LIVE UPDATES
Politike

Nuk dorëzoi mandatin, Mehmetaj për Kokën: Nuk është më pjesë e LSI-së

21 Shkurt 2019, 18:42 Nga DOSJA
Nuk dorëzoi mandatin, Mehmetaj për Kokën: Nuk është

Deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj ka folur për protestën e opozitës dhe për djegien e mandateve të deputetëve. E ftuar në “Report tv”, Mehmetaj u shpreh se ajo që ndodhi në tubimin e 16 shkurtit nuk ishte dhunë pasi sipas saj qytetarët po të donin e kishin djegur kryeministrinë.

“Asnjë protestë nuk ka qenë e dhunshme, as ajo e 16 shkurtit. Nuk mund të quhet dhunë, pasi nuk u lëndua njeri, nuk u qëlluan institucionet, por ndodhën dy vepra që tregojnë karakterin e vërtetë të kryeministrit. Familjarët e mi i kanë edhe sot pasojat e atij gazi që të helmonte. Po të donin ta digjnin, do ta kishin djegur institucionin, por nuk ishte ai qëllimi,”– u shpreh Mehmetaj.

E pyetur për reagimin e ndërkombëtarëve në lidhje me protestën e opozitës Mehmetaj tha se jo çdo person i huaj meriton të marrë kaq shumë vëmendje. “Me termin ndërkombëtar në Shqipëri vijohet që të abuzohet, pasi jo çdo i huaj meriton që të marrë një vëmendje kaq të madhe nga shqiptarët. Unë vij nga Brukseli dhe në takimet e drejtpërdrejta me përfaqësues për Shqipërinë dhe nuk është e njëjta frymë që pompohet këtu nga mediat. Deklaratat e sotme lexohen në forma të ndryshme. Edhe ndërkombëtarët e vërtetë do të jenë shumë shpejt në të njëjtin qëndrim si opozita sot,”- vijoi ajo. 

Përsa i përket vendimit të deputetit Lefter Koka, për të mos djegur mandatin, njësoj si kolegët e tij, deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj u shpreh se kushdo që nuk ndjek qëndrimin e përbashkët, nuk mund të konsiderohet më pjesë e kësaj partie.

“Qëndrimi i grupit të LSI ishte i qartë, ishte vendimi më i drejtë që mund të merrnim. Në atë mbledhje të grupit kemi qenë të gjithë dakord, sot dorëzuam aktet e dorëheqjes dhe qëndrimi ka qenë unanim. Persona të caktuar mbajnë përgjegjësinë e tyre personale, nëse bëjnë cdo hap që i shtojnë pak oksigjen Ramës. Koka ka marrë vendimin e tij, kundër vendimit të LSI-së, kundrejt tij reagimi i qytetarët do të jetë i njëjtë si për Ramën. Besoj që është qëndrim i qartë, cdokush që nuk ndjek qëndrimin e përbashkët nuk mund të konsiderohet më pjesë e jona,”- përfundoi Mehmetaj.

Ditën e sotme është dorëzuar kërkesa në Kuvend për lënien e mandatit nga 29 deputetë të PD dhe 17 të LSI. Por janë 5 emra që janë ende pjesë e Kuvendit të Shqipërisë dhe nuk kanë dorëzuar kërkesën për lënien e mandatit të tyre.(Lexo këtu)

Opozita zhvilloi një protestë që nisi para ambienteve të godinës së Parlamentit dhe u zhvendos pranë Kryesisë së Kuvendit, ku deputetët e Opozitës dorëzuan mandatet e tyre.(Lexo këtu)

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike djegia e mandateve te opozites kejdi mehmetaj lefter koka protesta e opozites djegia e mandateve te opozites kejdi mehmetaj lefter koka protesta e opozites

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!