LIVE UPDATES
Aktualitet

Ortaku i Gaz Pajës! Mehmetaj betonizoi Parkun e mori tokat e Bashkisë në Rrugën e Kavajës  

27 Mars 2022, 13:54 Nga DOSJA
Ortaku i Gaz Pajës! Mehmetaj betonizoi Parkun e mori tokat e Bashkisë

TIRANË– Aktori i humorit Gazmend Paja është shpallur investitor strategjik dhe po ndërton një kompleks luksoz që përbëhet nga një hotel me 5 yje e vila, por nuk është futur i vetëm në lojë. Ortak ka kompaninë “Startek” është në pronësi të Lulzim Mehmetaj, emër ky që është lakuar në media për projektet e shumta që ka marrë nga kryetari i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj.

Kompania “Startek” është themeluar në vitin 2012 dhe ka ndërtuar edhe këndin e lojërave në Parkun e Liqenit, projekt i Bashkisë Tiranë, i cili ngjalli protesta nga qytetarët. Projekti që kushtoi 65 milion lekë u bë brenda gjashtë muajve dhe betonizoi rreth 4000 m2 sipërfaqe në Parkun e Liqenit. Gjithçka u realizua në vitin 2016 dhe pavarësisht kundërshtimit të organizatave mjedisore, projekti mori jetë. Njëmbëdhjetë organizata mjedisore të Tiranës tentuan t’i dërgojnë një letër Bashkisë Tiranë, lidhur me çështjen e ndërtimit të këndit të lojrave tek Parku i Liqenit Artificial, por Bashkia nuk pranoi ta protokollonte, për shkaqe teknike, ndaj organizatat e publikuan në media.

Kërkesat e tyre ishin:

Bashkia të pezullojë punimet në Parkun e Liqenit dhe të nisë procedurat e duhura dhe trasparente për këtë projekt;

Bashkia të kërkojë falje publike për arrogancën dhe fyerjet ndaj qytetarëve;

Bashkia të bëjë publik planin zhvillimor për zonën e Parkut të Madh të Tiranës;

Bashkia të përmirësojë kanalet, infrastrukturën dhe frymën e komunikimit me qytetarët, duke i përfshirë ata realisht në vendimmarrjen mjedisore.

Por, projektet e kësaj kompanie nuk mbarojnë këtu. Në vitin 2020, Bashkia Tiranë i dha 1363,5 metër katror tokë publike në Rrugën e Kavajës kompanisë private ‘Startek’ për të ndërtuar një godinë banimi dhe shërbimesh. Në shkëmbim, Bashkia Tiranë do të përfitonte vetëm 40 për qind të sipërfaqes së ndërtesës. Kjo ide i ishte propozuar Bashkisë Tiranë nga kompania e Mehmetajt që në vitin 2018. Në mbledhjen e Këshillit Bashkiak u miratua dhe vendimi “Për përcaktimin e procedurës dhe negocimin me zhvilluesit privatë që shprehin interesin që të bashkëpunojnë me Bashkinë e Tiranës, nëpërmjet marrëveshjeje të sipërmarrjes/shkëmbimit për pronat në pronësi të saj”, që lejonte Bashkinë Tiranë t’i falë kompanive private pronat publike në këmbim të disa ambienteve apo shërbimeve ndaj bashkisë duke u hapur rrugën tjetërsimit të pronave publike në favor të ndërtuesve.

E së fundmi ‘Startek’ është rishfaqur në Dhërmi. Në bashkëpunim me kompaninë e aktorit të humorit Gazmend Paja ‘Ecotech Energy Services’, ndërtuesi Mehmetaj do të investojë në Dhërmi 13.8 milionë euro. Ata kanë përfituar 133 mijë metra katrorë tokë për të ndërtuar “Dhërmi Restort” një kompleks luksoz që ka fokusin turizmin elitar. Në këtë hapësirë do ndërtohen vila dhe një hotel me 5 yje. Hoteli do të ndërtohet në një sipërfaqe prej 25 mijë metra katrorë. Pjesa tjetër prej 108 mijë metrash do përdorët për të ndërtuar vilat të cilat do të shiten nga kompanitë dhe nuk sjellin asnjë zhvillim publik për turizmin. Vetë Paja deklaroi se nuk kishte përfituar asnjë centimetër katror nga shteti, gënjeshtër që ia zbulonte vetë projekti ku thuhej se do të ndërtohej në tokë publike e private. Një tjetër shkelje që u zbulua ishte dhënia e statusit ‘investitor strategjik’ për të fituata këtë status duhet të ketë dakortësi nga të gjithë pronarët e tokave ku do të ndërtohet, gjë që nuk është arritur ende. Ishte vetë aktori i humorit që deklaronte se me disa pronarë ishte në fazë negociimi.

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet ecotech energy services gazmend paja lulzim mehmetaj startek ecotech energy services gazmend paja lulzim mehmetaj startek

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN