LIVE UPDATES
Aktualitet

VD-AMP&SPAK prangosin 35 policë në Morinë, lejuan kalimet ilegale, 8 mijë € fitim në ditë

8 Prill 2022, 09:13 Nga DOSJA
VD-AMP&SPAK prangosin 35 policë në Morinë, lejuan kalimet

KOSOVË– 15 punonjës policie të pikës kufitare të Morinës janë lënë në masën ‘arrest me burg’, 12 të tjerë në ‘arrest shtëpie’, ndërsa katër janë pezulluar nga puna. Dosja.al raportoi se operacioni është zhvilluar që në orët e para të mëngjesit nga Agjencia e Mbikqyrjes Policore dhe Prokuroria së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, (SPAK), në bashkëpunim me Policinë e Kosovës është konkretizuar me arrestimin deri më tani të 35 efektivë të Policisë të Pikës Kufitare në Morinë.  Me sjelljen e efektivëve në Tiranë është bërë dhe ekzekutimi i masave të sigurisë.

Sipas burimeve të Dosja.al, hetimi ndaj tyre është zhvilluar me metoda speciale dhe akuzohen se kanë kryer veprat penale: korrupsion pasiv dhe shpërdorim detyre. Në këtë skemë rezulton të jetë përfshirë edhe drejtori i i Kufirit dhe Migracionit në Kukës, Fran Kacorri. Ndërkohë që në Shqipëri, operacioni zhvillohet nga Agjencia e Mbikqyrjes Policore dhe SPAK, në Kosovë po zhvillohet nga Inspektorati Policor i Kosovës nisi në orët e para të mëngjesit të sotëm, por ende nuk ka informacion për identitetin e zyrtarëve policorë të arrestuar.

Si funksiononte skema në kufi?

Dosja.al ka mësuar se në kabinat e policisë në kufi me urdhër të prokurorisë ishin vendosur kamera përgjimi të cilat kanë fiksuar çdo lëvizje të punonjësve të policisë. Pikërisht filmimet kanë zbuluar se në çdo minutë regjistrohej një rast ryshfeti ku vlera më e ulët që policët merrnin ishte 10 euro dhe më e madhe 100 euro. Ndërsa në një ditë, fitimet e efektivëve mund të shkonin deri në tetë mijë euro në ditë. 

Ky është operacioni i dytë që zhvillohet për të njëjtin qëllim. Operacioni ‘Pika 1’ u finalizua më 14 mars, ku 48 zyrtarë policorë u ndaluan pasi dyshoheshin për “marrje ryshfeti” dhe “keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar”. Këta policë dhe doganierë dyshohen të kenë marrë me qindra euro nga qytetarë të Kosovës dhe të Shqipërisë dhe në këmbim i kanë lejuar atyre kalimin e paligjshëm në kufi. 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

8 mijë euro fitim në ditë! Del FOTOJA, momenti ku efektivët në Morinë marrin paratë

Arrestimi i efektivëve në Morinë, Rama: U godit çerdhja e të korruptuarve

E PLOTË- AMP del me njoftim zyrtar për arrestimin e policëse: S’regjistronin kriminelët

35 efektivë të arrestuar në Morinë! Çuçi: Hetim model, të vendosur për të pastruar Policinë

Arrestimi i policëve në Morinë, Gledis Nano: Kush nuk punon me ndershmëri të largohet vetë

SPAK bën ‘kërdinë’ në Morinë/Manipulonin “TIMS”, dhjetëra arrestime, pse akuzohen efektivët

ME VIDEO- Momenti i arrestimit të policëve në Morinë nga kolegët e tyre

Akuza për ryshfet e shpërdorim detyre/ Arrestohen policë në Morinë, ç’po ndodh (NJOFTIMI)

‘Pika 2’ në kufi! Arrestohen 10 policë nga Shqipëria, pritet ndalimi i 35 të tjerëve

(a.b;k.m;f.g/dosja.al)

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet kryesore amp arreston ne morine kosove operacioni pika 2 amp arreston ne morine kosove operacioni pika 2

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN