LIVE UPDATES
Ekonomi

Pagat e ulta nxitën emigrimin/ Ekspertët: Taksimi progresiv mbi pagat solli efekte negative

24 Shtator 2021, 19:09 Nga DOSJA
Pagat e ulta nxitën emigrimin/ Ekspertët: Taksimi progresiv mbi pagat

“Punoj jashtë, në ndërtim në Gjermani. Paguhet më mirë se këtu 1500-2000 euro në muaj.”

“Punoj sanitare, rrogë minimale ose me orë shtesë. Është e papërballueshme jetesa.”

“Unë nuk jetoj këtu, jetoj në Gjermani. Kam të afërm që i kam marrë atje. Punojnë nëpër firma, ndërtim apo në kafene. Në ndërtim paguhen 1500-2000 euro ndërsa në kafene 1500-1700 euro. Nuk kanë të krahasuar rrogat e Gjermanisë me të Shqipërisë.”

Janë pagat e ulëta në vend dhe mundësitë e shumta që ofron Europa e jo vetëm ato që po detyrojnë mijëra shqiptarë të lënë vendin. Këtë e tregojnë vetë ata dhe ekspertët sipas të cilëve kjo ka sjellë edhe krizën për fuqi punëtore dhe bëjnë apel që pagat të rriten në mënyrë të vazhdueshme. Me gjithë rritjen, Shqipëria pas Kosovës ka pagën më të ulët minimale në rajon, ndërsa qëndron e fundit në listë për nivelin e pagës mesatare prej 468 euro, teksa në vendet e tjera si Serbi e Mal të Zi arrin përkatësisht në 764 dhe 791 euro.

“Njerëzit nuk mund të punojnë më thjesht me paga për të mbajtur frymën gjallë. Çdo vit duhet të rriten pagat minimale por dhe pagat e punonjësve. Minimalisht duhen indeksuar me inflacionin. Pra nëse kemi një inflacionin 2%, duhet që edhe paga të rritet automatikisht. Po ashtu një nga elementët është merita në punë”, u shpreh Erald Pashaj, ekspert për çështjet e punësimit.

Veç pagave, shqetësuese sipas ekspertit për çështjet e punësimit Erald Pashaj janë edhe taksat mbi punën që rëndojnë pagëmarrësit. Taksa progresive mbi të ardhurat duhet të ndryshohet shton ai.

Nëse duam të bëjmë një korrigjim të skemës duhet shikojmë sa kjo familje që ka një kryefamiljar sa persona ka në familje. Ndryshe është taksimi kur jeni më fëmijë, e ndryshe pa fëmijë. Kjo siç është sot nuk është e mirë. Taksa progresive e vendosur pas vitit 2013 nuk është mbështetur nga askush, nuk na ka dhënë rezultatet që kemi dashur, na ka dhënë dhe emigracion të lartë. Atëherë nëse një taksë e tillë nuk ka qenë kontribuuese në ekonomi, pse duhet ta mbajmë?”, tha Erald Pashaj.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi sociale ekonomia ne shqiperi taksa progresive ekonomia ne shqiperi taksa progresive

Sondazh

Poll
Ekonomi 24 Shtator 2021, 05:15

Në 18 nëntor 2020, Këshilli i Ministrave miratoi një vendim për rimbursimin e paketës së trajtimit ambulator në banesë për Covid-19 dhe udhëzimin përkatës se si...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN