Aktualitet

Protesta në ‘Sheshin Skënderbej’ për heqjen e karantinës/ Gjobitet me 500 mijë lekë Sazan Guri dhe dy organizatorët e tjerë (EMRAT)

Policia ka proceduar penalisht 7 persona, mes tyre Klajdi Bello, Zaçe Islami dhe Sazan Guri. Mësohet se Sazan Guri, Klajdi Bello dhe Zaçe Islami janë gjobitur edhe me 500 mijë lekë gjobë, pasi nuk kishin autorizimin për të dalë nga banesa. Sipas Policisë protesta ishte e jashtëligjshme, pasi nuk lejohen grumbullimet në këtë kohë pandemie.
Featured image of article: Protesta në ‘Sheshin Skënderbej’ për heqjen e karantinës/ Gjobitet me 500 mijë lekë Sazan Guri dhe dy organizatorët e tjerë (EMRAT) Foto nga protesta

Tiranë- Policia e Shtetit ka njoftuar ditën e sotme se për protestën që u zhvillua dje në Sheshin Skënderbej nga Shoqëria Civile për heqjen e karantinës, janë proceduar penalisht 7 persona, mes tyre edhe 3 organizatorët, Klajdi Bello, Zaçe Islami dhe Sazan Guri. Mësohet se 3 organizatorët e protestës janë gjobitur edhe me 500 mijë lekë gjobë, pasi nuk kishin marrë autorizim për të dalë nga shtëpia. Sipas Policisë protesta ishte e jashtëligjshme, pasi në këtë kohë pandemie nuk lejohen tubimet. Po kështu, Policia thekson se organizatorët nuk kishin marrë leje tek organet kompetente për të zhvilluar këtë protestë. Ndaj tyre rëndojnë akuzat për 2 veprat penale, më konkretisht “Prishja e rendit dhe qetësisë publike” dhe “Organizimi dhe pjesëmarrja në tubime të paligjshme”.

Njoftimi i Policisë:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Organizuan protestë të paligjshme, procedohen penalisht 7 persona, ndërmjet tyre edhe 3 organizatorët e tubimit. Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 3, në përfundim të veprimeve të kryera në lidhje me protestën e paligjshme të zhvilluar në sheshin “Skënderbej”, proceduan penalisht në gjendje të lirë 7 shtetas. Procedimi ndaj tyre nisi pasi në datë 7 maj 2020, rreth orës 11:30, te sheshi “Skënderbej” kanë protestuar në mënyrë të paligjshme, pa lejen e organeve kompetetente, duke prishur rendin dhe qetësinë publike, aq më tepër në situtatë të jashtëzakonshme në kohë pandemie, ku ndalohen me ligj grumbullimet apo tubimet. Shtetasit Z.I., K.B. dhe S.G., në rolin e organizatorëve të protestës, më herët kanë bërë thirrje në rrjete sociale për protesta e tubime. Në vijim të veprimeve janë siguruar pamjet filmike dhe fotografike, si dhe është bërë këqyrja e rrjeteve sociale, pasi nga këta shtetas (organizatorët) bëhen thirrje për protesta dhe tubime. Nga ana e shërbimeve të Policisë janë vendosur masa administrative/gjoba, pasi asnjëri prej tyre nuk ka patur autorizim për të dalë, bazuar në nenin 3 të Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020. Po punohet për masat plotësuese sipas Aktit Normativ, si dhe për shoqërimin e personave të tjerë që kanë marrë pjesë në protestë, pasi janë fotografuar dhe identifikuar nga ana e Policisë. Materialet i kaluan Prokurorisë në ngarkim të organizatorëve, për veprat penale “Prishja e rendit dhe qetësisë publike” dhe “Organizimi dhe pjesëmarrja në tubime të paligjshme”. Policia e Shtetit apelon për respektim në maksimum të masave kufizuese, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Kjo ishte protesta e parë e organizuar në Shqipëri dy muaj pasi vendi ndodhet në karantinë totale. Protestuesit kërkuan heqjen e karantinës dhe hapjen e bizneseve për të vijuar jetën normalisht, pasi siç tha edhe njëri prej tyre, rregullat po vendosen nga “Despoti Edi Rama”. Gjatë protestës protestuesit bënë edhe rezistencë, madje disa prej tyre u tërhoqën zvarrë nga Policia.

J.V/Dosja.al

Shto Koment