LIVE UPDATES
Politike

KUNJA/ Taulant Balla shigjeton Damian Gjiknurin: S’bie tërmet në Elbasan!

2 Shtator 2021, 10:42 Nga DOSJA
KUNJA/ Taulant Balla shigjeton Damian Gjiknurin: S’bie tërmet në

TIRANË– Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla e ka pritur me sportivitet mënjanimin që iu bë sot në mbledhjen e Asamblesë së PS. Ballës iu hoq posti i Sekretarit të Përgjithshëm të PS, ndërsa kryesocialisti Edi Rama e largoi edhe nga drejtimi politik i qarkut të Elbasanit ku është deputet për më shumë se dy dekada për ta caktuar si drejtues në qarkun e Fierit. Por si e pret Taulant Balla? Lëvizja duket se nuk e ka surprizuar. Para gazetarëve, në përmbyllje të punimeve të Asamblesë, Balla shigjetoi indirekt edhe pasardhësin e tij Damian Gjiknuri. Duke ripërdorur batutën e Gjiknurit në përgjimet e famshme të Bild se “do e bëjmë tërmet tërmet”, referuar rezultatit të PS në Dibër, Balla tha se është i sigurtë se “nuk bie tërmet në Elbasan”.


PJESË NGA FJALA E GJIKNURIT: 

Të jesh kryetar i grupit parlamentar, dhe të drejtosh qarkun e dytë më të madh në vend është një pozicion i rëndësishëm politik. Unë falenderoj ata afro 90 mijë votues që si asnjëherë më parë, në mënyrë historike, kemi rritjen më të madhe, dua t’i falenderoj një për një. Falenderoj edhe ata që s’na votuan. Falenderoj edhe anëtarësinë e PS, falenderoj patronazhistët që kanë bërë një punë të shkëlqyer. Kemi ditur në ngremë një strukturë, një makineri efikase që bëri të mundur një fitore. Unë nuk e fsheh, duke qenë se ju e dini që kam patur prirjen të shoh edhe organizimet e partive të tjera në Europë. PS është shumë e mirëorganizuar.

Kryetari i shumicës parlamentare në një parlament që do të ketë përgjegjësi të mëdha, është përgjegjësia e dytë do të thoja unë. Unë do vazhdoj të jem në krye të grupit të PS. Janë një grup deputetësh shumë të mirë, që duhet të vazhdojnë të luajnë një rol shumë aktiv. Nuk shoh asnjë shmangie nga ajo që unë kam dëshirë të bëj. Unë kam kandiduar gjitmonë në të njëjtën zonë sepse kam një lidhje shumë të fortë. Çdo qytetar duhet ta dijë për kë ka votuar. Do vazhdoj ta bëj në mënyrën më të mirë, që të jem zëri i qytetarëve.

Ju thashë që unë jam deputet i qarkut të Elbasanit, dhe do të jem drejtues politik i qarkut të Fierit. Aty duhet një punë shumë e rëndësishme për të ruajtur performancën, dhe ju lutem mos ngatërroni detyrat që burojnë nga fakti i të qenit deputet dhe drejtues qarku. Një politikan i mirë, di t’u bëjë të dyja. Në këtë këndvështrim unë e thashë, të jesh drejtues politik i qarkut Fier, secili do ta ketë si një hap të vetin në përfaqësimin e PS. Dua t’ju them se unë do të mërzitem me Ramën nëse qarku i Elbasanit nuk do të marrë investimet e nevojshme dhe të domosdoshme. PS ka rezultatin më të mirë në Elbasan dhe unë do të jem në Kuvendin e Shqipërisë për të garantuar që investimet të jenë në vëmendjen e parë. Unë jam sa përfaqësues dhe banor i atij qarku. Unë do të jem mes Elbasanit dhe Fierit. Nuk bie tërmet në Elbasan.

LAJMI KRYESOR: LISTA/ Rama prezanton kabinetin e mandatit të tretë: Nikolla në krye të Kuvendit, rikthehet Kumbaro në qeveri, Ahmetaj zv.kryeministër, s’lëvizin të ‘besuarat’, ‘zhduket’ Braçe (MINISTRAT E RINJ)

 

(F.g/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike kabineti rama 3 taulant balla kabineti rama 3 taulant balla

Sondazh

Poll

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim