LIVE UPDATES
Politike

Biden kërkon pezullim 3 mujor të taksës kombëtare të benzinës në Amerikë

Biden tha se politikëbërësit duhet të bëjnë atë që është në fuqinë e tyre për të lehtësuar presionin mbi familjet, duke u bërë thirrje kompanive që të kalojnë "çdo qindarkë" të kursimeve tek publiku.

23 Qershor 2022, 08:09 Nga A.B
Biden kërkon pezullim 3 mujor të taksës kombëtare të
Joe Biden

SHBA- Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka bërë thirrje për një pezullim tre-mujor të taksës kombëtare të benzinës në Amerikës në përgjigje të rritjes së çmimeve të energjisë në vend. Kostoja mesatare e një gallon gazi, ose benzine, është rreth 5 dollarë (4 £), nga afërsisht 3 dollarë një vit më parë, raporton BBC

Me zgjedhjet kombëtare të Kongresit, Biden është nën presion. Analistët thonë se heqja e taksës do të kishte një ndikim të kufizuar në kostot e benzinës dhe naftës shtëpiake. Mbështetja politike për pushimin e taksës së gazit, e cila do të kërkonte një akt të Kongresit, është gjithashtu e pasigurt thonë ata. 

Një senator i lartë republikan të mërkurën e hodhi poshtë atë si një "mashtrim", duke thënë se propozimi është "i vdekur pas mbërritjes", ndërsa anëtarët e vetë partisë së Biden kanë shprehur shqetësime se masa do të sillte përfitime vetëm te firmat e naftës dhe gazit.

Biden tha se politikëbërësit duhet të bëjnë atë që është në fuqinë e tyre për të lehtësuar presionin mbi familjet, duke u bërë thirrje kompanive që të kalojnë "çdo qindarkë" të kursimeve tek publiku.

"Unë e kuptoj plotësisht se vetëm një pushim i taksave të gazit nuk do ta zgjidhë problemin," tha ai. "Por kjo do t'u sigurojë familjeve një lehtësim të menjëhershëm, vetëm pak hapësirë ​​për frymëmarrje ndërsa ne vazhdojmë të punojmë për të ulur çmimet për një kohë të gjatë".

Cila është taksa e gazit në SHBA?

Aktualisht, SHBA vendos një taksë prej afërsisht 18 cent për gallon për benzinën dhe 24 cent për naftën, duke përdorur paratë e mbledhura për të ndihmuar në pagesën e infrastrukturës së autostradave.

Eliminimi i taksës deri në shtator, siç ka propozuar Biden, do t'i kushtonte qeverisë rreth 10 miliardë dollarë. Masa është përpjekja më e fundit nga vendet anembanë botës për të trajtuar kostot në rritje të energjisë. 

joe biden

Sondazh

Poll

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën