LIVE UPDATES
Bota

Dëshmitarët: Vrasësit e Khashoggit po jetojnë në vila luksoze në Arabinë Saudite

30 Dhjetor 2021, 14:44 Nga DOSJA
Dëshmitarët: Vrasësit e Khashoggit po jetojnë në vila

ARABIA SAUDITE – Sipas një burimi të lidhur me anëtarët e lartë të inteligjencës saudite, tre anëtarë të një skuadre sulmi saudit të dënuar nga mbretëria për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi po jetojnë dhe punojnë “në njw strehim me shtatë yje” brenda një kompleksi sigurie të drejtuar nga qeveria në Riad. 

Sipas The Guardian, vrasësit besohet se qëndrojnë në vila dhe ndërtesa të drejtuara nga agjencia e Sigurimit të Shtetit të Arabisë Saudite, larg mureve të burgjeve të saj famëkeqe. Burimi ka folur me dy dëshmitarë që pretendojnë se i kanë parë burrat. Ata thanë se anëtarët e familjes i vizitojnë shpesh dhe ata janë në gjendje të përdorin një palestër dhe hapësirat e punës në vend.

Të gjithë u dënuan para një gjykate saudite, në një gjyq të dënuar gjerësisht si mashtrim, megjithëse vetëm njëri prej tyre, Salah al-Tubaigy u barros me krimin. Disa morën dënime me vdekje, të cilat më vonë u ndryshuan në burgim të përjetshëm. Raporti ngre dyshime të mëtejshme mbi pretendimet e Riadit për t’i mbajtur vrasësit tw dwnuar në përgjegjësi dhe vijnë pasi këshilltari më i besueshëm i Princit të Kurorës Mohammed bin Salman, Saud al-Qahtani është rishfaqur në oborrin mbretëror pas tre vitesh i fshehur. Qahtani u lirua nga çdo përfshirje, pavarësisht një vlerësimi të inteligjencës perëndimore se ai kishte organizuar vrasjen me urdhër të Princit Mohammed.

Burimi konfirmoi se Tubaigy, shkencëtari mjeko-ligjor që copëtoi Khashoggi brenda konsullatës saudite në Stamboll , ishte një nga ata që u panë brenda objektit. Mustafa al-Madani, trupi i dyfishtë i dërguar nga skuadra e goditjes për të krijuar mashtrimin se Khashoggi u largua i gjallë nga konsullata, është parë gjithashtu, siç është parë edhe Mansour Abahussein, i cili akuzohet se drejtoi operacionin. Të dy dëshmitarët e kanë vizituar kompleksin në disa raste gjatë dy viteve të fundit. Ata thonë se burrat ishin të qetë dhe dukej se po kryenin detyra normale. Sipas burimit të inteligjencës, vizitorët, duke përfshirë furnizues ushqimesh, kopshtarë, teknikë dhe anëtarë të familjes, shkojnë shpesh në kompleks.

Khashoggi u vra në konsullatën saudite në Stamboll në tetor 2018, siç supozohet nga rreth 15 ekzekutorë sauditë që kanë copëtuar trupin e tij. Arabia Saudite ka dënuar pesë njerëz me vdekje vitin që shkoi por ka dyshime të gjera se vrasja është urdhëruar nga princi i kurorës dhe regjimi.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota arabia saudite jamal khashoggi vrasja e jamal khashoggit arabia saudite jamal khashoggi vrasja e jamal khashoggit

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh