LIVE UPDATES
Bota

Përplasje mes bandave në burgjet e Ekuadorit, 43 të vdekur dhe më shumë se 200 të arratisur

10 Maj 2022, 15:45 Nga DOSJA
Përplasje mes bandave në burgjet e Ekuadorit, 43 të vdekur dhe

EKUADOR– Një luftë midis bandave rivale në një burg në Ekuador u përshkallëzua në një trazirë në shkallë të gjerë që la të vdekur të paktën 43 të burgosur dhe u mundësoi më shumë se 200 personave të arratiseshin.

Sipas Skynews, Ministri i Brendshëm Patricio Carrillo tha se një grup të burgosurish la qelitë e tyre për të sulmuar një tjetër bandë brenda burgut Bellavista në Santo Domingo, rreth 70 km në perëndim të kryeqytetit Quito. Ndërsa 112 të burgosur janë rikapur, 108 të burgosur janë ende në kërkim.

Carillo tha se armë zjarri, eksplozivë dhe armë të tjera u zbuluan pasi ekipet e policisë ndihmuan për të rimarrë kontrollin e burgut. Shumica e të vrarëve ishin therur me thikë për vdekje, tha Carillo.

Komandanti i policisë Fausto Salinas tha se një gardh sigurie u ndërtua rreth burgut pasi të burgosurit u arratisën.

Trazirat ishin incidenti i fundit i dhunës në burgje në Ekuador, për të cilin zyrtarët kanë fajësuar përleshjet për kontrollin e territorit dhe rrugët e trafikut të drogës. Të paktën 316 të burgosur vdiqën në përleshjet në burgjet e Ekuadorit gjatë vitit 2021, sipas një raporti të Amnesty International. Këtu përfshihen 119 që vdiqën në shtator në atë që u përshkrua si masakra më e keqe e burgjeve në vend.

Një muaj pas publikimit të raportit, 20 persona vdiqën pasi bandat e burgut të armatosur me armë dhe thika u përleshën në Turi, rreth 190 milje në jug të kryeqytetit.

Komisioni Ndër-Amerikan për të Drejtat e Njeriut ka akuzuar qeverinë për braktisjen e sistemit të burgjeve, i cili është i dëmtuar nga kushtet e këqija për të burgosurit dhe mungesa e një politike gjithëpërfshirëse.

Burgjet e vendit, të cilat strehojnë rreth 35,000 njerëz, janë të mbipopulluara me rreth 15% përtej kapacitetit maksimal. Për të reduktuar dhunën, presidenti konservator Guillermo Lasso ka premtuar një proces qetësimi të bandave, lirim të parakohshëm të të burgosurve dhe reforma politike dhe sociale.

(d.a/dosja.al)

Çmimet e hoteleve në prag të finales së Conference League, janë rritur disa herë dhe kanë detyruar tifozët italianë të anullojnë udhëtimin. Si duhet menaxhuar kjo situatë?

View Results

bota bota 43 te vdekur ne ekuador fausto salinas patricio carrillo perplasje bandash ne burgje 43 te vdekur ne ekuador fausto salinas patricio carrillo perplasje bandash ne burgje

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE