LIVE UPDATES
Bota

Sa vite duhet të punojnë turqit për të blerë çantën e Emine Erdogan?

21 Dhjetor 2021, 14:42 Nga DOSJA
Sa vite duhet të punojnë turqit për të blerë

TURQI – Çanta dhe ora e shtrenjtë e Emine Erdoganit teksa njerëzit kërkojnë ushqim në plehra përzjerë me ambiciet për të pushtuar Selanikun janë një shembull i dinamikës shpërthyese që përbën realitetin ekonomik, social dhe politik në Turqi.

Sipas FM, vitet që duhet të punojë shtetasi turk për të blerë çantën dhe orën e Emines, bashkëshortes së Turqisë Rexhep Tajip Erdogan janë të frikshme. Siç vëren ai, kostoja e çantës Hermes prej 50 mijë dollarësh të Emine Erdogan po rritet në mënyrë eksponenciale.

Çanta dhe ora

Nëse në fillim të vitit një punëtor me pagë minimale për të blerë një çantë Hermes duhej të punonte 132 muaj, pas rritjes astronomike të valutës iu desh të punonte 208 muaj (17,5 vjet). Punëtori me pagën minimale për të marrë një çantë Hermes duhet të punojë edhe 6,5 vjet shtesë. Emine Erdogan, e cila dihet se mbyll dyqanet jashtë vendit për të bërë shopping e vertme për shkak të pasionit të saj për luksin, mban një orë dore Chopard me çmim 30.000 euro. Në fillim të vitit, për ta blerë, një punëtor me rrogë minimale, duhej të punonte 97 muaj dhe tani, pas goditjes së monedhës, duhet të punojë 140 muaj (12 vjet).

Njerëzit dhe mbeturinat

Në të njëjtën kohë, një video tregon njerëzit që marrin ushqimin nga koshat e plehrave. Në videon që vijon, një qytetar e informon gazetarin se kush janë ata që mbledhin ushqime nga plehrat. Deri në fund të videos shihen 3 persona duke zgjedhur nga koshi.

Nacionalizmi turk

Zgjidhja e të gjitha këtyre problemeve është për të mirënjohurin Yigit Bulut, një nga këshilltarët kryesorë të Erdoganit dhe anëtar i Këshillit Presidencial të Politikave Ekonomike, pushtimi i Trakës dhe pse jo edhe i Selanikut. Ai ka shkruar në një postim në Twitter:

“Nëse struktura perandorake botërore vazhdon të sulmojë kombin e madh turk në çdo fushë, atëherë kombi i madh turk do të kthehet në kufijtë e Betimit Kombëtar”.

Duke dashur të demonstronte rënien e regjimit, intelektuali i njohur turk në internim Mehmet Efe Çaman, interpretoi deklaratat e Bulutit si qesharake. Betimi kombëtar turk është deklarata, në vitin 1920, e gjashtë pikave të nacionalistëve turq që përcaktojnë kufijtë e Republikës së ardhshme turke, në kufijtë e Perandorisë Osmane të mundur gjatë Luftës së Parë Botërore, ku përfshihen zonat e Kirkukut, Selaniku, Halepi dhe Mosuli.

“Kryekëshilltari i Erdoganit, z. Bulut, po kërcënon botën me zgjerim lidhur me zhvlerësimin e vazhdueshëm të paundit,” tha Chaman, duke cituar Bulut.

Monedha, e cila ka humbur 50 për qind të vlerës së saj kundrejt dollarit që kur Erdogan urdhëroi bankën qendrore të niste uljen e kostove të huamarrjes në shtator, ra në një nivel të ri rekord prej 17.5 kundrejt dollarit pasi tregjet u hapën të hënën. Rënia me më shumë se 6 për qind e lirës ishte shumë më e fortë se nënçmimi prej 0.2 për qind për indeksin e gjerë të monedhave të tregjeve në zhvillim. Erdogan e ka zhytur vendin e tij prej 83 milionë banorësh në një krizë valutore duke këmbëngulur në katër ulje të normave të interesit në katër muajt e fundit, pavarësisht rritjes së inflacionit. Kjo lëvizje ka qenë në drejtim të kundërt me trendin global, kur bankat e tjera qendrore në mbarë botën po kërkojnë të luftojnë paqëndrueshmërinë e çmimeve duke rritur normat.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota emine erdogan erdogan turqi emine erdogan erdogan turqi

Sondazh

Poll
Bota 21 Dhjetor 2021, 11:35

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.2 në Kaliforni

SHBA-  Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.2 është regjistruar afër brigjeve të Kalifornisë, sipas të dhënave të Vëzgjuesit Gjeologjik të ShBA-së. CNN raporton...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE