LIVE UPDATES
Bota

Viti i parë i presidentit Biden në detyrë, VOA: Shpresat për përparim janë zbehur

18 Janar 2022, 17:23 Nga DOSJA
Viti i parë i presidentit Biden në detyrë, VOA: Shpresat për

SHBA- Presidenti Biden pati një vit të parë plot ngjarje në detyrë. Por ka pasur edhe një sërë krizash, që nga tërheqja kaotike dhe vdekjeprurëse nga Afganistani, e deri tek një fluks migrantësh që vazhdojnë të vërshojnë në kufirin jugor të vendit. I hedhim një vështrim arritjeve dhe sfidave të presidentit në prag të një vjetorit të tij në detyrë.

Ka kaluar një vit që kur Joe Biden filloi detyrën e tij si president, në një periudhë krize kombëtare me një mesazh uniteti dhe shprese. Bideni u zgjodh në detyrë me premtimet se do të shëronte ndarjet partiake në vend, do t’i jepte fund betejës së vështirë kundër koronavirusit dhe do ta kthente ekonominë në rrugën e duhur. Tani, ndërsa i afrohet një vjetorit në detyrë, shpresat për përparim mbi shumë nga këto premtime, janë zbehur.

“Mund të flitet shumë rreth zhgënjimeve për premtimet që nuk kemi përmbushur. Por do t’i plotësojmë shumë prej tyre”, tha presidenti të premten.

Presidenti Biden e nis vitin e tij të dytë në detyrë me një inflacionin në nivelin më të lartë në 40 vjet, me një shtim drastik të rastet me omikron ndërkohë që plani i tij i madh për shpenzimet e brendshme ka ngecur në Kongres. Përpjekja e tij për reformën e të drejtës së votës duket gjithashtu e dështuar; goditja e dytë që merr axhenda e presidentit nga vetë anëtarët e partisë së tij.

“Më habit fakti që Presidernti Biden kishte idenë se do të ishte në gjendje t’i bashkonte të gjitha franksionet në parti. Kjo ishte ndoshta naive dhe e bazuar në marrëdhëniet që ai kishte pasur 20 vjet më parë, apo ashtu siç bëhej politika në Uashington 20 vjet më parë. Ai ka qenë i ngadaltë për t’u përshtatur, ose për të pranuar dhe vlerësuar plotësisht se sa i polarizuar është vendi”, thotë David Barker, drejtor i Qendrës për Studime Presidenciale dhe të Kongresit në Universitetin Amerikan.

Shtëpia e Bardhë mund të pretendojë një sërë arritjesh në vitin e tij të parë, duke përfshirë miratimin e një buxheti masiv prej 1.9 trilionë dollarësh për lehtësimin e COVID-it dhe të projektligjit dypartiak për infrastrukturën. Por ka pasur edhe një sërë krizash, që nga tërheqja kaotike dhe vdekjeprurëse nga Afganistani, tek një fluks migrantësh në kufirin jugor të vendit dhe një rritje e madhe e rasteve të COVID-it.

Nga fundi i verës, shifrat dikur të qëndrueshme të Bidenit në sondazhe filluan të bien.

“Ne ende nuk e kemi zhdukur këtë pandemi dhe ajo po përkeqësohet. Presidenti supozohej ta kishte vënë atë nën kontroll. Fakti që ende jemi në pandemi ndikon në nivelin e miratimit për punën e tij“, thotë David Barker.

Presidenti Biden shpreson të shpallë disa fitore të tjera në kohë për zgjedhjet për në Kongres në nëntor, pak më shumë se nëntë muaj larg. Por ai përballet me sfida përtej pandemisë, që nga shqetësimet në rritje me Rusinë dhe Kinën, tek rrymat e kundërta politike në vend. Partia e presidentit në detyrë pothuajse gjithmonë humbet vende në zgjedhjet e mesmandatit. Dhe me diferencat tashmë të vogla në të dyja dhomat e Kongresit, viti i parë i betejës së Bidenit mund të bëhet edhe më i vështirë.

Marrë nga VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Bota Bota David Barker Joe Biden David Barker Joe Biden

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje