LIVE UPDATES
Politike

KRIMI&REFORMA në Kuvend/ Zgjedhorja në fije të perit! Rama mesazh të prerë Bashës: Hiqni dorë nga shantazhet me Peç

18 Qershor 2020, 06:09 Nga DOSJA
KRIMI&REFORMA në Kuvend/ Zgjedhorja në fije të perit! Rama

TIRANË- Marrëveshja për Reformën Zgjedhore është në fije të perit! Kryeministri Edi Rama u kujdes që ta theksonte sot në Parlament se Partia Socialiste ka interesat e saj politike dhe nuk do të pranojë “teka të tjera” nga opozita. “Ne s’jemi noterë të çdo teke që të vendosim në çdo kohë.”,-tha Rama. 

Rama u shpreh se ka dy vite që i bën thirrje opozitës që të ulet për Reformën Zgjedhore në mënyrë që të realizoheshin të gjitha rekomandimet. “PD zgjodhi rrugën”, tha ai, dhe “sot u kujtua që ishte mirë ashtu siç ishte”.

Përgjigjet i dha pasi u pyet nga deputetja Rudina Hajdari, e cila e nisi fjalën e saj me shprehjen e ndjesive pas shkarkimit të të ëmës, Fatmirës si gjyqtare nga KPK. Hajdari tha se i janë lëshuar si ujqër, por megjithëse e ëma iu shkarkua për problemet me pasurinë, ajo sërish ka besim tek Reforma në Drejtësi.

Më tej, Hajdari tha se Rama dhe Basha kanë rënë dakord për të bashkëpunuar, teksa zbuloi se i vetmi problem i Partisë Demokratike në Këshillin Politik ka qenë tenderi për identifikimin biometrikë. Ajo tha se Rama e Basha duhet të pranojnë që janë të dy diktatorë. Por ky deklarim i Hajdarit, gjeti përgjigjen e Ramës i cili i “shkeli” syrin rivalit të tij politik, kur tha se ky do të ishte një “zhvillim demokratik” për Shqipërinë.

Rama foli edhe për dallimin midis qeverisë së tij dhe asaj të mëparshme dhe tha se krimi në vend është ulur, ndërsa besimi tek policia është rritur. Një shigjetim indirekt e bëri edhe për ish-ministrin Saimir Tahiri, kur tha se vetëm 3-4 vitet e fundit, policia i ka zbuluar dhe kapur autorët e shumë ngjarjeve kriminale duke ‘zhbërë’ punën e mëparshme. 

E sikletshme ishte seanca për ministrin e Punëve të Brendshme, Sandër Lleshaj i cili u gjend para deputetit Halit Valteri, i cili e akuzoi se nuk ka bërë punën dhe se policia e prokuroria nuk kanë sekuestruar kamerat e sigurisë që zbulojnë autorët e atentatit të prokurorit Arjan Ndoja.

Deputeti nxorri edhe pamje nga vrasja për të cilat tha se janë të papublikuara më parë. (Pa përfunduar seanca, ai u thirr në SPAK për të dorëzuar pamjet filmike). Lleshaj tha se kjo nuk është puna e tij dhe se nuk merret me raste konkrete. Në krah i doli edhe kryeministri i cili tha se “ministri nuk është polic, as hetues”. 

Sot në seancë gjithashtu, pritet që Këshilli i Ministrave të publikojë dhe raportin për ecurinë e integrimit të Shqipërisë në BE.  Në seancë ishte dhe Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, i cili ka raportuar mbi ecurinë e punës nga institucioni që drejton për punën e bërë gjatë vitit të kaluar.

Gjithashtu në punimet e sotme, Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar sot tre dekrete të tjera të Presidentit Ilir Meta. Shumica ka votuar kundër dekreteve të Metës për “Për aktivitetet e turizmit detar”, “Për tatimin mbi vlerën e shtuar në Republikën e Shqipërisë” dhe “Për prokurimet në fushën e mbrojtjes dhe të sigurisë”.

Ndërsa janë miratuar edhe ndryshimet e bëra në Kodin Penal për pandeminë e koronavirusit, të cilat u dakordësuan edhe nga kreu i shtetit.

(F.G/Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike interpelanca me lleshajn seance plenare 18 qershor 2020 interpelanca me lleshajn seance plenare 18 qershor 2020

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët