LIVE UPDATES
Politike

POLEMIKAT/ Sigurimi i 500 mijë vaksinave nga Shqipëria përplas analistët, Haxhiu: Sukses i jashtëzakonshëm. Bejtja: Ç’d

5 Janar 2021, 16:26 Nga DOSJA
POLEMIKAT/ Sigurimi i 500 mijë vaksinave nga Shqipëria përplas

TIRANË– Analisti Andi Bejtja ka hapur polemika me Baton Haxhiun, i cili një natë më parë e cilësoi si një arritje shumë të madhe për një vend të rajonit si Shqipëria dhe për qeverinë e kryeministrit Edi Rama, sigurimin e 500 mijë vaksinave të Pfizer/Biontech.

Në një status në rrjetet sociale, pak momente pasi edhe Kosova deklaroi se gjithashtu ka siguruar 500 mijë doza vaksinash të Pfizer, Bejtja shtrn pyetjen se çfarë do të thotë sot Haxhiu kur edhe një tjetër vend ballkanik me një popullsi më të vogël se Shqipëria, deklaroi arritjen e marrëveshjes.

Madje, analisti shton se ndryshe nga Shqipëria në Kosovë kjo deklaratë u bë nga Ministri i Shëndetësië dhe pa bujë të madhe.

Statusi i plotë i Andi Bejtjas

VAKSINA DHE DY PARALELE ME KOSOVEN

Degjova dje Baton Haxhiun, kur u shpreh se lajmi i dhene nga Kryeministri Shqiptar, per sigurimin e nje sasie vaksinash per Shqiperine, jo vetem ishte nje lajm i madh, por qe suksesi i vetem i nje vendi te vogel Ballkanik ndaj “bllokazhit te padenje te BE”, madje shkoi dhe me tej nje fitore dhe ne saje te marredhenieve personale te Edi Rames…

Nuk e di cfare mund te thote sot Batoni kur Kosova nje vend Ballkanik dhe me pak banore se Shqiperia, pa buje, me modesti, deklaroi se kishte siguruar jo vetem 500 mije vaksina sa Shqiperia, por dhe 360 mije te tjera falas me shume…

Dhe nuk e di ai ben pershtypje fakti qe ndryshe nga ketu, ku lajmin e jep vete Kryeministri me buje madje duke nisur dhe nje fushate enkas “Shqiperia Buzeqesh”, atje lajmin e jep Ministri i Shendetesise, qete, pa buje thjesht me nje mesazh ne fb duke u kudesur ne menyre protokollare etike te permende dhe dikasterin perkates……O SA MIRE ME QENE KOSOVAR O HEJ.

Një natë më parë, i ftuar në emisionin “Shock” në Euroneës Albania, analisti Baton Haxhiu e konsideroi një sukses të jashtëzakoshëm për Shqipërinë sigurimin e 500 mijë dozave të vaksinës Pfizer/Biontech.

Për Haxhiun sigurimi i vaksinave nga qeveria Rama ishte një prej sukseseve më të mëdha të Ballkanit, pasi sipas tij, Shqipëria, ndryshe nga vendet e tjera të rajonit vinte nga një vit i vështirë, duke nënkuptuar këtu pasojat e tërmetit të 26 nëntorit 2019.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike andi bejtja baton haxhiu marreveshja shqiperi-pfizer andi bejtja baton haxhiu marreveshja shqiperi-pfizer

Sondazh

Poll
Politike 5 Janar 2021, 16:24

SHIJAK– Kryeministri Edi Rama, ditën e sotme ka qenë në Maminas, Shijak, ku dhe ka vizituar familjet që kanë hyrë në shtëpitë e reja që janë ndërtuar pas tërmet...

Politike 5 Janar 2021, 11:32

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka prezantuar ditën e sotme 36 autoambulanca të reja për Urgjencën Shëndetësore. Autoambulancat u vendosën në qëndër të Tiran...

Politike 5 Janar 2021, 11:20

TIRANË– Raporti i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) lidhur me largimin e shqiptarëve nga vendi, ka trazuar ujrat në politikën shqipt...

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!