LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Open Balkan’/ Vuçiç: Serbinë shiheni si shtëpinë tuaj, gati të ulemi me Kosovën!

21 Dhjetor 2021, 12:01 Nga DOSJA
‘Open Balkan’/ Vuçiç: Serbinë shiheni si

TIRANË– Pas firmosjes së 5 marrëveshjeve, liderët e tre vendeve pjesëmarrëse të “Open Ballkan” kanë dalë në një konferencë për mediat, ku edhe kanë shprehur qëndrimin e tyre për çështje të ndryshme. Të trë njëzëri kanë pohuar se të gjitha marrëveshjet do të hyjnë në fuqi menjëherë, duke shtuar se në 6 muaj e ardhshëm pjesë e nismës do të bëhen edhe Greqia, Hungaria dhe Italia. Ndërsa presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, u shpreh i gatshëm që të ulej në një tryezë me Kosovën, duke pranuar emrin, flamujt dhe simbolet e saj pa asnjë problem.

Sipas tij, nisma e Ballkanit të Hapur është një nismë paqeje që synon të ndërtojë ura bashkëpunimi mes vendeve të rajonit në funksion të zhvillimit ekonomik dhe perspektivës së të rinjve. Ndërsa kryeministri Edi Rama shtoi se vendet që nuk bëhen pjesë vetëm do të humbasin kohë, pasi nuk ka kthim pas me këtë nismë. Ndër të tjera, numri një i qeverisë shqiptare tha se Ballkani i Hapur nuk është konspiracion, por çlirimi i forcave të punës nga të gjitha pengesat burokratike dhe zinxhirët e legjislacioneve të ndryshme.

Ndërkohë që Zoran Zaev, në daljen e tij të fundit në postin e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, tha se Ballkani i Hapur nuk është zëvendësues i BE, por një reagim i paaftësisë së Bashkimit Evropian për të përmbushur sfidat dhe për të integruar rajonin e Ballkanit. Në fund, duke marrë parasysh që sot ishte hera e tij e fundit në takimet për nismën, kërkoi që pasardhësi i tij në detyrë të mbante të njëjtin qëndrim, duke mos harruar që t’i dedikonte dhe falenderime Ramës e Vuçiçit.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Rama: Të punojmë së bashku në emër të paqes dhe prosperitetit të qytetarëve tanë

Rama: Ballkani i Hapur, çlirim nga të gjitha pengesat burokratike

Simbolet e Kosovës në të njëjtën tryezë me Serbinë?, Vuçiç: Jemi për të ndërtuar ura

Zaev: Ballkani i Hapur, reagim i paaftësisë së BE për të përmbushur sfidat

Open Balkan/ Rama FTON tre shtetet: Greqinë, Italinë dhe Hungarinë i duam në samit

Zbatimi i marrëveshjeve! Rama, Vuçiç e Zaev: Bujqësia e nis nga sot

Gazetari kërkoi përgjigje! Vuçiç ‘ngec’: Nuk e flas dot shqipen, duhet ta mësoj

Zaev: Sot është dita ime e fundit si kryeministër! Në Shqipëri ndihem si në shtëpi

Vuçiç: Ndonjëherë mërzitem, bëjnë thirrje për homologët sikur nuk ekzistojmë pa to

Samiti / Rama: Pas heqjes së barrierave, zerojmë tarifat me Maqedoninë dhe Serbinë

Thirrja e Vuçiç për shqiptarët: Serbinë shiheni si shtëpinë e 2, kam respekt për ju

Berisha e priti me protestë, Vuçiç ‘justifikohet’: S’dua Serbi apo Shqipëri të madhe

Rama hedh poshtë “Procesin e Berlinit”: E dëgjuat Varhelyin? Mbështet nismën tonë

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike aleksander vucic edi rama open balkan ne tirane zoran zaev aleksander vucic edi rama open balkan ne tirane zoran zaev

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane