LIVE UPDATES
Aktualitet

Pjesë e misionit ndaj COVID në Itali, mjeku shqiptar rrëfen peripecitë: Ishim të rënduar psikologjikisht para nisjes, djal

26 Korrik 2020, 09:59 Nga DOSJA
Pjesë e misionit ndaj COVID në Itali, mjeku shqiptar rrëfen

TIRANË –Ermal Pashaj, një nga mjekët  i cili u nis më 28 mars drejt Italisë, për të ndihmuar vendin fqinj për të kaluar situtaën e vështirë të COVID-19, ka rrëfyer përjetimet përpara nisjes. Në një intervistë për mediat italiane, Pashaj shkruan, se të gjithë ishin të rënduar psikologjikisht, për shkak të informacioneve që merrnin nga mediat për numrin e të vdekurve.

Më tej ai shton, se me gruan bëri sherr përpara nisjes, ndërsa prindërve nuk u tha asgjë për të kursyer reagimet. Ndër të tjera mjeku ka treguar, se kur u kthye, djali i tij 2 vjeç nuk e njohu pasi ishte transformuar.

Në fund Pashaj shton, se ndjehet krenar për atë që ka bërë, pasi mundi të merrte eksperiencë në një ambjent profesional.

“Jam Ermal Pashaj një mjek kirurg, që jam formuar në një universitet në Shqipëri që është i binjakëzuar me një universitet italian. Prej 17 vitesh studioj në Universitet, mes fakultetit, specializimit dhe doktoraturës.  Jam një prej 30 mjekëve që kam ardhur në Itali më 28 mars, për të dhënë ndihmë në situatën e pandemisë. Ishte një situatë mjaft e rëndë psikologjikisht për ne edhe nga fakti që merrnin informacione nga mediat, me gjithë atë numër të vdekurish që na trembnin dhe u nisëm me idenë  për të dhënë ndihmë në momentin e nevojës, siç Italia ka bërë dhe do të bëjë gjithmonë për ne. Ishte një moment mjaft i vështirë, sepse u nisëm me idenë që do të infektoheshim. Me gruan bëra sherr, prindërve nuk u thashë asgjë, për të kursyer reagimet e tyre. Ishte e vështirë të kaloje ato ditë, sepse ishim vetëm, larg shtëpie, me mungesën e dashurisë familjare. Djali pas kthimit nuk ka dashur të më përqafojë sepse është 2 vjeç dhe nuk më ka njohur, por ndjehem krenar që kam bërë këtë gjë, munda të shfrytëzoj ato që kam mësuar, munda të marr eksperiencë në një ambjent profesional dhe një eksperiencë njerëzore për të dhënë ndihmë“, u shpreh Pashaj.

Më 28 mars, një grup prej 28 mjekësh u nisën drejt Italisë për të ndihmuar vendin fqinj për të kaluar situatën e vështirë të krijuar për shkak të COVID-19. Në momentin kur u nis grupi shqiptar i mjekëve dhe infermierëve, në Itali regjistroheshin qindra të vdekur çdo ditë. Për 30 ditë shqiptarët dhanë kontributin e tyre në spitalin e Brescias. Në ditën e fundit të misionit të tyre u shënua edhe një incident me policinë italiane, pasi u gjobitën për shkak të festës në hotel.

(g.sh./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet 30 mjeket shqiptare ne itali ermal pashaj 30 mjeket shqiptare ne itali ermal pashaj

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve