitha udhëtimet e tjera, kryeministri Edi Rama ka ndenjur "urtë" duke u fokusuar vetëm tek takimet dhe duke qëndruar brenda kornizave zyrtare, gjë që rrallë ndodh me kreun e qeverisë shqiptare. Megjithatë nuk ka ndenjur pa takuar mikun e tij, presidentin serb, Aleksandër Vuçiç.

FT+VD-Si po kalojnë 'liderët' në SHBA, u
Aleksandër Vuçiç dhe Edi Rama

Ndryshe kanë vepruar të tjerë, duke u bërë lajm për qasjen ndryshe në këtë javë qëndrimi në Amerikë. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, doli për shëtitje në Central Park. Aty takoi edhe dy shqiptare, të cilat i 'lidhi' direkt me kryeministrin shqiptar, gjithashtu mikun e tij, Edi Rama. Ndërsa vazhdoi xhiron në park, takoi edhe të tjerë, madje njërit i këshilloi që të linte duhanin.

Ndryshe nga Erdogan, kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis takoi rastësisht në rrugë një taksist nga Greqia. Ndërsa direkt nisi t'i thoshtë: Ku je o i madh? Çfarë po bën? Nga jeni?.

Por kjo video, nuk është e para e llojit të saj. Edhe kryeministri Edi Rama, në daljet e tij të shpeshta jashtë vendit ka takuar shumë bashkëkombas, që dalin nga diku dhe e përshëndesin, duke adaptuar kështu një "skemë" shumë të përdorur "PR" për të treguar kështu se kanë shumë popullaritet dhe njihen edhe nga emigrantët.

FT+VD-Si po kalojnë 'liderët' në SHBA, u
Dritan Abazoviç

Abazoviç nga ana tjetër, literalisht po bën xhiro. Ai ka publikuar pamje të vetë vetes duke ecur me biçikletë ndërsa shijon pamjen nga qyteti që nuk fle kurrë. Me syze, e duke vozitur mjetin dyrrotak, kryeministri në ikje i Malit të Zi duket se ka nevojë për relaks.


Ndërsa Abazoviç ecën më biçikletë, Vuçiç takoi herët në mëngjes mikun dhe bashkëpunëtorin e tij të ngushtë, Marko Gjuriç. Ambasadori i Serbisë në SHBA dhe presidenti, të veshur të dy me tuta dhe tejet sport, shijuan kohën e tyre me sport, para se të nisnin aktivitetet politike.

FT+VD-Si po kalojnë 'liderët' në SHBA, u
Aleksandër Vuçiç dhe Marko Gjuriç

Më pas, gjatë diskutimeve në OKB, Vuçiç nuk ka ndenjur larg miqëve të rajonit, duke pozuar me Ramën, Dimitar Kovaçevskin dhe Abazoviçin, me të cilin flasin vesh më vesh.

FT+VD-Si po kalojnë 'liderët' në SHBA, u
Aleksandër Vuçiç dhe Dritan Abazoviç

Se çfarë, ndoshta dhe nuk do e mësojmë kurrë.

okb asambleja e okb ne new york

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!