LIVE UPDATES
Bota

Përfundon takimi Merkel-Vuçiç, kancelarja: Çështja e Kosovës duhet të zgjidhet në mënyrë që BE të marrë një vendim

13 Shtator 2021, 19:59 Nga DOSJA
Përfundon takimi Merkel-Vuçiç, kancelarja:

SERBI- Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbajtur një konferenc për shtyp me Presidentin serb ditën e sotme gjatë vizitës së saj të lamtumirës në Serbi. Danas.rs shkruan se Merkel në fjalën e saj ka falenderuar Serbinë për mikpritjen që i kanë bërë dhe ka shtuar se Serbia dhe i gjithë rajoni i Ballkanit Perëndimor kanë rrugë të gjatë që kanë bërë.

“Para së gjithash, do të doja t’ju falënderoja për mikpritjen tuaj, dhe më vjen mirë që erdha edhe një herë në Serbi, sepse me kalimin e viteve ne kemi arritur një marrëdhënie me besim të plotë dhe kemi arritur rezultate, pavarësisht nga fakti se Serbia dhe i gjithë rajoni ka ende një rrugë të gjatë për të bërë”, tha kancelarja.

Ajo shtoi se bisedoi me Vuçiç për çështje të ndryshme për gjendjen e brendshme të Serbisë.

“Ne biseduam për një numër temash të ndryshme, dhe besoj se ndershmëria është në bisedat tona, por edhe aftësia për të dëgjuar palën tjetër është ajo që i dallon marrëdhëniet midis Vuçiçit dhe meje. Unë e njoh atë si një njeri që nuk bën premtime të rreme. Faleminderit për mikpritjen tuaj”, tha ajo.

Ndërsa Vuçiç nga ana tjetër, u shpreh se kancelarja është arsyeja e përparimit të rajonit dhe të paqës, në të cilin është.

“A ishte rajoni më i sigurt kur Angela Merkel ishte në pushtet? Po, ajo është udhëheqësja e Evropës, dhe ajo gjithmonë mund të marrë telefonin dhe të ftojë çdo president nga rajoni. Kjo është arsyeja pse paqja u mbajt, kjo është arsyeja pse rajoni përparoi. Ne kemi pasur paqe gjatë gjithë kësaj kohe. Ne kaluam periudhën më të trazuar të migrimit, kurorën, krizën e rëndë ekonomike dhe kapërcyem gjithçka me ndihmën e Angela Merkel. Unë mendoj se është një trashëgimi e jashtëzakonshme, dhe meqenëse secili prej nesh në disa vite fillon të mendojë për atë që u lë brezave të ardhshëm, unë mendoj se zonja Merkel ka diçka për të qenë krenare”, u shpreh Vuçiç.

Për çështjen e Kosovës, Merkel u shpreh se Serbia duhet ta zgjidh këtë çështje dhe më pas mund të flitet për anëtarësimin e vendit në BE.

Unë besoj se ndershmëria në bisedat tona dhe aftësia për të dëgjuar palën tjetër dhe për të ndërmarrë hapa bazuar në këtë, që karakterizon marrëdhëniet tona. Ajo çështje duhet të zgjidhet në fund të një procesi që është ende në vazhdim, dhe çështje të tjera po zgjidhen gjatë rrugës. Eshtë e nevojshme të zgjidhet kjo çështje në mënyrë që vetë BE të ketë një pozicion të unifikuar,” tha Merkel.

Vuçiç në fund të fjalës së tij, u shpreh se me mbështetjen e Gjermanisë, rezultat e anëtarësimit në BE do të jenë ndryshe dhe më të mira, ndërkohë që për çështjen e Kosovës, ai shtoi se është e nevojshme për të arritur një kompromis.

Ju kurrë nuk do të më dëgjoni të mohoj njohuritë për kushtet për hyrjen në BE. Ne jemi gjithmonë të gatshëm të flasim me Prishtinën për të gjitha zgjidhjet e mundshme kompromis, për të rënë dakord. Por nëse pyetja është nëse jemi të vetëdijshëm se nuk do të jemi anëtarë të BE -së para se të zgjidhim këtë problem, ne jemi absolutisht të vetëdijshëm, dhe unë kam biseduar me Kancelaren shumë herë për të dyja kur jemi dakorduar dhe kur nuk jemi pajtuar. Unë jam kundër konfliktit të ngrirë, kjo nuk është zgjidhje dhe mendoj se është mirë që këtë brez ta zgjidhë. Ky duhet të jetë një kompromis dhe jo një zgjidhje shkatërruese për Serbinë”, theksoi Vuçiç.

“Procesi i Berlinit luan një rol të rëndësishëm në afrimin me BE -në dhe jam e kënaqur që i shoh rezultatet hap pas hapi. Ne na inkurajojnë të shkojmë më tej drejt sundimit të ligjit, një shoqëri pluraliste,”përfundoi Merkel.

LAJMI KRYESOR: Nis turi, nesër në Shqipëri! Merkel mbërrin në Serbi, pritet nga presidenti Vuçiç, zyrtarët parashikojnë: Kosova temë e pandarë. Ja ‘kryefjala’ e takimit edhe në Tiranë

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni aleksander vucic angela merkel merkel ne serbi turi i merkel aleksander vucic angela merkel merkel ne serbi turi i merkel

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE