LIVE UPDATES
Editorial

Nën thundrën e pushtetit…

26 Janar 2021, 17:57 Nga DOSJA
Nën thundrën e pushtetit…

Përgjimet e fundit të antimafies italiane (si dikur ato të Habilajve) ku paratë e mafies investohen në kullat e Tiranës, më shumë se të qenit një lavatriçe e pastrimit të parave të krimit, ulurasin për drejtësinë tonë të paaftë apo të korruptuar që është shndërruar në një spektatore të krimit në rastin më të mirë, apo notere e tij në rastin më të keq.

Për ta kuptuar mënyrën si funksionon shteti te ne, mjafton të shohësh dy “evente”: shembjen e Teatrit dhe kontratën e inceneratorëve të plehrave. Pagesa 20% nën dorë për një leje ndërtimi, duket se ka qenë suveniri regjisorial në tragjedinë e fundit që u luajt në skenën e Teatrit Kombëtar. Një ndërtesë prej pupuliti historik e memorial që nëse do ishte ngritur diku nga Lapraka, ish-Kinostudio apo Kombinati, do vijonte të ekzistonte dhe askush nuk do interesohej për të madje edhe sikur të rrëzoheshin tjegullat e çatisë, do ngrinte në këmbë gjithë shtetin që nga Parlamenti i madh i Shqipërisë, e deri te ai i vogli i Tiranës, pasi toka e lakmuar si ishulli i thesarit ndodhej në qendër të kryeqytetit.

Parlamenti shënoi një record “Giunness” pasi për herë të parë në historinë e tij bëri një ligj special të ashtëquajtur ligji “Fusha”, ku një firmë ka privilegjin që të marrë një tender pa garë, ku kumbar bëhet Parlamenti. Ndërsa në rastin e dytë, një firmë private që nuk investon parata e veta por të shtetit, “shpërblehet” për propozimin e vet për ndërtimin e një “kaldaje” që do djegë plehrat dhe i gjithë shteti vihet në resht për të firmosur kontratën duke shënuar një tjetër rekord “Giunness” në shpejtësi.

Të gjitha këto çudira ndodhin ditën për diell, por nuk i prishin gjumin askujt… Të jenë vallë nën thundrën e pushtetit?

KAPS, më falni SPAK, drejtësia e shumëpritur, rrjeta e hekurt ku do kapeshin peshqit e mëdhenj të korrupsionit, më tepër i ngan një “Kronike të një dështimi të paralajmëruar”!

Njësoj si në veprën e Markesit “Kronikë e një vrasjë të paralajmëruar” drejtësia e re lindi e molepsur me të njëjtën flamë si drejtësia e vjetër. Mosndëshkim të korrupsionit të lartë pushtetar duke u mjaftuar me ‘Tiren’, që edhe atë e kapin me presh në dorë mediat. Nuk mund të ndodhte ndryshe, me gjithë entuziazmin e disa Ambasadorve që flisnin për suksese imagjinare si ato të Don Kishot-it me mullinjtë e erës.

Kur reformën e drejtësisë ia beson qeverisë, është njësoj si “t’i varësh ujkut mëlçitë në qafë” me shpresën se ai nuk do ti kafshojë. Shikoni sjelljen e SPAK me tenderat e Ministrisë së Shëndetësisë ku paisjet mjekësore si respiratorë e kite, u blenë me tre herë më shtrenjtë se tregu ndërkombëtar.

Fillimisht pas denoncimit, prokurorët e SPAK i dhanë tre javë kohë Ministrisë së Shëndetësisë për të sekuestruar dokumentat e tenderit, ndërsa pas hetimeve e nxorrën të larë megjithë çmimim trefish më të lartë se tregu. Çuditërisht shifrat me tre nuk i bëjnë përshtypje drejtësisë së re, e cila duket se nuk sheh as trefishimin e pasurisë së disa ministrave të qeverisë dhe as të oligarkëve që shqyejnë llokma të florinjta nga byfteqet e pushtetit. Këto të fundit nuk përbëjn as lajm për:

Vaksinën e propagandës, apo median e pushtetit. Në mungesë të një drejtësie të pavarur nga pushteti, të gjitha prozhektorët e pritshmërive janë të drejtuar nga MEDIA. Por, a po e luan ajo këtë rol mjaft të rëndësishem si pushtet i katërt, apo është shndruar në garson të katërt të pushtetit? Edicionet e lajmeve i ngjajnë kronikës së TV Kukësit: Kush më shumë se Edi Rama po përpiqet për të mirën e popullit! Vaksinat anti Covid që mbërritën me valixhe si klandestinët e gomoneve na u servirën sikur i kishte sjellë Mesia i Kryeministrisë për shkak të aftësive të veçanta.

Vaksina e propagandës po i shndërron televizionet e mëdha në kanale të ERTV-së. Edhe gazetaria investigative, e cila duhet përshëndetur, nuk po shkon më larg se sa denoncimi i Tireve. Një gazetare e guximshme i drejtoi ministres Manastirliu pyetjen e guximshme: A do të jepni dorëheqjen nëse fenomeni i korrupsionit do të përfshinte edhe shumë mjekë e infermierë të spitaleve COVID? Pyetje që nuk morri përgjigje! Në Kanada dha dorëheqjen Guvernatorja e Përgjithme që përfaqëson Mbretëreshën Elisabeth II, Julie PAYETTE (dikur një austronaute e famshme) vetëm për bullizëm ndaj stafit të saj.

Por ky lloj morali është i papërtypshëm në Shqipëri. Një miku im më informoi se pasi u sëmur nga COVID, i dha një mjeku mjaft të njohur e të dashur në programet televivize 500 euro vetëm për një recetë.

Kur të gjitha pushtetet janë nën thundrën e qeverisë, ne e presin shpëtimin nga zgjedhjet.

Po a mund të zhvillohen zgjedhje të lira kur të gjitha pushtetet dhe hallkat e tyre janë nën thundrën e pushtetit?

“Tiranët kanë gjithmonë një dritëhije virtyti, u durojnë ligjeve para se ti shkatërrojnë ato!,”- thotë Volteri.

(Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Editorial Editorial edi rama Meri Lika shkrimi nga Meri Lika edi rama Meri Lika shkrimi nga Meri Lika

Sondazh

Poll

Editorial 25 Janar 2021, 12:15

Mos dëgjoni përgjimet, besoni sondazhet

Ky mandat i dytë i rilindjes po mbyllet ashtu sikurse filloi: me përgjime që vërtetojnë atë që në fakt dihet botërisht.  Skandali i lidhjes së Saimir Tahirit me...

Editorial 20 Janar 2021, 07:15

Jeta jonë nuk është një hije që ecën!

Life’s but a walking shadow, a poor playerThat struts and frets his hour upon the stage,And then is heard no more. It is a taleTold by an idiot, full of sound a...

Editorial 17 Janar 2021, 20:35

Paga minimale pak më tej

Në vazhdim të diskutimit për pagën minimale po përpiqem të sqaroj pak më tej rritjen e nivelit të pagës minimale në botë.Fillimisht më duhet të shpreh edhe një ...

Editorial 16 Janar 2021, 18:47

Kjo paga minimale!

Ndërkohë që shumë biznese janë goditur dhe po vazhdojnë të goditen përditë, nga pandemia, ky vit i ri i gjen ata përballë një tjetër goditjeje financiare, me rr...

Editorial 14 Janar 2021, 06:15

Noti i fundit në Liqenin Trump

E kishte një thënie Michelle Obama, gruaja e ish-presidentit Barack, kur duhej dhënë përgjigje ndaj sulmeve që u bëheshin grave, zezakëve, familjes së saj, gjit...

Editorial 13 Janar 2021, 16:50

Populistët tanë

Është bërë modë që të gjitha qeveritë që ne zgjedhim të na kthehen në regjime populiste, me të vetmin ndryshim që herë janë djathtas e herë majtas, por në ...

Editorial 13 Janar 2021, 11:59

Rama si prestigjiator elektoral

Përgjegjshmërinë qeverisëse për efekte skenike Edi Rama e luan si pakkush tjetër. Me aftësinë e një prestigjiatori për të krijuar iluzionin e qeverisjes. Loja e...

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje