LIVE UPDATES
Politike

Përgjimet e Bild, Zgjidhja kërkon dorëheqjen e Ramës: Kjo është më e pakta

17 Qershor 2019, 18:11 Nga DOSJA
Përgjimet e Bild, Zgjidhja kërkon dorëheqjen e Ramës: Kjo

TIRANË- Partia Zgjidhja ka reaguar pas publikimit të përgjimeve të Bild, ku shkruan se Edi Rama duhet të japë dorëheqjen. Për Zgjidhjen, përgjimet e gazetës gjermane ‘Bild’, nuk po zhgënjejnë askënd: është bërë pazar për çdo votë, me çdo kusht dhe me çdo çmim. Por dhe nuk po habisin askënd.

Është një pazar i ndyrë, një skemë mafioze, në shërbim të të cilës vihet i gjithë shtetit, të gjithë zyrtarët, që intimidojnë dhe kërcënojnë me bukën e gojës punonjësit buxhetorë dhe familjarët e tyre që të votojnë partinë-shtet, ndryshe dalin në rrugë, pa punë”, shkruhet në deklaratën e partisë Zgjidhja.

DEKLARATA E PLOTË

Orteku i përgjimeve të dosjes 184 për zgjedhjet në Dibër po tregon vetëm një pjesë të masakrës elektorale që ndodh në Shqipëri sa herë ka votime, administrative apo të përgjithshme. Përgjimet e gazetës gjermane ‘Bild’, nuk po zhgënjejnë askënd: është bërë pazar për çdo votë, me çdo kusht dhe me çdo çmim. Por dhe nuk po habisin askënd. Në krye të kartelit të vjedhjes së votave është kryeministri Edi Rama, ministrat dhe deputetët e tij që koordinojnë me zyrtarë të Ministrisë së Brendshme, drejtues  vendorë dhe biznesmenë, me qëllim rrëmbimin e çdo vote në Dibër. Është ish-ministri i Transporteve, Damian Gjiknuri, zyrtari i akuzuar për sa e sa afera me punët publike, PPP-të, HEC-et apo Unazën e Re, të cilin Rama e ka vënë në krye të Komisionit të  Posaçëm për Reformën Zgjedhore. 

Është ish-deputeti Pjerin Ndreu, njëri prej 61 kandidatëve që Rama ua çon shqiptarëve për zgjedhjet pa rivalë që kërkon të mbajë me çdo çmim dhe me çdo kosto më 30 qershor 2019. Përgjimet bëjnë autopsinë se si partitë e vjetra veprojnë si banda për të siguruar votat, duke vënë në përdorim gjithë makinerinë shtetërore.

Është një pazar i ndyrë, një skemë mafioze, në shërbim të të cilës vihet i gjithë shtetit, të gjithë zyrtarët, që intimidojnë dhe kërcënojnë me bukën e gojës punonjësit buxhetorë dhe familjarët e tyre që të votojnë partinë-shtet, ndryshe dalin në rrugë, pa punë.

‘Zgjidhja’ e ka denoncuar që në vitin 2016 kartelin e drogës që kishte krye Edi Ramën, një skemë shtetërore e lidhur me krimin e organizuar për të nxjerrë miliardat e pista. Me paratë e kanabisit u blenë më pas edhe votat. Përgjegjës kryesor për këtë është vetëm njëri: Edi Rama. Ky mafioz, shef i kartelit të drogës dhe të vjedhjes së votave, që duhet larguar menjëherë nga detyra. Ky njeri i papërgjegjshëm që për egon e tij të pakufishme për pushtet vjedh votat ku dhe si të mundë dhe më pas bastis Shqipërinë.

Ky njeri sot duhet të japë dorëheqjen.  Kjo është më e pakta. Ai ka disa javë që vërdalliset me qindra policë nëpër Shqipëri, duke trumbetuar 30 qershorin dhe duke kërcënuar me burg gjithësecilin që prek votën. Ka shansin që ta nisë nga vetja, nga Gjiknuri, Ndreu, Keshi dhe të gjithë ‘Keshët’ e administratës që duan të blejnë sërish votat me para të pasta ‘kesh’, si 2 apo 3 vite më parë.

‘Zgjidhja’ u bën edhe një herë ftesë publike socialistëve të ndershëm që të distancohen nga sekti i Rilindjes. Ata duhet ta izolojnë Ramën në aventurën e çmendur për t’i vjedhur sërish zgjedhjet dhe më pas Shqipërinë, e për ta çuar vendin në konflikt social. 

 Shqipëria duhet pastruar nga kjo farë e keqe që ka 25 vite që vjedh vota,  duhet çliruar nga kjo kastë mafioze që i ka vjedhur pushtetin popullit, ia blen votën për një thes miell dhe një honorar të qelbur dhe ia merr me dhunë, kur ai reziston. Duhet të triumfojë vota e lirë, ajo që do të çlirojë edhe Shqipërinë nga mafia e partive të vjetra.

Gazeta Gjermane Bild” ka publikuar sot 16 përgjime në lidhje me dosjen 184. Bisedat telefonike të publikuara nga Peter Tiede, mësohet se janë zhvilluar në 2017 para dhe gjatë ditës së votimit për zgjedhjet lokale. Në përgjime janë kapur disa eksponent të PS, drejtora rajonal, deputet e ish-minsitra, por dhe vet kryeministri Edi Rama. Në telefonat e përgjuara dëgjohen zërat e Ramës, Gjiknurit, Pjerin Ndreut, Artan Gaçit, Arben Keshi, Sali Skura etij. Pas këtij lajmi ka reaguar dhe Prokuroria e Krimeve të Rënda e cila ka nisur hetime për nxjerrje të sekretit hetimor, ndërsa Rama nxit për të nxjerrë të vërtetën deri në fund.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike 16 pergjimet e bild edi rama partia zgjidhja përgjimet e bild 16 pergjimet e bild edi rama partia zgjidhja përgjimet e bild

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh