LIVE UPDATES
Politike

Dita e Pavarësisë/ Begaj merr mesazhe urimi nga liderët botërorë, mes tyre Macron dhe Mattarella

Në një telegram urimi Presidenti i Francës, Emmanuel Macron shprehet se çelja e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Evropian përbën një moment të rëndësishëm për Shqipërinë, që do të sjellë një zhvillim sa i përket çështjeve ekonomike, sociale dhe mjedisore, por në të njëjtën kohë edhe në funksionimin e institucioneve demokratike, shtetit të së drejtës si dhe qeverisjes. 

29 Nëntor 2022, 14:52 Nga e.k
Dita e Pavarësisë/ Begaj merr mesazhe urimi nga liderët
Bajram Begaj

TIRANË- Presidenti i Republikës Bajram Begaj ka marrë mesazhe të ndryshme urimi nga liderë botërorë me rastin e festës së Pavarësisë. Në një telegram urimi Presidenti i Francës, Emmanuel Macron shprehet se çelja e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Evropian përbën një moment të rëndësishëm për Shqipërinë, që do të sjellë një zhvillim sa i përket çështjeve ekonomike, sociale dhe mjedisore, por në të njëjtën kohë edhe në funksionimin e institucioneve demokratike, shtetit të së drejtës si dhe qeverisjes. 

“Franca do të jetë gjithnjë në krahun tuaj për t’ju garantuar mbështetje lidhur me reformat e nevojshme për integrimin evropian”, theksohet në këtë mesazh.

Po ashtu dhe presidenti i Italisë Sergio Mattarella ka uruat Kreun e Shtetit shqiptarë me rastin e Ditës së Pavarësisë. Në mesazhin e tij Mattarella shkruan se vendi ynë dhe Italia kanë pasur gjithmonë raporte të mira në të gjitha fushat dhe se bashkëpunimi mes palëve do të vazhdojë.

“Gjatë takimit tonë të fundit patëm rastin të forcojmë më tej marrëdhëniet e miqësisë dhe solidaritetit që lidhin Shqipërinë dhe Italinë. Kjo lidhje e veçantë gjen shprehje në një bashkëpunim gjithmonë e më të ngushtë në aspektin politik, ekonomik, shoqëror e kulturor. Vendet tona ndajnë të njëjtat vlera të demokracisë, paqes dhe solidaritetit. Çelja e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian përbën një hap të rëndësishëm përpara në rrugëtimin drejt integrimit të plotë të Shqipërisë në familjen e përbashkët evropiane. Italia do të vijojë të mbështesë me bindje këtë proces si edhe të vendosë në dukje rezultatet e arritura nga Tirana, në kuadër të negociatave të anëtarësimit”, theksohet në mesazhin e Presidentit Mattarella.

Presdienti kroat në mesazhin e tij është shprehur se Shqipërioa dhe Kroacia kanë një frymë të mirë miqësie dhe bashkëpunimi në të gjitha fushat dhe thotë se është besimplotë që bashkëpunimi do të vazhdojë.

“Ky vit është i një rëndësie të madhe për shtetet tona pasi ne festojmë 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike. Në frymën e miqësisë, kam besim se Kroacia dhe Shqipëria do të punojnë më tej për ta avancuar bashkëpunimin, duke përfshirë edhe atë ekonomik. Forcimi i stabilitetit dhe sigurisë në Evropën Juglindore është një element thelbësor në marrëdhëniet tona”, thuhet në letër.

Presidentja e Greqisë Katerina Sakellaropoulou në letrën e saj dërgua Begajt shkruan se Greqia po punon në mënyrë të qëndrueshme drejt forcimit të marrëdhënieve tona dypalëshe, bazuar në parimin e fqinjësisë së mirë.

“Në një periudhë sfidash të shumëanshme, kur paqja dhe siguria po vihen në rrezik në nivel evropian dhe rajonal, Greqia po punon në mënyrë të qëndrueshme drejt forcimit të marrëdhënieve tona dypalëshe, bazuar në parimin e fqinjësisë së mirë. Në të njëjtën kohë, prania dinamike e pakicës kombëtare greke në Shqipëri, por edhe e komunitetit shqiptar në Greqi, kontribuojnë çdo ditë në afrimin kuptimplotë të dy popujve tanë. Ju keni mbështetjen e vendosur të vendit tim për procesin e anëtarësimit të Shqipërisë drejt BE-së, i cili ka hyrë në një rrugë të re pas Konferencës Ndërqeveritare të korrikut të kaluar dhe nisjes së negociatave të anëtarësimit”, shkruan ajo.

Në një mesazh urimi dërguar nga Presidenti i Republikës Çeke Milos Zeman thuhet se miqësia mes dy vendeve do të vazhdojë të zhvillohet në interes të forcimit të bashkëpunimit tonë dypalësh. Letër urimi ka dërguar dhe presidenti i Republikës së Polonisë Andrzej. Në mesazhin e tij ai shpreh kënaqësinë për marrëdhëniet shumë të mira që lidhin dy vendet tona. 

110 vjetori i pavaresise bajram begaj

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!