LIVE UPDATES
Politike

Duma: Protestat e opozitës duhet të jenë të qëndrueshme dhe të matura! Kriza energjetike nxorri në pah aferat e qeverisë

Duke folur për protestat e opozitës ajo u shpreh se nëse do të ketë protesta ato duhet të jenë të qëndrueshme dhe të matura.

20 Shtator 2022, 21:40 Nga e.k
Duma: Protestat e opozitës duhet të jenë të qëndrueshme
Grida Duma

TIRANË- Deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma u shpreh se gjendja në kampin blu nuk ka qenë në nivelin e duhur dhe aty ku do donin demokratët. Duke folur për protestat e opozitës ajo u shpreh se nëse do të ketë protesta ato duhet të jenë të qëndrueshme dhe të matura.

Duke folur në studion e "Frontline" në News 24 ajo u shpreh gjithçka ka ndodhur nga 2021 e më përpara nuk është më referencë.

Grida Duma: Mendoj që jam përpjekur të mbaj një marrëdhënie me publikun, me demokratët, me të gjithë, objektive, të vërtetë dhe pa pompozitetin e stilit të premtimeve fushatore. Them gjëra që i besoj dhe i mendoj të vërteta. Sigurisht në politikë mund të mos thuhet e gjithë fasha e gjërave, por ajo e vërtetë që duhet thënë tani për të gjithë njerëzit e mençur që ndjekin politikën, formula magjike e rrëzimit të dikujt nga pushteti, është pa diskutim frymëzimi, besimi, qëndrueshmëria. Të tria nuk kanë qenë në nivelin e duhur dhe fitoret nga Rama kanë qenë për të dobësuar opozitën ose për të përfituar nga gabimet e opozitës, jo fitore me qytetarët. Nuk dua të them se gjithçka në aksionin opozitar është perfekte, apo do jetë perfekte, por shumësia e eksperiencave që ka pasur, intensiteti i eksperiencave që ka pasur opozita i kanë dhënë një korpus politik shumë më të matur tani.
Nuk është referencë e shkuara. Gjithçka ka ndodhur nga 2021 e më përpara nuk është më referencë. Janë kristalizuar mendjet politike brenda forcës politike, janë kristalizuar të gjitha trajektoret që kanë të bëjnë dhe me qëndrueshmërinë e veprimeve politike. Nëse do të nisim një protestë dhe disa protesta, do jenë të qëndrueshme dhe do të nisen në mënyrë mature. Është treguar që populli nuk e ka ulur aftësinë reaguese. Iluzioni që qeveria ka ndonjë ndërgjegje që të ikë nga skandalet me Ramën është naivitet fëmijëror politik. Kjo nuk ndodh. Patjetër që denoncimi për skandalet që bën qeveria vjen nga opozita. Qëndrueshmëria e këtij denoncimi është një ansambël i tërë që do çojë në rrëzimin e pushtetit të socialistëve, s’po e quaj Ramës. E kam pak problem të konceptit që e glorifikojnë kaq shumë pushtetin e Ramës, për mua është i dobët, i mbështetur në dobësinë e kundërshtarit.

Lidhur me krizën energjetike, Duma u shpreh se ka nxjerrë në pah korrupsionin dhe paaftësinë e qeverisë. Sipas Dumës blerja e energjisë është bërë në mënyrë korruptive.

Grida Duma: Kjo nuk është çështje e krizës globale, është çështjes kryekëput e keqmenaxhimit të energjisë. Jo vetëm të presë, atë ka bërë, ka pritur momentin më të keq sepse mendon që nuk do kapet lepuri me qerre. KESH ka pasur mundësi që në prill të bëjë blerjet e duhura të energjisë, që në prill ka pasur mundësi të dedektonte rritjen e çmimit të energjisë. Institucionet e tyre, o për shkak aferash, o për shkak korrupsioni, o për shkak paaftësie e kanë keqmenaxhuar totalisht blerjen e energjisë nga jashtë. Ju flisni sot për rritjen e çmimit, por problemi më i madh është a do të kenë energji shqiptarë në muajt në vijim se akoma nuk kanë folur për këta. Këta thonë po ruajnë fashën, nuk do të thotë po ruan fashën 800 kilovatë, e para është të ruash çmimin. Nuk ka pasur paqartësi shifrash. Blerja e energjisë është bërë në mënyrë korruptive. Nuk gjendet me cilët operatorë e kryen blerjen KESH-i. Janë sekrete, të mbyllura. As nuk janë përpjekur të bëjnë atë që bëhej mirë dikur, që tradicionalisht në prill ti shikoje tendencën e çmimit. Ti e blen sot 1000 euro dhe diskuton farsën që to dy anijet në Vlorë janë shpëtimi. Ato anijet a kanë mundësi të prodhojnë më shumë se 2500 megavat, çfarë kanë zgjidhur me anijet, kur nuk kanë zgjidhur 1 të pestën e konsumit. Doli tha që rashë pre e fake neës se në Zvicër nuk dënohet njëri me burg. Nuk shkon dot te fëmijët që nuk kanë përgjegjësi juridike që ka masa penalizimi deri në burg. Çfarë duhet të bëjë? Thonë që mund të blejnë nga operatorët e vegjël privatë, fotovoltaikë, kam dëgjuar që thonë do investojmë te solarët privatë nëpër pallate. janë afera korruptive. Nga kërkesat që kanë ardhur nga bizneset e vogla për të ofruar energji sa janë licencuar, një numër minimal. Në krizë, kur energjia blihet më shtrenjtë, kur flasim për 400 paund dhe flasim për 3 mijë lekë, këtë talljen që bëjnë me rritjen e pensioneve 6 bukë në muaj, është një turp që cipë nuk kanë që e përdorin si argument për të mbuluar krizën. Si përdorën rimbursimin e ilaçeve. Dhe me fondin e miratuar rimbursimi i ilaçeve dështoi.
Keqmenaxhinim, aferat, korrupsioni, paaftësia kanë çuar në krizën energjetike më shumë se kriza globale.

grida duma

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve