LIVE UPDATES
Bota

Pas takimit me Ramën, Erdogan pret me ceremoni madhështore Aleksandër Vuçiç

18 Janar 2022, 14:52 Nga DOSJA
Pas takimit me Ramën, Erdogan pret me ceremoni madhështore

TURQI- Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë vizitës një ditore në Turqi mori pjesë në seancën e tretë të Këshillit të Lartë për Bashkëpunim ndërmjet Republikës së Serbisë dhe Republikës së Turqisë. Me atë rast u nënshkruan disa dokumente të rëndësishme për përmirësimin e mëtejshëm të bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve. Në mbledhje u shqyrtuan të gjitha aspektet marrëdhëniet Turqi-Serbi dhe u diskutuan hapat që mund të ndërmerren për thellimin dhe zhvillimin e bashkëpunimit dypalësh.

Pasi u prit me ceremoni madhështore nga presidenti i Turqisë, Vuçiç ka vizituar varrin e udhëheqësit Mustafa Kemal Ataturkut. Presidenti serb u shpreh se vizita në varrin e Kemal Ataturkut është një nder i madh në emër të qytetarëve të Republikës së Serbisë dhe popullit serb t’i bëj homazhe babait të pavdekshëm të kombit turk dhe mikut të sinqertë të vendit tonë Kemal Ataturk. 

Pas takimit me Erdogan, Vuçiç gjatë fjalimit për mediat ka treguar detaje nga biseda mes dy homologëve, ku në qenër të diskutimeve kanë qenë planet dhe investimet për forcimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Nga ana tjetër Vuçiç nuk ka lënë pa përmendur edhe referendumin e zhvilluar në Serbi, ku njoftoi se nuk do të kandidojë në zgjedhejet presidenciale të 3 prillit. Pjesë e bisedimeve të tyre ishte edhe kriza në Bosnje & Herzegovinë, ku dy presidentët kanë deklaruar se do të futën për të ndërmjetësuar situatën.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Kriza në Bosnje, Erdogan dhe Vuçiç: Do e ndërmjetësojmë, liderët t’i bëjmë bashkë

Zgjedhjet presidenciale në Serbi/ Habit Vuçiç: Unë nuk do të kandidoj

Nga ‘Marrëveshja e Dejtonit’ tek investimet, biseda mes Vuçiç dhe Erdogan

Vuçiç në Turqi/ Homazhe mikut të sinqertë të Serbisë, Mustafa Kemal Ataturkut

VIDEO/ Me kalorës e forca ushtarake, Erdogan pret Vuçiç në Turqi

(f.i/dosja.al)

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

diaspora diaspora aleksander vucic rexhep tajip erdogan vucic ne turqi aleksander vucic rexhep tajip erdogan vucic ne turqi

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal