LIVE UPDATES
Politike

Opozita dogji mandatet, Rama: Nuk ka zgjedhje të parakohshme, jemi gati për dialog

21 Shkurt 2019, 16:53 Nga DOSJA
Opozita dogji mandatet, Rama: Nuk ka zgjedhje të parakohshme, jemi gati

TIRANË- Kryeministri Edi Rama, në një konferencë për shtyp ka folur në lidhje me qeverisje e tij për 5 vite e gjysmë dhe për djegien e mandateve të opozitës.

Në fjalën e tij Rama u shpreh se opozita e ka humbur logjikën dhe nuk ndërmerr më veprime në favor të qytetarëve, pasi i ka zënë frika e drejtësisë së re. Gjithashtu Rama i ka dhënë fund aludimeve për zgjedhje të parakohshme.

Përgjegjesia jonë është të vazhdojmë drejt deri në zgjedhjet e ardhshme. Jeta parlamentare për ata që lanë mandatet mbaroi për këtë legjislaturë, por jo ajo politike. Mazhoranca do të vazhdojë të punojë, duke shërbyer me përulësi njerëzve cilado partie qofshin. Dallimi është se ata që ikën do të përpiqen të përçajnë sa më shumë, kurse ne do të përpiqemi të bashkojmë sa më shumë,“-tha Rama.

Kreu i qeverisë e ka cilësuar vendimin e opozitës për djegien e mandateve si akt kamikaz pasi sipas tij, ky vendim rrezikon çeljen e negociatave. (Lexo këtu)

Më tej, kryeministri Edi Rama shtoi se e vetmja mënyrë bashkëpunimi me opozitën është ulja në një tryezë dialogu. (Lexo këtu)

Gjatë fjalës së tij, Rama nuk la pa adresuar akuzat e kundërshtarëve politikë karshi tij, duke dhënë edhe një rast abuzimi të politikanëve. 

Pjesë nga fjala e kryeministrit Edi Rama 

Ky është një nga ato momente ku përtej fjalëve që thuhen dhe konfliktit politik po synohet përçarja e zgjedhësve. Duhet të përpiqemi të shohim sa më qartë dhe të reflektojmë sa me thellë. Në mënyrë që të kuptojmë dhe të kuptohemi sa më mirë. Opozita ka konsumuar një akt të panjonur, i paparë dhe i padëgjuar por jo i pashpjegueshëm. Jam zgjedhur kryeministër i Shqipërisë dy herë. Një herë me kualicion dhe herën e dytë si shumicë absolute. Kujtojmë që opozitës i dhamë të gjitha portofolet që kërkoi.

Herën e parë zgjedhet nuk u kontestuan. Paqja zgjati sa ëndrra e një nate vere. Avazi që sot ka një kulm të ri. Shqipëria ka plot halle dhe probleme. Unë nuk jam as i rënë nga qielli dhe nuk jam i pakontestueshëm. Jam tërhequr dhe kam thënë edhe më fal. Jam tërhequr duke bërë hapa mbrapa kur kam kuptuar se kanë të drejtë ata që ankohen dhe protesojnë. Kam bërë çmos që t’u gjendem atyre që më kontaktojnë. Për mua nuk është qejf dhe as nevojë për të shtyrë kohën, sepse koha është ajo që më mungon më shumë. Sulmohem për ditë edhe për natë jo vetëm nga gojëpërdalët e opozitës por nga çdo lloj tipash deri në fis edhe në farë. Kam hyrë edhe në një borxh të pashlyeshëm me fëmijët e mi dhe me nënën time. Kurrë nuk e kam menduar që të ngre gishtin e pushtetit ndaj kujt më ka goditur dhunshëm. Ua kam kthyer me fjalë madje ndonjëherë e kam humbur edhe sensin e masës. Asnjëherë nuk i kam thënë ‘kriminel me duart me gjak’ Berishës apo ‘horr bulevardi’ presidentit Meta apo Monikës ‘hajdute me çizme’. Sarkazma dhe ironi po, por asnjëherë sulme verbale e lëre më të tjera ndaj personit të tyre.

Lëre pastaj të kem shantazhuar ndonjë pronar mediash që shfryjnë për ditë në drejtimin tim. Di që është shumë vonë që një njeri si unë të bëhet çun i mirë me të gjithë, dhe shumë herët që të bëjë plakun e urtë. Ata që më kanë zgjedhur mi kanë ditur huqet madje mi kanë parë edhe atletet me kostum.

Shumëkush harron se ku ishim në një vend ku sekreti më i madh publik ishte vjedhja si sport kombëtar. Nga shkumësat e shkollave tek ilaçet e spitaleve. Ishte krimi si hije e jetës publike. Vrasësit dhe përdhunuesit nxirreshin për të shoqëruar deputetët, deri tek vrasjet ordinere poshtë ballkonit të Kryeministrisë. Madje vrasjet nën dritaren e kryeministrisë. Ky është momenti që ta them sa më troç: Shqipëria që unë dua, nuk është kjo që kemi se po të ishte kjo unë s’do të isha këtu. Kjo Shqipëri është shumë larg nga asaj që kishim. Ata që kërkojnë kokën time sot, dje ia futën kokën popullit mes këmbëve të keq qeverisjes.

Qeveria jonë është e kritikueshme sa të duash por e dëgjon popullin e saj. Ku ishte adresa e shtetit për ata pa emër, pa kushërinj dhe pa krushq? Shqipëria që unë dua, ata lanë mandatet se nuk kanë mbrapa popullin por hijen e frikës së drejtësisë së re. Kjo është një goditje që mund të rezultojë fatale për çeljen e negociatave me BE-në në qershor.  Kemi qenë gati për të dialoguar në funksion të forcimit të demokracisë. Por nuk është në funksion të demokracisë ndërprerja e mandateve. Fatkeqësisht ata e dinë se humbjen e zgjedhjeve vendore e kanë të pashmangshme. Bota demokratike e ndërkombëtare e ka dënuar me gjuhë shumë të rëndë. Logjika e opozitës është logjikë humbësish, e kanë humbur arsyen nga dëshpërimi.

Ky është reagimi i parë i Ramës pas dorëzimit të mandateve dhe protestës së opozitës ditën e sotme, kohë kur kryeministri zhvilloi një takim me kryeparlamentarin Gramoz Ruçi dhe  kreun e grupit të PS, Taulant Balla. (Lexo këtu)

Opozita e bashkuar ka zhvilluar protestën e paralajmëruar përpara Parlamentit ku mijëra qytetarë iu bashkuan një proteste paqësore. (Lexo këtu)  Opozita kërkon rrëzimin e Kryeministrit Rama dhe ngritjen e një qeverie tranzitore e cila do të organizojë zgjedhjet lokale dhe ato qendrore. 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike djegia e mandateve te opozites edi rama protesta e opozites 16 shkurt 2019 protesta e opozites 21 shkurt 2019 djegia e mandateve te opozites edi rama protesta e opozites 16 shkurt 2019 protesta e opozites 21 shkurt 2019

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN