LIVE UPDATES
Bota

BE: Çertifikatat e vaksinave Covid janë të vlefshme vetëm 9 muaj pa dozë përforcuese

21 Dhjetor 2021, 15:56 Nga DOSJA
BE: Çertifikatat e vaksinave Covid janë të vlefshme vetëm

BRUKSEL – Komisioni Evropian tha ditën e sotme se çertifikatat e vaksinës COVID në vendet e Bashkimit Europian do të ishin të vlefshme vetëm për nëntë muaj pa një dozë përforcuese.

Sipas DW, lëvizja vjen ndërsa vendet evropiane përpiqen të sigurojnë më shumë doza vaksinash mes një rritjeje të rasteve me COVID dhe një përhapjeje të një varianti të ri të mundshëm e shumë të transmetueshëm, omicron. Duke shpallur vendimin, Komisioni i BE tha se rënia dakord për vlefshmërinë lidhur me pasaportat e vaksinës COVID është një domosdoshmëri për lëvizjen e lirë të sigurt dhe koordinimin në nivel BE.

Cilat janë rregullat e reja të pasaportës së BE-së për vaksinat?

Rregulli i ri ka të bëjë me udhëtimet brenda Bashkimit Evropian, por Komisioni tha në një deklaratë se rekomandon që vendet e BE-së ta zbatojnë atë gjithashtu në nivel kombëtar për të ofruar siguri për udhëtarët dhe për të zvogëluar ndërprerjet. Qytetarëve të BE-së u rekomandohet të marrin një vaksinë përforcuese jo më vonë gjashtë muaj, pasi të jenë vaksinuar plotësisht. Por çertifikata do të jetë e vlefshme për tre muaj shtesë si një periudhë mospagimi për të siguruar akses në doza përforcuese sipas Komisionit.

Vlefshmëria e pasaportës së vaksinës COVID pas një vaksine përforcuese do të zgjatet më tej pa një kufi të caktuar pasi nuk ende prova shkencore për kohëzgjatjen e mbrojtjes nga përforcuesi. Komisioni ka vendosur gjithashtu një rregull të ri për regjistrimin e injektimit përforcues në pasaportat e vaksinës. Një dozë përforcuese pas një vaksinimi të plotë me dy doza duhet të regjistrohet si “3/3” në certifikatë. Një vaksinë me një dozë të vetme e ndjekur nga një përforcues duhet të lexojë “2/1”. Rregulli mund të bllokohet nga një shumicë e cilësuar e qeverive të BE-së ose një shumicë e thjeshtë e anëtarëve të Parlamentit Evropian. Megjithatë, zyrtarët besojnë se ka mbështetje të mjaftueshme. Sipas Komisionit, deri më tani në BE janë lëshuar 807 milionë çertifikata të vaksinave kundër COVID.

Disa vende të BE-së kanë njoftuar tashmë masa të ngjashme. Në Francë, të rriturit, të cilët kanë kaluar më shumë se gjashtë muaj nuk do të kishin më akses në lejen kombëtare për COVID pa një vaksinë përforcuese. Vendimi hyn në fuqi më 15 janar. Holanda gjithashtu ka sinjalizuar plane për një lëvizje të ngjashme. Portugalia, Irlanda, Qiproja, Letonia, Italia, Greqia dhe Austria kanë sjellë gjithashtu masa urgjente që kërkojnë që edhe udhëtarët e vaksinuar të BE-së të bëjnë teste të koronavirusit para nisjes ose të karantinohen pas mbërritjes.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota bashkimi europian çertifikata covid komisioni europian bashkimi europian çertifikata covid komisioni europian

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS