LIVE UPDATES
Politike

Berisha për grushtin në protestë, akuzon prapë Ramën: Organizoi atentat me një kamikaz, është informant policie, mos më bëni t'i nxjerr kodin

Sali Berisha tha se akuzat nuk i bën nga një deduksion logjik por se ka fakte që 31-vjeçari është i infiltruar i Policisë Kriminale.

12 Dhjetor 2022, 16:46 Nga k.m.
Berisha për grushtin në protestë, akuzon prapë Ramën:
Sali Berisha

TIRANË- Për Sali Berishën, Gert Shehu e dhunoi duke ndjekur udhëzimet e kryeministrit Edi Rama. Në fjalën e tij, në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Sali Berisha tha se akuzat nuk i bën nga një deduksion logjik por se ka fakte që 31-vjeçari është i infiltruar i Policisë Kriminale. Madje theksoi se i di edhe nofkën, por nuk do t'ja bëjë publike duke sfiduar kështu edhe kryepolicin, Muhamet Rrumbullakun. 

"A e akuzoj unë Edi Ramën se është porositësi i krimit vetëm nga llogjika? Jo, nuk e bëj këtë. Mua më intereson e vërteta. Një akuzë pa baza nuk i shërben as shoqërisë shqiptare, e akuzoj se personi i cili kreu krimin, kamikazi i Edi Ramës ishte dhe është informator i Policisë Kriminale. Prej kohësh i stazhinuar, i përdorur për çmontimin e shpërndarësve të drogës, por edhe si "vesh" për xhematin e xhamisë. E përgënjeshtroi njëherë Met Rrumbullaku, por nuk del dot më se pastaj i del edhe emri KOD. Informatori, informon eprorin e tij për çdo gjë. Kështu që idetë se Gert Shehun e përdorin të tjerë.  Çfarë ndodhi pas aktit kriminal, një kryeministër e dinte se përgjegjësia për garantimin e një protestë është e tij. Ka vetëm një gjë në dorë. Të garantojë gjithçka për një hetim të besueshëm, transparent,"-tha Berisha. 

FJALA E PLOTË E BERISHËS:

Jemi kundër armikut të votës së lirë dhe armikut të egër që është Edi Rama. Ka dokumente dhe të dhëna që faktojnë se ai blen dhe shet nga mëngjesi deri në darkë. Nëse shohim se ai ka krijuar një makineri dhe mekanizma për votën, komplekse, për fat të keq e kemi trashëgimni. Nuk ka lehtëson, por na detyron që t'i japim zgjidhje. Ai pranon çdo gjë po jo votën e lirë. Ata që mendojnë se e pranon, gënjejnë veten ose nuk kanë të qartë doktrinën elektorale dhe kushtet e një procesi të drejtë dhe të barabartë zgjedhor. Deri më sot Edi Ramës i ka dalë jashtë kontrollit një faktor, ka në kontroll makinerinë shtetësore. Ka makinerinë e patronazhistëve, shprehu krenarinë për ta, ka dhjetra qindra mln euro për të blerë në bursë votat e shqiptarëve. Ka pra, kontroll mbi krimin e organizuar, por kishte dhe kreun e opozitës. Siç faktojnë...Kjo i ka dalë jashtë kontrolli. Pas përpjekjesh të jashtëzakonshme, ai ka humbur betejën. Tani nëpërmjet procesit gjyqësor kërkon që të marrë drejtimin e PD dhe në një akt kriminal organizoi atentat me një kamikaz pa eksploziv ndaj Sali Berishës. Edi Rama sipas disave ishte njeriu më i painteresuar. Unë u them se nuk ka në Shqipëri një të dytë që i intereson më shumë. Në Ballkan është Vuçiçi. Mendoi se në zhurmënajën e samitit do i japë një goditje kundërshtarit politik. Atij opozita i ka dalë duarsh, nuk e kontrollon më. Ata që mendojnë se Edi Rama nuk ishte i interesuar bëjnë naivin dhe dudumin. Në vitin 2013 tha 1 milionë shuplaka. Mund të ishin dafina. Por ishin shuplaka. Por që nga ajo kohë e kam ndjekur dhe e kam denoncuar. Ata që bëjnë avokatinë e porositësit e të krimit janë të dështuar. Ai e faktoi, përdori 70 kg ndaj një hoteli. Ai që e bëri në prag të Samitit e bëri që të jehonte sa më pak. A e akuzoj unë Edi Ramën se është porositësi i krimit vetëm nga llogjika? Jo, nuk e bëj këtë. Mua më intereson e vërteta. Një akuzë pa baza nuk i shërben as shoqërisë shqiptare, e akuzoj se personi i cili kreu krimin, kamikazi i Edi Ramës ishte dhe është informator i Policisë Kriminale. Prej kohësh i stazhinuar, i përdorur për çmontimin e shpërndarësve të drogës, por edhe si "vesh" për xhematin e xhamisë. E përgënjeshtroi njëherë Met Rrumbullaku, por nuk del dot më se pastaj i del edhe emri KOD. Informatori, informon eprorin e tij për çdo gjë. Kështu që idetë se Gert Shehun e përdorin të tjerë.  Çfarë ndodhi pas aktit kriminal, një kryeministër e dinte se përgjegjësia për garantimin e një protestë është e tij. Ka vetëm një gjë në dorë. Të garantojë gjithçka për një hetim të besueshëm, transparent. Edi Rama faktoi që bëri gjithçka për të manipuluar hetimin. Sapo mbaroi mitingu, madje në mes, zyra e tij dërgoi tek media më konfidente, tek media që shpërndan çdo fake-neës për Sali Berishën. është e njëjta ajo, se nuk ia marrin përsipër të tjerat, është media e Bolinos, dërgoi dokumentin pa asnjë vlerë ligjore për të deklaruar se Gert Shehu ishte një i desekuilibruar psiqik. Edi Rama u ra telefonave duke mashtruar se ajo ka qenë akt i një të sëmuri psiqik. Gert Shehu mund të jetë mjekuar dhe nuk dyshoj, por është një individ, kriminel, i cili është dënuar si person i përgjegjshëm për krimin që ka kryer. Gjykata për të përfillur një dokument ka rregullat e veta. Dokumenta të asaj natyrë janë me 0 vlerë. Janë të rrezikshme sepse fare mirë, me manipulim mund t'u lëshohen kriminelëve para vrasjeve dhe akteve. Janë joligjore dhe shumë të gabuara. Mjeku që ka lëshuar dokumentin nuk pretendon se është ekspertizë, e thotë që është një epikrizë që ia kam dërguar familjarëve por edhe Policisë. Policia nuk ka të drejtë të kërkojë dokumenta të tillë. I merr vetëm në rrugë ligjore. E ka marrë atë dokument për të liruar Genti Shehun kur është arrestuar duke shpërndarë drogë tek liqeni. Problemet e shëndetit mendor kanë një kod të qartë.

sali berisha gert shehu

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh