LIVE UPDATES
Bota

“Ndihmat” për miliarderët, morën çeqe stimuluese, mes tyre dhe George Soros

30 Dhjetor 2021, 16:35 Nga DOSJA
“Ndihmat” për miliarderët, morën çeqe

SHBA – 270 amerikanët e pasur, të cilët thuhet se kanë përdorur zbritjet komplekse të taksave për të ulur të ardhurat e tyre neto në më pak se zero, kanë fituar 5.7 miliardë dollarë të ardhura, sipas deklaratave të tyre të mëparshme tatimore.

Sipas The Sun, kjo skemë me taksat i ka kualifikuar ata për ndihmat shtesë të dhëna nga “Uncle Sam”, një personifikimi i qeverisë federale të Shteteve të Bashkuara. Të paktën 18 miliarderë, përfshirë George Soros, mblodhën çeqe stimuluese që synonin të mbështesnin familjet në vështirësi për të kapërcyer dwmin ekonomik të pesuar gjatw pandemisë. Miliarderi i bonove të padëshiruara, Ira Rennert, i cili thuhet se ka një pasuri prej 3.7 miliardë dollarësh, gjithashtu mori një çek stimulues.

Secili prej tyre duket se ka pakësuar përgjegjësitë e tyre tatimore për të pretenduar se ka fituar të ardhura neto negative duke i lejuar ata të marrin mbështetjen shtesë prej 1200 dollarësh pwr beqarët dhe 2400 dollarë për çiftet e martuara, bazuar në hetimin e ProPublica mbi aktivitetet e IRS të taksapaguesve më të pasur të vendit. Këta tatimpagues të pasur morën çeqe stimuluese pasi ndoqwn zbritjet komplekse të taksave për të ulur të ardhurat e tyre neto në më pak se zero, duke i kualifikuar ata për ndihmat qeveritare sipas raportit. Raporti theksoi disa nga emrat që futën në xhep paratë e Covid-19.

George Soros, humbjet e investimeve të të cilit bwnw qw tw mos paguante fare taksa federale mbi të ardhurat midis 2016 dhe 2018 , dhe që vlerësohej të ishte 7.5 miliardë dollarë, ishte një përfitues. Por një zëdhënës i Soros konfirmoi se ai i ktheu paratë e marra.

George e ktheu çekun e stimulit. Ai sigurisht nuk e ka kërkuar një të tillë! Robert Soros bëri të njëjtën gjë”, tha një zëdhënës i Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur të financuar nga Soros.

Miliarderi i bonove të padëshiruara, Ira Rennert, i cili thuhet se ka një pasuri prej 3.7 miliardë dollarësh, mori gjithashtu një çek stimulues. Rennert, i cili fitoi 64 milionë dollarë të ardhura në vitin 2018, përfundoi me 355 milionë dollarë zbritje, duke shkuar në vlerën negative prej 291 milionë dollarësh.

Timothy Headington, i cili ka një pasuri prej 1.4 miliardë dollarësh falë marrëveshjeve të tij në naftë, zhvillimin e pasurive të paluajtshme dhe duke u shfaqur në kredite si producent ekzekutiv i filmave të tillë hit si “Argo” dhe “World War Z” arriti të pretendojë 342 milionë dollarë humbje nga të ardhurat e tij prej 62 milionë dollarësh në 2018. Pra, në letër, Headington dukej se kishte nevojë për ndihmë shtesë gjatë krizës ekonomike.

Robert Dart familja e të cilit zotëron Dart Container Corp., prodhuesi i kupës ikonë të kuqe Solo raportoi të ardhura mbi 300 milionë dollarë. Zbritjet e zgjuara të taksave gjithashtu e lanë pasardhësin me 39 milionë dollarë minus. Në vend të kësaj, ato fonde u depozituan drejtpërdrejt në llogarinë e tij nga Thesari i SHBA-së pa pëlqimin e tij pasi Kongresi përcaktoi se taksapaguesit me status të huaj rezident kishin të drejtë për pagesa të tilla.

“Dart beson se njerëzit në pozicionin e tij nuk duhet të kishin marrë fonde stimuluese për COVID. Z. Dart nuk kërkoi asnjë fond stimulues për COVID. Dart i ka kthyer fondet e stimulit COVID që ka marrë në Thesarin e SHBA në përputhje me udhëzimet e dhëna nga IRS”, tha këshilltari i përgjithshëm për Dart Container.

Ndërsa pandemia ka shkaktuar papunësi të lartwdhe vështirësi në familjet në të gjithë vendin, të ardhurat e fundit të rreth 700 miliarderëve të vendit u rritën me 2 trilion dollarë , pasi stoqet u rritën dhe vlerat e aseteve të tjera u rritën, sipas amerikanëve tw majtw për Drejtësinë e Taksave. Shumw njerwz u zemruan dhe folwn me neveri pwr taktikat qw kwta miliarderw pwrdorin.

“Ky turp është arsyeja pse ne kemi nevojë për një reformë të vërtetë tatimore,” shkroi në Twitter Instituti për Tatimet dhe Politikat Ekonomike .

Shumë prej miliarderëve që morën çeqe stimuluese gjithashtu raportuan të ardhura negative në IRS pavarësisht kuletave të tyre më të majme. Një taksë mbi të ardhurat e miliarderëve e propozuar nga senatori demokrat Wyden, nga Oregon, do të takonte rritjen e pasurisë dhe korporatave. Reformat e saj kërkojnë të sigurohen që “të pasurit të paguajnë pjesën e tyre të drejtë, siç u takon. Aktualisht, fitimet tatohen vetëm kur ato “realizohen”, si p.sh. kur dikush shet aksione.

Sa i përket shumë atyre që arritën të kualifikoheshin për mbështetjen shtesë, një studim i pavarur arriti në përfundimin se paratë nuk u shpërdoruan. Në të vërtetë, si mungesa e ushqimit ashtu edhe detyrimi financiar ranë në vitin 2020 dhe në 2021 falë dy raundeve të para të ndihmës stimuluese, sipas një raporti të publikuar nga studiuesit në Poverty Solutions.

“Ne besojmë se suksesi i masave të ndihmës të qeverisë federale mund të jetë për shkak të shpejtësisë, gjerësisë dhe fleksibilitetit të qasjes së saj me bazë të gjerë, kryesisht duke u mbështetur në transfertat e parave,” shkruajnë studiuesit në raport .

Ndërsa “rubineti” i qeverisë federale filloi të rrjedhë për të arritur tek më nevojtarët në fund të vitit 2020 dhe më pas përsëri këtë mars të kaluar, marrësit amerikanë nuk ishin mendjelehtë. Përkundrazi, ata shpenzuan çeqet që arrinin në 600 dollarë dhe më pas 1,200 dollarë për gjërat e nevojshme si ushqimi dhe strehimi. Studimi zbuloi se pamjaftueshmëria ushqimore ra me mbi 40 për qind midis dhjetorit 2020 dhe prillit 2021.

Kur bëhej fjalë për normat e paqëndrueshmërisë financiare, fondet federale ndihmuan për një lehtësim prej 45 përqind; dhe raportet e simptomave të depresionit ranë 20 për qind. Familjet me të ardhura të ulëta ishin grupi që panë kthesën më të madhe sapo kontrollet stimuluese filluan të mbërrinin.

(m/k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota çek stimulues george soros joe biden miliarderet e shba qeveria amerikane çek stimulues george soros joe biden miliarderet e shba qeveria amerikane

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive