LIVE UPDATES
Aktualitet

Papunësia u ul, por punësimi mbetet ende nën nivelet e parakrizës

31 Dhjetor 2021, 06:24 Nga DOSJA
Papunësia u ul, por punësimi mbetet ende nën nivelet e

TIRANË – Sipas të dhënave zyrtare të INSTAT numri i të punësuarve në 3-mujorin e tretë të vitit 2021 ishte rreth 6000 persona më i ulët se 3-mujorin e tretë të vitit 2019 për grup moshën +15 vjeç, përpara se të fillonte pandemia, duke mos arritur ende nivelet e parakrizës. Të dhënat më të hollësishme tregojnë së rënia e punësimit po lidhet edhe me zhvillimet demografike.

Për grup-moshën aktive në tregun e punës (15-64 vjeç) numri i të punësuarve në tremujorin e tretë 2021 ishte 1 % ose 12,524 persona më pak se në tremujorin e tretë 2019. INSTAT raporton në të njëjtën kohe se, numri i të punësuarve ka rënë ndjeshëm në grup-moshën aktive (15-64 vjeç), por nga ana tjetër punësimi tek personat në pension është rritur ndjeshëm. Në tremujorin e tretë 2021 numri i pensionisteve që punojnë është rritur me 6400 persona ose me 10 % duke e çuar numrin total në mbi 70 mijë.

Nga ana tjetër pjesëmarrja e popullsisë në forcën e punës (njerëzit në kërkim të një pune) arriti rekord në tremujorin e tretë 2021 mbi 70.1% për moshën 15-64 vjeç, por forca e punës shënoi rënie.

Forca e punës në tremujorin e tretë ishte 8600 persona ose 0.5% më e ulët se, në të njëjtën periudhe të vitit 2019, duke reflektuar kështu zhvillimet demografike dhe sidomos rënien e popullsisë në moshë pune, e cila ishte 1.7 % më e ulët në tre mujorin e tretë 2021.

Sipas të dhënave zyrtare të INSTAT, popullsia në moshë punë në fillim të janarit 2021 ishte rreth 32 mijë persona më pak se në janar 2020. Por ndërkohë nga fillimi i vitit emigracioni dhe rënia e lindjeve ka vijuar, duke bërë që treguesi i popullsisë të jetë edhe më i ulët në tremujorin e tretë 2021.

Emigracioni shihet si shkaktari kryesor për rënien e forcës së punës dhe disbalancat që janë krijuar. Pandemia Covid-19 e cila nisi si një krizë shëndetësore dhe më pas si një krizë ekonomike ringjalli trendët e reja të emigracionit. Kjo tendencë po ndihmohet nga rritja e kërkesës për punë nga vendet e zhvilluara të tilla si Britani e madhe dhe Gjermania.

Sipas të dhënave të Eurostat gjatë periudhës janar-korrik 2021 kërkuan azil 3715 persona nga Shqipëria, ndërsa në të gjithë vitin 2020 kishin kërkuar azil 9450 persona. Eurostat numëron vetëm numrin e personave që kërkojnë azil, por mijëra shqiptare të tjerë po ikin në emigracion me kontrata pune.

Sipas të dhënave të Eurostat nga janari i vitit 2008 deri në korrik 2021 janë rreth 234 mijë shqiptarë që kanë kërkuar gjithsej azil në një nga vendet e Bashkimit Europian (BE). Shumica e azilantëve janë të rinj në moshë dhe punësimi është arsyeja kryesore e emigrimit.

Mungesa e punonjësve është kthyer në shqetësim serioz sidomos për bizneset fason që e kanë të bazuar aktivitetin e tyre në krahun e lirë të punës. Fabrikat u përballen këtë vit nga një kërkesë jo e zakonte për produkte, por mungesa e punonjësve i ka penguar të përfitojnë. (MONITOR)

(E.H/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Aktualitet Aktualitet papunesia ne shqiperi papunesia ne shqiperi

Sondazh

Poll

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën