LIVE UPDATES
Politike

Ndryshimet e reja në Kodin zgjedhor, PS-PD përplasen sërish

15 Shtator 2020, 15:30 Nga DOSJA
Ndryshimet e reja në Kodin zgjedhor, PS-PD përplasen sërish

TIRANË– Takimi i mbrëmjes të së hënës në Këshillin politik, i pari për të përshtatur në Kodin zgjedhor ndryshimet Kushtetuese të miratuara më 30 korrik, nuk solli asgjë të re. Në fund të pak më shumë se 1 orë e 30 minuta bisedimesh, palët veçse akuzuan njëra tjetrën.

Shumica është e prerë në qëndrimin e saj se koalicionet parazgjedhore nuk mund të jenë në formën që kanë qenë deri më tani, pasi sistemi parashikon lista të hapura. “Opozita dhe PD qëndroi në të njejtat pozicione a thua se nuk ka ndodhur asgjë, pa marrë parasysh se Kushtetuta e Shqipërisë tanimë ka ndryshuar, dhe ju rikthye të njejtit debat për koalicionet që tashmë quhet i ezauruar”, deklaroi pas takimit përfaqësuesi socialist Damian Gjiknuri.

Sipas organizmit të mëparshëm, në koalicionet parazgjedhore partitë pjesmarrëse, paraqiteshin secila me listën e saj. Sipas socialistëve kjo formulë nuk mund të zbatohet më, pasi kjo do të bënte të pamundur një fletë të vetme votimi, ku do të duhej të përfshiheshin qindra emra.

Por demokratët janë të një tjetër mendimi. “Koalicionet janë sot në Kodin Zgjedhor dhe nuk ka nevojë ç’të draftohet. Funksionojnë perfekt, me çdo lloj sistemi zgjedhor, janë pjesë e sistemit politik prej 17 vitesh dhe janë sot në Kushtetutë. Në nenin 96 të Kushtetutës, koalicionet paraqeveritare, pra, zgjedhore, ekzistojnë sot dhe nuk kemi ç’t’i shkruajmë”, u shpreh Oerd Bylykbashi, përfaqësues i Partisë Demokratike, i shoqëruar në takim dhe nga përfaqësuesi i LSI-së Petrit Vasili.

Sipas zotit Bylykbashi “meqë nuk kemi dakordësi dhe meqë janë ata që duan të sjellin një sistem ndryshe nga ai që ekziston sot, ai sistem që u garanton sot shqiptarëve listë të hapur të partive politike, pra, të zgjedhin në mënyrë të veçantë cilën parti ata duan, për propozimin që bëjnë dhe mosdakordësinë që kemi, bashkë me ne, t’i drejtojmë një kërkesë OSBE/ODIHR-it. Bëmë këtë propozim që u refuzua nga përfaqësuesi i maxhorancës”, u shpreh zoti Bylykbashi

Por për përfaqësuesin e shumicës “ODIHR-it nuk i shkohet me opinione e me idera. ODIHR-it i shkohet me drafte, kur ka mungesë dakortësie. Nuk kanë sjellë asnjë draft. Nuk morën përsipër të sjellin ndonjë draft. Le ta ezaurojmë procesin e draftimit ligjor dhe nëse kemi ndonjë dispozitë që mund të mos biem dakort, mund t’i kërkojmë opinion ODIHR-it në një fazë të dytë”, shpjegoi nga ana e tij zoti Gjiknuri, duke saktësuar se “ngarkova ekspertët që nëse PD nuk vjen me propozime konkrete, natyrshëm që ata do paraqesin draftin teknik dhe aty të hapen debatet”, tha zoti Gjiknuri ndërsa nënvizoi se kjo çështje duhet të mbyllet brenda 30 shtatorit.

“Propozuesit e ndryshimeve, sot erdhën dhe thanë, për turpin e tyre, që nuk kanë një draft. Kjo ose është një gënjeshtër, ose është mungesë serioziteti absolute”, theksoi nga ana tjetër zoti Bylykbashi.

Ndryshimet kushtetuese u ndërmorrën duke i mëshuar idesë së listave të hapura. Demokratët thonë se janë dakort menjëherë për t’i hapur 100 përqind listat. Por shumica këmbëngul në gjetjen e një alternative për të garantuar kuotat gjinore. “Hapja e listave duke marrë parasysh si do të ruhen kuotat gjinore apo elementë të tjerë që mundësojnë zgjedhje altarnative por që njëkohësisht ruajnë një loj stabiliteti dhe integriteti të listave të kandidatëve”, u shpreh zoti Gjiknuri.

Ajo që kërkon maxhoranca është që t’u heqë zgjedhësve mundësinë e listave 100 përqind të hapura për kandidatët dhe t’i ketë pjesërisht të mbyllura. T’u heqë mundësinë zgjedhësve të zgjedhin lirisht partinë politike që ata duan”, deklaroi nga ana e tij përfaqësuesi demokrat.

Marrë nga VOA

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike pd ps zeri i amerikes pd ps zeri i amerikes

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE