Politike

NË KOHË REALE! Faza e dytë e numërimit të votave për kandidatët! Përfundon procesi në 11 Bashki në vend, Balla mban vendin e parë, Boçi thyen herësin në Elbasan (ZHVILLIMET)

 • KRAHASIMI me 2017, PD me rritje në vota, s’u përkthyen në më shumë mandate
 • Ku gaboi Rama me rezultatin e zgjedhjeve, 5 qarqet që e “dogjën”
 • Deri tani procesi i numërimit të votave ka përfunduar në Bashkinë Poliçan, ku kandidati më i votuar është Blendi Klosi me 8,099 vota, në Kukës, ku më i votuari është Flamur Hoxha me 9159 vota, në Bashkinë Librazhd, ku kandidati më i votuari është Taulant Balla me 6575 vota, në Bashkinë Vau i Dejës ku kandidati më i votuar është Zef Hila me 5168vota, në Bashkinë Fushë Arrëz, ku kandidati më i votuar është Ludovik Hasani me 1288 vota, në Bashkinë Pukë, ku kandidati më i votuar është Ludovik Hasani me 1873 vota.
  Featured image of article: NË KOHË REALE! Faza e dytë e numërimit të votave për kandidatët! Përfundon procesi në 11 Bashki në vend, Balla mban vendin e parë, Boçi thyen herësin në Elbasan (ZHVILLIMET) Pamje nga numrimi i votave

  TIRANË– Procesi i numërimit të votave për kandidatët ka nisur dhe gara mes kandidatëve sa vjen dhe po bëhet më e fortë për të siguruar nëj vend në Kuvend. Deri tani procesi i numërimit të votave ka përfunduar në 9 Bashki në vend dhe kandidati më i votuar është Taulant Balla me 16657 vota.

  Procesi i numërimit të votave ka përfunduar në Bashkinë Poliçan, ku kandidati më i votuar është Blendi Klosi me 8,099 vota, në Kukës, ku më i votuari është Flamur Hoxha me 9159 vota, në Bashkinë Librazhd, ku kandidati më i votuari është Taulant Balla me 6575 vota, në Bashkinë Vau i Dejës ku kandidati më i votuar është Zef Hila me 5168 vota, në Bashkinë Fushë Arrëz, ku kandidati më i votuar është Ludovik Hasani me 1288 vota, në Bashkinë Pukë, ku kandidati më i votuar është Ludovik Hasani me 1873 vota, në Bashkinë Sarand, ku kandidatja më e votuar është Anila Denaj me 2710 vota, në Bashkinë Kuçovë, ku kandidati më i votuar është Bardhyll Kollçaku me 4613 vota, në Bashkinë Maliq, ku kandidati më i votuar është Ilirian Pendavinji me 5014 vota, në Bashkinë Vlorë, ku kandidati më i votuar është Edi Rama 9458 vota, dhe në Bashkinë Bidër, ku kandidatja më e votuar është Aurora Mara me 9367 vota .

  Numërimi për kandidatët është duke vijuar në të gjithë bashkitë e Shqipërisë. Në qarqe të caktuara, numërimi është duke ecur me ritme më të shpejta dhe deri më tani në 10 kandidatët më të votuar, dominon numri dy i Partisë Socialiste, Taulant Balla. Ky i fundit ka parakaluar edhe kryeministrin Edi Rama, i cili garon në dy qarqe: Durrës dhe Vlorë.

  Dhjetë kandidatë më të votuar në vend deri më tani janë: 

  Taulant Kasem Balla PS Elbasan 16657
  Bledar Triumf Çuçi PS Gjirokastër 11715
  Edi Kristaq Rama PS Vlorë 11271
  Niko Aleks Peleshi PS Korçë 11091
  Saimir Shpend Hasalla PS Elbasan 10775
  Blendi Pellumb Klosi PS Berat 9936
  Aurora Xhavit Mara PS Dibër 9330
  Flamur Lutfi Hoxha PD-AN Kukës 9330
  Luçiano Dhimitër Boçi PD-AN Elbasan 8515
  Erion Mirdosh Braçe PS Fier 8396

  Ndërsa kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deri më tani ka 5510 vota. Kryesuesi në listën e Partinë Demokratike është Flamur Hoxha me 9159 vota. 

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Secila parti ka kaq MANDATE

  Partia Socialiste 48.67% ose 709, 720 vota, e përkthyer në 74 mandate. Partia Demokratike 39.4 % ose 574, 532vota, e përkthyer në 59 mandate. LSI 6.86 % ose 100,059 vota, e përkthyer në 4 mandate.

  Ndërkohë që deri tani në Elbasan, kandidati për deputet i PD-së, Luçiano Boçi ka thyer herësin duke marrë 9902 vota, si dhe njëherësh duke i marrë vendin në Parlament kandidatit për deputet Eugan Isait, i cili ka vetëm 2902 vota.

  Dosja.al ju sjell në kohë reale rezultatet për secilin kandidat. KLIKO KËTO Në platformë mund të shihni se në cilin qark kandidojnë dhe sa vota kanë marrë kandidatët nga qytetarët.

  (I.A;a.b/dosja.al)

  • 23:39

   Mbyllet numërimi në Bashkitë Vlorë dhe Dibër, Edi Rama dhe Aurora Mara kryesojnë listat e kandidatëve

   Procesi i numërimit të votave, është mbyllur në Bashkinë Vlorë në Bashkinë e Durrësit. Sipas të dhënave, të ndjekura gjithashtu nga Dosja.al, bëhet e ditur se në Bashkinë Vlorë kandidati më i votuar është nga radhët e PS-së, Edi Rama me 9458 vota, ndërsa nga radhët e PD-së kandidati më i votuar është Bujar Leskaj me 3581 vota.

   Ndërsa në Bashkinë e Dibër, kandidatja më e votuar është nga anët e PS-së, Aurora Mara me 9367 vota, ndërkohë që nga radhët e PD-së kandidati më i votuar në këtë Bashki është Xhelal Mziu me 5321 vota.

  • 23:02

   Pretendimet për tjetërsim votash, Celibashi jep urdhërin: Numëroni pa ndalim, ankesat do shqyrtohen në fund

   Kryekomisioneri i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi u ka dhënë urdhër të gjithë numëruesëve që të vazhdojnë punën e tyre pa ndalim. Në lidhje me ankesat që janë bërë për tjetërsim votash, Celibashi ka deklaruar se të gjitha ankesat do të shqyrtohen në fund të procesit të numërimit të votave.

   Vendimi
  • 22:58

   Kandidati për deputet në Fier: Po tjetërsohen votat, do verifikojmë pamjet filmike

   Kandidati për deputet në Fier nga aleanca ‘PD-AN’, Nustret Avdullai, ka ngritur një shqetësim në lidhje me procesin e numërimit të votave për kandidatët. Në një prononcim për mediat, Avdullai theksoi se votat po tjetërsohen te KZAZ 57. Më tej, ai tha se disponon materiale filmike që do t’i vendosë në dispozicion për të verifikuar çdo votë. Avdullai gjithashtu tha se të gjithë numëruesit që nuk tregohen korrekt do të ndiqen penalisht.

   “Doja të shprehja një shqetësim në lidhje me procesin që vazhdon. Shqetësimi im është për tjetërsimin e votës. I bëj apel numëruesve që do të ndiqen penalisht për çdo veprim abuziv që do bëjnë në tjetërsimin e votës. Unë si përfaqësues i PDIU disponoj të gjithë materialet filmike dhe do t’i vëmë në dispozicion për të verifikuar çdo votë. Ju bëj dhe njëherë apel të jenë korrekt me ligjin. Besoj e kanë të qartë ligjin se çfarë parashikon tjetërsimi i votës.

   Shqetësimi konkretisht është për parregullsitë që kemi hasur tek KZAZ 57 dhe mora shkas nga ky shqetësim për t’i paralajmëruar që të jenë të kujdesshëm me ligjin dhe të jene korrekt. Të jenë korrekt deri në fund. Do shikojmë procesverbalin dhe do merremi konkretisht me problemet që kemi hasur aty në një moment të dytë mund t’ju sqaroj për më tepër.

   Po e ngre si shqetësim jo vetëm për veten por për të gjithë nuëmruesit, për të gjithë procesin. Numërimi i votave për secilin kandidat duhet të jetë po aq i kudjesshëm siç ishte për të gjitha subjektet. Votat e pavlefshme janë hall më vete. Me gjithë problemet që ka si proces, besoj e keni vënë re të gjithë me gabimet që kanë bërë me votat e pavlefshme që janë shumë. Megjithatë është një gje tjetër që i përket instancave të tjera.

   Ky problem është vënë re në përgjithësi. Ky fenomen ka filluar të bëhet shqetësues. Prandaj jam para jush për të ngritur këtë shqetësim”, tha Avdullai.

  • 22:46

   Luçiano Boçi thyen herësin në Elbasan, siguron vendin në Parlament

   Kandidati për deputet nga Partia Demokratike, Luçiano Boçi ka thyer herësin në Elbasan, duke siguruar votat për kandidaturën e tij. Boçi deri tani ka marrë 9902 vota, duke i marrë vendin kandidatit për deputet Eugan Isait, i cili ka vetëm 2902 vota.

   Numri i votave për të thyer herësin në Elbasan është 9640 vota. Ndërkohë që deri tani në Elbasan Boçi është kandidati i vetëm që ka thyer herësin.

  • 22:37

   Mbyllet numërimi në Bashkitë Kuçovë dhe Maliq, Ilirian Pendavinji dhe Bardhyll Kollçaku kryesojnë listat e kandidatëve

   Procesi i numërimit të votave, është mbyllur në Bashkinë Maliq në qarkun e Korçës dhe në Bashkinë Kuçovë të qarkut të Beratit. Sipas të dhënave, ët ndjekura gjithashtu nga Dosja.al, bëhet e ditur se në Bashkinë Maliq kandidati më i votuar është nga radhët e PS-së, Ilirian Pendavinji me 5014 vota, ndërsa nga radhët e PD-së kandidati më i votuar është Ervin Salianji me 3517 vota.

   Ndërsa në Bashkinë Kuçovë kandidati më i votuar është nga anët e PS-së, Bardhyll Kollçaku me 4613 vota, ndërkohë që nga radhët e PD-së kandidati më i votuar në këtë Bashki është Ardit Benja me 1974 vota.

  • 21:44

   Pretendimet për tjetërsim votash, Celibashi: Zotërojmë çdo pamje filmike, numëruesit dhe komisionerët rrezikojnë deri në 7 vite burg

   Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi ka paralajmëruar të gjithë numëruesit dhe komisionerët të cilët përfshihen në tjetërsime votash. Në një status në rrjetet sociale, Celibashi shkruan se çdo person që cënon votën e një kandidati, rrezikon deri në 7 vite burgim. Celibashi shton se KQZ disponon pamjet filmike të vlerësimit e çdo vote, të bërë në fazën e nxjerrjes së rezultatit për partitë dhe koalicionet dhe se çdo pretendim është lehtësisht i verifikueshëm.

   “Cënimi i votës së çdo kandidati do të ketë si pasojë sanksion penal deri në 7 vite burgim, për këdo nga numëruesit apo komisionerët e përfshirë. KQZ disponon pamjet filmike të vlerësimit e çdo vote, të bërë në fazën e nxjerrjes së rezultatit për partitë dhe koalicionet,”- shruam Celibashi.

   Ilirjan Celibashi
  • 20:49

   U SFIDUAN FUQINË! Kush janë kandidatët që u lanë jashtë vendeve të sigurta në lista dhe po thyejnë herësin, djali i Aqif Rakipit lë pas Spiropalin, Bardh Spahia dhe Luçiano Boçi sfidojnë bindshëm kolegët

   Kadidatët që kishin sfidën më të madhe në këto zgjedhje ishin ata që u lanë jashtë vendeve të sigurta në lista. Atyre u duhej që të thyenin herësin për tu ulur në Kuvendin e ri të Shqipërisë. Nga të dhënat e ndjekura hap pas hapi nga Dosja.al vihet re se në Tiranë është Fatmir Xhafaj ai që ka sjellë surpriza. I renditur në vendin e 23-të, Xhafaj kishte përpara një test për të treguar se sa do të ishte numri i qytetarëve që do ta donin në Parlament këtë herë.

   Tirana

   Deri më tani ai numëron 6441 vota, dhe është i dyti për nga numri i të votuarve, pas Belinda Ballukut. Por personi i tretë që vjen në këtë listë është Orlando Rakipi, djali i Aqif Rakipi, i cili është renditur i 30-i në listën e PS-së në Tiranë. Ai numëron 3991 duke lënë kështu pas Elisa Spiropalin dhe emra të tjerë me eksperiencë politike. Në qarkun e Elbasanit, më i votuari nga radhët e PD-së është Luçiano Boçi. Ai ka marrë 8515 vota dhe edhe pse është renditur i shtati në listë dhe ka ngelur jashtë fituesve, duke se do të vijë në Parlament.

   Elbasani

   Në Qarkun e Fierit është Agron Kapllanaj ai që është lënë jashtë listës fituese si deputet, por ka marrë 7801 vota, duke kaluar i dyti në këtë qark pas Erion Braçe që ka marrë 8396 vota.

   Fieri

   Në qarkun e Vlorës, Gëzim Ademaj kandidat i Partisë Demokratike ka marrë 3227 vota.

   Vlora

   Në Qarkun e Korçës, kandidati Andrea Mano ka marrë shumë vota se kandidatët që aktualisht janë shpallur fitues. Ai renditet i katërti në listë për numri i votave në qark, ndërsa vendin e parë e mban Niko Peleshi me 11091 vota.

   Korça

   Në qarkun e Beratit, Bujar Hoxhaj ka marrë 3200 vota, duke ua kaluar edhe atyre që janë në listën fituese.

   Berati

   Në qarkun e Shkodrës, Bardh Spahia ka marrë 5405 vota edhe pse u la jashtë vendeve të sigurta.

   Shkodra
  • 19:59

   Mbyllet numërimi në Bashkinë e Librazhdit, kryeson Taulant Balla nga radha e socialistëve, i dyti vjen demokrati Lefter Gështenja

   Numërimi i votave për kandidatët është mbyllur në bashkin e Librazhdit. Nga të dhënat e ndjekura hap pas hapi nga Dosja.al rezulton se më i votuari në këtë bashki është Taulant Balla, nga lista e socialistëve. Në listën e PD-së, është Lefter Gështenja, i cili ka marrë 3591 vota. Ndërsa në listën e LSI-së është Sokol Skura me 578 vota.

   Tre më të votuarit në Librazhd:

   Taulant Balla: 6575

   Lefter Gështenja: 3591

   Soko Skura: 578

  • 19:38

   Pezullohet puna në KZAZ nr. 20 në Durrës, gjenden fletë të parregullta

   Në KZAZ-në numër 20 në Durrës është pezulluar puna për numërimin e votave për kandidatët. Dosja.al ka mësuar se prej orësh numëruesit kanë braktisur punën e tyre pasi kanë konstatuar parregullsi në shumë kuti me fleta votimi.

   Konkretisht mësohet se në çdo kuti votimi janë gjetur të paktën dy fleta të pavlefshme. Ende nuk dihet se kur pritet që numërimi në këtë KZAZ t’i kthehet normalitetit.

   Më të votuarit në Durrës deri tani:

  • 18:37

   Mbyllet numërimi i votave për kandidatët në tre bashkitë e Shkodrës, dy më të votuarit janë nga radhët blu, si janë rezultatet e deritanishme në të gjithë qarkun

   Më të votuarit

   Numërimi i votave për kandidatë ka përfunduar në tre bashki në qarkun e Shkodrës, Vaun e Dejës, Fushë-Arrëz dhe Pukës. Nga të dhënat e monitoruara hap pas hapi nga Dosja.al vihet re se dy kandidatët më të votuar janë nga radhët e PD-së, Zef Hila në Vaun e Dejës dhe Ludovik Hasani në Fushë Arrës e Pukë.

   Ndërsa në të gjithë qarkun e Shkodrës, deri më tani kandidati më i votuar është Paulin Stërkaj nga radhët e PS-së me 5963 vota, i dyti vjen Tom Doshi nga radhët e PSD-së me 5851 vota ndërsa I treti është nga radhët e PD-së, Zef Hila me 5828 vota në total.

   LISTA ME MË TË VOTUARIT NË TRE BASHKITË:

   VAU I DEJËS:

   PD: Zef Hila 5168

   PS: Paulin Sterkaj 748

   LSI: Agron Çela 158

   FUSHË ARRËZ:

   PD: Ludovik Hasani  1288

   PS: Benet Beci 494

   LSI: Agron Çela 114

   BASHKIA PUKË

   PD: Ludovik Hasani 1873

   PS: Benet Beci 1519

   LSI: Edmond Ndou 113

   MALËSI E MADHE deri më tani:

   PS: Paulin Stërkaj 3966

   BASHKIA SHKODËR deri më tani:

   Bardh Spahia: 5149

  • 16:15

   Numërimi VAZHDON! Kush janë 10 më të votuarit deri tani, Taulant Balla lë pas Ramën, kryeministri i dyti edhe pse garon në dy qarqe

   Foto ilustruese

   Vijon numërimi i votave të kandidatëve për deputetë në rang vendi! Deri më tani me kutitë e hapura, vendin e parë si më i votuari është numri 2 i Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili ka lënë pas për momentin edhe kryeministrin Edi Rama. Edhe pse ky i fundit ka bashkë votat e dy qarqeve. Në “top 5” më të votuarit, qëndron ‘stoik’ një demokrat, Flamur Hoxha, kandidat i Partisë Demokratike në Kukës. Lista mbizotërohet nga socialistët.

   LISTA e 10 më të votuarve: 

   Taulant Kasem Balla PS Elbasan 11641
   Edi Kristaq Rama PS Vlorë 11207
   Niko Aleks Peleshi PS Korçë 10712
   Saimir Shpend Hasalla PS Elbasan 9638
   Flamur Lutfi Hoxha PD-AN Kukës 9159
   Aurora Xhavit PS Dibër 9133
   Blendi Pellumb Klosi PS Berat 7870
   Dashnor Riza Sula PD-AN Elbasan 6925
   Luçiano Dhimitër Boçi PD-AN Elbasan 6101
   Damian Lekë Gjiknuri PS Vlorë 5864

  • 16:08

   Gramoz Ruçi rrezikon vendin në Kuvend! Kryeparlamentari u la në ‘zonë të kuqe’ nga Rama, se kapi dot objektivin me 9 mandate, shpresë tek mandati i Bashkim Finos…

   Lindita Buxheli, Bashkim Fino, Gramoz Ruçi dhe Erion Braçe

   Kryeparlamentari Gramoz Ruçi rrezikon vendin e tij në Kuvend. Partia Socialiste ka marrë 8 mandatë në qarkun e Fierit, duke rrezikuar pozitën e numrit një të Kuvendit, Gramoz Ruçi. Ky i fundit renditet i treti në qark, në bazë të votave, por vendi i 9-të që kryeministri Edi Rama e ka vendosur vë në dyshim mundësinë që ai të futet në Kuvend.

   Mbetet për t’u parë nëse Ruçi do të “thyejë” herësin, por gjithashtu ka edhe një mundësi që të zërë vendin e të ndjerit Bashkim Fino.

   RENDITJA NË LISTË:
   Erion Braçe 4635
   Petro Koçi 658
   Lindita Buxheli 3553
   Bashkim Fino 90
   Baftjar Zeqaj 1352
   Antoneta Dhima 1418
   Bujar çela 2460
   Ismet Beqiraj 1794
   Tatiana Piro 1185

   RENDITJA SIPAS VOTAVE

   Erion Braçe 4635
   Lindita Buxheli 3553
   Gramoz Ruçi 3100
   Bujar Çela 2460
   Ismet Beqiraj 1794
   Adela Hysenaj 1397
   Baftjar Zeqaj 1352
   Tatiana Piro 1185
   Mirela Pitushi 1131

  • 15:52

   Procesi i numërimit në Durrës! Rrahman Rraja kryeson me vota, lë pas Ramën

   Procesi i numërimit të votave të kandidatëve vijon në Durrës. Në Qarkun e Durrësit, Kryeministri Edi Rama, ka marrë deri më tani 508 vota. Mirëpo i pari deri më tani me vota është deputeti Rrahman Rraja i cili ka marrë 550. Rezultati ndryshon minutë pas minute pasi deri më tani janë numëruar 32 nga 481 kuti votimi.

  • 14:51

   Celibashi: Pjesëmarrja në zgjedhje, 46.32%, PD, LSI dhe 2 komisariate duan pamjet filmike të numërimit të votave

   Ilirjan Celibashi

   Ilirjan Celibashi, kryetar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve deklaroi sot se pjesëmarrja në zgjedhje është 46.32%. Celibashi tha se pjesëmarrja e grave ka qenë e lartë. Gjithashtu, ai tregoi se është kërkuar një verifikim i pamjeve filmike nga disa subjekte politike që kërkojnë të shohin numërimin e votave.

   Ilirjan Celibashi: Tashmë që është mbyllur komplet procesi i nxjerrjes së rezultatit për 5199 qendra votimi, në lidhje me pjesëmarrjen, shifrat janë këto: 45.72.  Shifrat që do të jap më poshtë bazohen në tabelat e rezultateve dhe sipas tyre 46.32% nga këto, 46.7% janë gra dhe pjesa e ngelur janë burra. Ka pasur disa kërkesa nga institucione dhe subjekte për të marrë pamjet filmike të procesit të numërimit të votave. Ka kërkuar kom.1, kom2., PD, LSI gjithashtu kanë kërkuar pamjet filmike dhe të qëndrave të votimit. Po vlerësojmë kërkesat. Ka kërkuar edhe kandidati Asllan Dogjani. Këto janë për momentin infot. Problematikat kanë qenë nga më të ndryshmet. Ka patur tentativë për rivlerësim tjetër, sidomos për fletët e pavlefshme. 

  • 14:48

   Celibashi: Procesi i numërimit, pa probleme! Vazhdojmë me kandidatët, rrini të qetë, kushdo mund të verifikojë votën e tij

   Ilirjan Celibashi

   Kryetari i KQZ, Ilirjan Celibashii ka deklaruar sot se procesi zgjedhor është drejt fundit. Celibashi tha se nuk ka probleme të mëdha, ndërsa konfirmoi se vijon numërimi për kandidatët.

   Ilirjan Celibashi: Procesi ka shkuar siç ishte përcaktuar rregullat në Kodin Zgjedhor dhe në aktin e KQZ, por janë raportuar problematika në disa zona të numërimit. Komisionerët duket që nuk janë duke i mbyllur procedurat në lidhje me vlerësimin e fletëve të votimit. Kemi dërguar në këto VNV inspektorë që kanë komunikuar për të bërë qartësimet e duhura. Kjo në fazën e parë, kështu që dua të ftoj kandidatët për deputetë që të ndihen të qetë sepse ekzistojnë të gjitha mundësitë për të bërë verifikimin e votave të tyre. Kjo për numërimin. 

  • 14:28

   Luftë mes llojit në Shkodër! Ilir Beqaj jashtë Kuvendit, e vetmja shpresë thyerja e herësit, ndryshe s’ka karrige për të (Renditja)

   Shkodra është një prej kampeve të “nxehta” të luftës mes socialistëve për një vend në Kuvend. Maxhoranca ka fituar 3 mandate në qarkun që konsiderohet si “bastion i sigurtë” i të djathtëve, ndërsa gara për një ulëse është e ‘nxehtë’.

   Vendin e parë më vota e ka marrë Paulin Sterkaj me 4553 vota; i cili ndiqet nga Benet Beci, të cilit i kanë besuar 4487. I treti mes socialistëve renditet Ilir Beqaj me 2181 vota por duket se rikthimi i tij në Kuvend është ende larg pasi vendin ia merr kryesuesja e listës Edona Bilali, edhe pse në favor të saj kanë kaluar 1753 vota.

   Deri më tani në Kuvend kalojnë vetëm Sterkaj, Beci dhe Bilali, por gjithçka mund të ndodhë nëse Beqaj thyen herësin që në qark përllogaritet mbi 10 mijë vota, ndryshe do të duhet që të presë nëse ndonjë prej kolegëve të tij të kalojë në ndonjë Ministri për t’i liruar karrigen.
  • 11:45

   Garë e fortë brenda PS në qarkun e Lezhës/ Lindita Nikolla dhe Gentjan Malotaj barazim votash

   Gentjan Malotaj dhe Lindita Nikolla

   Qarkun e Lezhës po vijohet me numërimin e votave të kandidatëve. Deri tani janë numëruar 107 qendra votimi nga 249 që janë gjithsej, ku më i votuari i listës së PD-së rezulton të jetë Mark Marku me 3559 vota preferenciale i ndjekur nga Agron Gjekmarkaj duke marrë 1858 vota deri tani. PD ka mundur të marrë në këtë qark 4 mandate. Ndërsa PS ka mundur të sigurojë 3 mandate, garë e fortë është krijuar mes kandidatëve. Gentjan Malotaj, i cili renditet i katërti në listë rezulton në barazim votash me drejtuesen e qarkut Lindita Nikolla, duke marrë nga 3251 vota secili. Më pas renditet Eduart Ndreca me 3104 vota. Edhe pse nuk arriti të merrte asnjë mandat në qarkun e Lezhës, në listën e LSI më i votuari është i pari i saj, Viktor Tushaj duke marrë 1417 vota preferenciale deri tani. Në Lezhë kandidonte edhe Jozefina Topalli e para në listën e Lëvizjes për Ndryshim, por ajo ka mundur të sigurojë vetëm 34 vota./Top Channel

  • 11:02

   Ikin dritat në dy KZAZ në Fier! Ndërpritet numërimi i votave, fiken monitorët

   Në dy KZAZ në Fier është ndërprerë numërimi për shkak të mungesës së energjisë elektrike. Energjia është ndërprerë në KZAZ-të 58 dhe 59. Monitorët janë fikur ndërsa numëruesit janë në pritje që të rikthehet energjia për të vijuar me punën. Aktualisht janë numëruar kutitë e 128 qendrave të votimit nga 580 në total në të gjithë qarkun e Fierit.

  • 10:56

   I ‘parakalon’ Taulant Ballës dhe Evis Kushit, kandidati me i votuar socialist në Elbasan ‘surprizë’

   Teksa janë numëruar 209 nga 511 kuti votimi në Elbasan, aktualisht kandidati më i votuar nga radhët e Partisë Socialiste është Saimir Hasalla. Sipas të dhënave të publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Hasalla renditet i pesti në listë dhe ka siguruar 6872 vota, duke lënë pas Taulant Ballën dhe Evis Kushin. Taulant Balla deri më tani ka siguruar 5755 vota, ndërsa Evis Kushi e cila është e para në listë ka 1365 vota.

   Lista me votat

   Në Elbasan Partia Socialiste ka siguruar tetë mandate, ndërsa Partia Demokratike gjashtë.

  • 10:34

   LISTA PARAPRAKE/ Këta janë 140 deputetët e rinj që pritet të hyjnë në parlamentin e ri, kandidatët me sytë nga kutitë, ka ende shpresë për thyerjen e listës

   Shqipëria po shkon drejt finalizimit të procesit zgjedhor për zgjedhjet e 25 prillit 2021 dhe tashmë ka nisur edhe përllogaritja e emrave që do jenë në parlamentin e ri në 4 vitet e ardhshme. Edhe pse emrat s’janë të finalizuar, thyerja e listës duket e vështirë. Deri më tani, votat e numëruara sjellin një rezultat të pastër për pjesën e sigurtë të listës. Partia Socialiste do të ketë në Kuvend 74 deputetë, Partia Demokratike 59, LSI 4 dhe PSD-ja e Tom Doshi, 3 deputetë.

   Në listën paraprake, në Berat PS-ja nuk ka supriza. Por në Tiranë, kandidatët janë me sytë nga kutitë. Pandeli Majko, Mimi Kodheli e Fatmir Xhafaj, shpresojnë të thyejnë listën për të hyrë në Kuvend.

   Qarku Berat

   PS 5 mandate

   Hatixhe Konomi

   Bardhyl Kollçaku

   Fadil Nasufi

   Nasip Naço       

   Blendi Klosi

   PD 2 mandate

   Tomor Alizoti

   Kasëm Mahmutaj

   Qarku Dibër

   PD 3 mandate

   Xhelal Mziu       

   Kreshnik çollaku

   Dhurata Tyli(çupi)

   PS 2 mandate

   Lavdrim Krrashi

   Aurora Mara

   Qarku Durrës

   PS 8 mandate

   Milva Ekonomi

   Alban Xhelili     

   Jurgis Çyrbja

   Klodiana Spahiu

   Ilir Ndraxhi        

   Rrahman Rraja

   Lefter Koka       

   Edi Rama ose Ana Dhamo

   PD 6 mandate

   Edi Paloka         

   Agron Duka       

   Merita Bakiu

   Oerd Bylykbashi              

   Ferdinant Xhaferaj        

   Andia Ulliri

   Qarku Elbasan

   PS 8 mandate

   Evis Kushi      

   Klevis Xhoxhi

   Besion Ajazi

   Dasantila Tahiraj             

   Saimir Hasalla  

   Florenc Spaho

   Luan Duzha       

   Taulant Balla

   PD 6 mandate

   Gazment Bardhi              

   Flutura Açka     

   Lefter Gështenja

   Dashnor Sula

   Eugen Isaj

   Zheni Gjergji

   Qarku Fier

   PS 9 mandate

   Erion Braçe

   Petro Koçi

   Lindita Buxheli

   Baftjar Zeqaj    

   Antoneta Dhima             

   Bujar Çela          

   Ismet Beqiraj   

   Tatiana Piro

   Gramoz Ruçi hyn në Kuvend në vend të Bashkim Finos i cili nuk jeton më

   LSI 1 mandat

   Monika Kryemadhi/Kejdi Mehmetaj

   PD 6 mandate

   Enkelejd Alibeaj

   Eralda Bano(Tase)

   Saimir Korreshi

   Luan Baçi        

   Nustret Avdulla

   Ilda Dhori

   Qarku Gjirokastër

   PS 3 mandate

   Mirela Kumbaro

   Laert Duraj        

   Bledar Çuçi

   PD 1 mandat

   Tritan Shehu

   Qarku Kukës

   PS 1 mandat

   Gerta Duraku   

   PD 2 mandate

   Flamur Hoxha

   Isuf Çelaj

   Qarku Lezhë

   PS 3 mandate

   Lindita Nikolla

   Eduard Ndreca

   Shpresa Marnoj

   PD 4 mandate

   Mark Marku

   Agron Gjekmarkaj         

   Lindita Metaliaj

   Kastriot Piroli

   Qarku Shkodër

   PD 5 mandate

   Helidon Bushati

   Emilja Koliqi

   Ramadan Likaj

   Greta Bardeli    

   Zef Hila

   PS 3 mandate

   Edona Bilali       

   Paulin Sterkaj  

   Benet Beci

   PSD 2 mandate

   Gledis Çeliku

   Meri Markiçi

   LSI 1 mandat

   Agron Çela        

   Qarku Vlorë

   PS 8 mandate

   Pranvera Resulaj            

   Anduel Tahiraj 

   Vullnet Sinaj     

   Anila Denaj       

   Niko Kuri            

   Ilir Metaj           

   Damian Gjiknuri      

   Edi Rama/ Teuta Ramaj

   PD 4 mandate

   Bujar Leskaj      

   Ina Zhupa          

   Fation Veizaj    

   Arbi Agalliu

   Qarku Tiranë

   PD 15 mandate

   Lulzim Basha    

   Jorida Tabaku  

   Alfred Rushaj   

   Albana Vokshi 

   Sali Berisha       

   Agron Shehaj   

   Fatmir Mediu   

   Grida Duma      

   Shpëtim Idrizi   

   Belind Këlliçi     

   Vangjel Dule     

   Mesila Doda

   Dashamir Shehi

   Flamur Noka    

   Orjola Pampuri

   PS 18 mandate

   Luljeta Bozo      

   Najada Çomo    

   Ervin Bushati    

   Ogerta Manastirliu

   Arben Ahmetaj

   Ulsi Manja         

   Etilda Gjonaj    

   Arben Pëllumbi

   Elisa Spiropali   

   Belinda Balluku

   Toni Gogu         

   Etjen Xhafaj      

   Ermonela Valikaj

   Xhemal Qefalia

   Fidel Ylli              

   Klotilda Bushka

   Alqi Bllako

   Eduard Shalsi

   PSD 1 mandat

   Gertjan Deda    

   LSI 2 mandate

   Monika Kryemadhi /Petrit Vasili

   Erisa Xhixho

   Qarku Korçë

   PS-6 mandate

   Enslemvera Zake

   Blerina Gjylameti           

   Ilirian Pendavinji

   Ilir Topi

   Olta Xhaçka      

   Niko Peleshi

   PD-5 mandate

   Edmond Spaho

   Sorina Koti        

   Ervin Salianji     

   Bledjon Nallbati

   Seladin Jakupllari.

  • 10:13

   Rama kandidon si deputet në Durrës! Dita nis me probleme, procesi i numërimit të votave has në vështirësi

   Numërimi për kandidatët për deputet në qarkun e Durrësit nuk ka filluar ende. Mesa duket, qarku ka pasur probleme në nisje të procesit. Kjo u vu re dhe ditën e djeshme pasi procesi i numerimit të votave u mbyll me vonesë. Në Durrës, Edi Rama është kandidat për deputet.

  • 10:05

   Kush kryeson deri më tani! Rama i pari me mbi 10 mijë vota, Peleshi kryeson në Korçë! Flamur Hoxha i PD-së në Kukës

   Edi Rama, Niko Peleshi, Flamur Hoxha

   Ka nisur procesi i numërimit të votave për kandidatët për deputetë në Shqipëri. Deri më tani, rezulton me më shumë vota, Edi Rama në Vlorë. Rama ka mundur të grumbullojë deri më tani 10660 vota. Pas tij me më shumë vota rezulton Niko Peleshi me 10 mijë e 235 vota. Ndërsa në Kukës, i pari me vota është kandidati i PD-së, Flamur Hoxha.

   REZULTATET:

   10660  Edi Rama

   10 235 Niko Peleshi

   9 159 Flamur Hoxha

  • 9:21

   Lë pas kandidatët e tjerë! Mark Marku kryeson listën e PD në Lezhë, merr mbi 3 mijë e 500 vota

   Teksa janë numëruar 107 kuti votimi nga 249 të kandidatëve për deputet, në qarkun e Lezhës kryeson pedagogu Mark Marku.

   Me 3559 vota deri më tani, Marku lë pas me shumë vota 8 kandidatët e tjerë për Lezhën. Në qarkun e Lezhës, PD ka fituar 4 mandate.

  • 9:26

   Mbyllet numërimin për kandidatët në Kukës! Petrit Malaj nuk shkon në Kuvend, Gerta Duraku e vetmja që përfaqëson PS-në (RENDITJA)

   Kukësi është qarku i parë i cili ka mbyllur numërimin e votave për kandidatët për deputet. Ky është një qark që përfaqësohet nga 3 deputetë, dy nga Partia Demokratike dhe një nga Partia Socialiste. Sipas rezultateve kandidatët për deputete për këtë qark do të jenë Flamur Hoxha dhe Isuf Çela ndërsa nga radhët e socialistëve do të jetë në parlament kandidatja Gerta Duraku.

   Sipas të dhënëve të KQZ nga PD, kandidatët më të votuar janë:

   Flamur Hoxha – 9, 159 vota

   Isuf Celaj- 5, 257 vota

   Shyrete Koka – 3, 622 vota

   Ndërsa nga PS, kandidatët më të votuar janë:

   Gerta Duraku me 5, 368 vota

   Petrit Malaj 3, 666 vota

   Halim Dauti – 2, 059 vota

  • 8:50

   Prurjet e Ramës! Luljeta Bozo dhe Najada Çomo ‘zhgënjejnë’ kryeministrin, nuk arrijnë as 100 vota

   Luljeta Bozo dhe Najada Çomo, dy prurjet e reja të Ramës në listën e kandidatëve të PS-së kanë marrë një numër të pakët të votave. Dhe pse Rama i quajti si jo zgjedhje të rastësishme pasi kanë qënë shumë të rëndësishme 15 muajt e fundit, qytetarët shqiptarë nuk i kanë ‘vlerësuar’ aq sa duhet në vota. Luljeta Bozo ka marrë deri më tani 89 vota, ndërsa Najada Çomo vetëm 33.

  • 8:20

   Gara për kandidatët në Tiranë! Belind Këlliçi kryeson PD-në, ia kalon Bashës dhe Berishës

   Numërimi për votat e kandidatëve të partive ka nisur ditën e djeshme në disa qendra në kryeqytet. Në Tiranë, çudia e madhe ka ndodhur në listën e PD-së, aty ku udhëheq kreu FRPD-së Belind Këlliçi me 883 vota. Këlliçi ka mundur që të dalë para kreut të PD-së, Lulzim Bashës, i cili ka vëtëm 279 vota dhe Berishës me vetëm 98 vota nga kutitë e numëruara. Ndërsa në Partinë Socialiste kryeson bindshëm Belinda Balluku, e cila ka 2140 vota, e ndjekur nga Fatmir Xhafaj me 622.

  Shto Koment