LIVE UPDATES
Aktualitet

VD-Bashkim Shqipëri-Kosovë, provokon Rama:Do ndodhë, s’di kur! Votoj pro(Kurti qesh)

26 Nëntor 2021, 11:41 Nga DOSJA
VD-Bashkim Shqipëri-Kosovë, provokon Rama:Do ndodhë, s’di

ELBASAN– Kryeministri Edi Rama i ka hedhur “benzinë flakës serbe” duke parashikuar një bashkim të mundshëm mes Kosovës dhe Shqipërisë. I pyetur për mbajtjen e një referendumi të mundshëm, Rama u përgjigj hapur se do të votonte pro, duke shkuar edhe më tej duke parashikuar se një ngjarje e tillë ishte e paevitueshme, por gjithashtu duket se në mendje gjithë kohës kishte reagimin e Serbisë. Ndaj dhe u kërkoi gazetarëve që të përkthenin pjesën, duke përmendur edhe vetë fjalën e shumëpërdorur të serbëve ndaj çdo deklarate që nuk i shkon për shtat; provokacija! Në konferencën e zhvilluar për mediat pas mbledhjes së dy qeverive, një përgjigje dha edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili u shpreh shkurt se një proces i tillë është “intencë kolektive”. Por gjatë gjithë kohësh qesh me homologun e tij shqiptar.


PJESË NGA PRONONCIMI PËR MEDIA:

Pyetja: 80% e Shqiptarëve janë pro-bashkimit Kombëtar, cila do të ishte vota juaj zoti Rama? A mendoni që do të organizohet ndonjëherë ndonjë referendum i tillë?

Rama: Kjo është pyetje apo provokacja? Në rast se më pyesni në hipotezën e një referendumi paqësor do të bëja shkelje të ligjit për fshehtësinë e votës, do votoja hapur pro. A do ndodhi kjo apo jo? Meqë po më provokoni po ju provokoj edhe unë. Kjo do ndodhi por nuk di kur do të ndodhë. Sot por që kjo do të ndodhë një ditë. unë them që një ditë ata që flasin për Shqipërinë e Madhe, fallxhoret nuk gjykohen. Nëse unë do të hidhja fall, unë them që kjo do të ndodhi. Se kur dhe se si nuk e di. Pa fall a do ndodhë? Fallin e futa, se për ata që do të ngrihen pas kësaj se po ngrihen shqiptarët, po digjet bota ee. Për ata e kisha. Më ndihmoni dhe ju që të thoni foli zëri i fallxhorit, jo i kryeministrit të përgjegjshëm. Po meqë më provokoi Klani i Kosovës, ai i Shqipërisë provokoi Albinin. Iu përgjigja me provokim. Nuk pyeten dy fallxhora menjëherë. Ma lër mua filxhanin, unë ta pashë. Nuk kërkohet i njëjti mendim për të njëjtin filxhan. Sot por që kjo do të ndodhë një ditë. unë them që një ditë ata që flasin për Shqipërinë e Madhe, fallxhoret nuk gjykohen. Nëse unë do të hidhja fall, unë them që kjo do të ndodhi. Se kur dhe se si nuk e di. Pa fall a do ndodhë? Fallin e futa, se për ata që do të ngrihen pas kësaj se po ngrihen shqiptarët, po digjet bota ee. Për ata e kisha. *gazetari pyet Kurtin Nuk pyeten dy fallxhora menjëherë. Ma lër mua filxhanin, unë ta pashë. Nuk kërkohet i njëjti mendim për të njëjtin filxhan.

Kurti: Është një intencë kolektive që na zgjedh ne. Nuk vendosemi për procese të tilla historike dhe të përcaktojmë data dhe mënyra.

Disa ditë më parë, Albin Kurti u shpreh në një intervistë se do të ishte dakord një bashkimi të mundshëm, por vetëm nëse do të kishte një referendum paqësor dhe demokratik, duke u përballur me sulme nga Serbia. Por kjo deklaratë shqetësoi presidentin serb Aleksandër Vuçiç, i cili ka bërë me dije se do t’u dërgojë një letër të gjithë drejtuesëve të shteteve se përse askush nuk reagon kundër shqiptarëve.

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike

Sondazh

Poll
Aktualitet 26 Nëntor 2021, 12:38

Çështja ndaj Saimir Tahirit, caktohen gjyqtarët

TIRANË-Një ditë më parë dosja ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe ish-zyrtarit të lartë të policisë Jaeld Çela, u regjistrua në Gjykat...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha