LIVE UPDATES
Aktualitet

Pas votimit historik të Kombeve të Bashkuara, kanabisi njihet zyrtarisht si një ilaç

4 Dhjetor 2020, 07:23 Nga DOSJA
Pas votimit historik të Kombeve të Bashkuara, kanabisi njihet

SHBA– Pasi u përdor terapeutikisht për mijëra vjet, Kombet e Bashkuara kanë njohur përfundimisht vlerën medicinale të kanabisit dhe e ka hequr atë nga një listë e ilaçeve të rrezikshme.

Votimi erdhi pas një rekomandimi nga ekspertët në Organizatën Botërore të Shëndetësisë që Komisioni i Kombeve te Bashkuara për Barnat Narkotike duhet të heqë kanabisin nga një listë ndërkombëtare e barnave të rrezikshme.

Kanabisi kishte qenë në këtë listë për 59 vjet. Sidoqoftë, pavarësisht se tani është njohur si ilaç, marihuana mbetet e ndaluar për përdorim jo-mjekësor, për Kombet e Bashkuara.

“Vendimi origjinal [në 1961] për të ndaluar kanabisin nuk kishte bazë shkencore dhe ishte i rrënjosur në paragjykimet koloniale dhe racizmin,” tha Anna Fordham, drejtoresha ekzekutive e Konsorciumit Ndërkombëtar të Politikave të Drogës.

“Ajo shpërfilli të drejtat dhe traditat e komuniteteve që janë rritur dhe duke përdorur kanabis për qëllime medicinale, terapeutike, fetare dhe kulturore për shekuj, dhe ka çuar në miliona të kriminalizuar dhe të burgosur në të gjithë globin.”- shtoi me tej ajo.

Më shumë se 50 vende të botës kanë miratuar tashmë programe medicinale të kanabisit. Më shumë se 100,000 vende pune mund të krijohen në Australi nëse kanabisi legalizohej.

Meksika dhe Luksemburgu janë gjithashtu afër legalizimit të drogës.

“Ky është një lajm i shumëmirëpritur për miliona njerëz që përdorin kanabis për qëllime terapeutike dhe pasqyron realitetin e rritjes së tregut për produktet medicinale me bazë kanabisin,” thanë disa anëtarë të organizatës së ilaçeve.

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet kanabis kanabis si ilac kanabis kanabis si ilac

Sondazh

Poll

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve