LIVE UPDATES
Aktualitet

Ndërtimi i teatrit të ri, Klodian Tomorri zbulon prapaskenat: Bashkia nuk merr dot kredi, kërkon garanci nga qeveria

27 Maj 2020, 18:27 Nga DOSJA
Ndërtimi i teatrit të ri, Klodian Tomorri zbulon prapaskenat: Bashkia

TIRANË- Gazetari Klodian Tomorri ka publikuar sot detaje për lëvizjet e Bashkisë Tiranë për ndërtimin e Teatrit Kombëtar. Në një reagim në Facebook, Tomorri shkruan se bashkia ka dërguar dokumentet Ministrisë së Financave që të miratojë garnacinë sovrane për të marrë kredi për ndërtimin e godinës së se.

Mësohet se kredia do merret nga Banka Evropianeve e Investimeve, dhe sipas gazetarit bashkia nuk del dot e vetme në treg se nuk e financon askush dhe për këtë kërkon garnacinë e qeverisë. “Per pasoje, kredia per ndertimin e Teatrit do te blindohet me garanci nga buxheti i shtetit. Borxhi publik do te rritet, qytetaret do ta paguajne nga taksat e tyre”, shkruan më tej Tomorri.

REAGIMI I PLOTË

Punet e mira behen me nxitim. Bashkia e Tiranes sapo ka nisur shkresen zyrtare ne Ministrine e Financave, ku i kerkon qeverise te miratoje garancine sovrane per kredine qe do te marre per Teatrin. Sipas shkreses, kredia do te jete 30 milione euro dhe me gjasa do te merret nga Banka Europiane e Investimeve ose IBRD-ja. Me sa duket negociatat me banken jane bere nderkohe. Meqe Bashkia nuk ka kellqe te dale vete ne treg sepse nuk i jep njeri financim, kerkon garancine e qeverise. Per pasoje, kredia per ndertimin e Teatrit do te blindohet me garanci nga buxheti i shtetit. Borxhi publik do te rritet, qytetaret do ta paguajne nga taksat e tyre.

Me nxitim te madh, pa u mbushur 10 dite nga shembja. Pikerisht ne momentin me te veshtire te financave publike, ne kulmin e pandemise kur prioriteti i qeverisjes duhet te ishte kriza shendetesore dhe ajo ekonomike. Ne shtojme borxh mbi borxh dhe deficiti me shume mundesi do te kerceje mbi 5.5 per qind kete vit. Prej shekujsh qeverite marrin borxh per te investuar ne vepra apo projekte publike, te cilat zgjerojne kapacitetet prodhuese te ekonomise ose rrisin produktivitetin e saj. Keto investime gjeneroine kthim ekonomik dhe duke bere kete shlyejne parate e marra borxh dhe rrisin mireqenien e pergjithshme te popullates. Ne kemi filluar te marrim borxh per tekat estetike te qeverise dhe bashkise, ose per te nginjur orekset private mbi tokat publike. Por sic thote ideologjia e se majtes esktreme; mbi germadhat e botes se vjeter, te ndertojme te rene.

Incentiva me perverse qe con ne shperdorimin e parave publike eshte lidhja e zhdrejte mes atij qe shpenzon dhe atij qe paguan. Vendimin per te shpenzuar para publike e marrin institucionet, por faturen e paguajne qytetaret. Kur parate jane te tjetrit nuk ndjen dhimbje as atehere kur i shpenzon per teka. Per shkak te kredise se Teatrit, qeveria dhe Bashkia do te kene 30 e kusur milione euro me pak per shendetesine, shkollat apo politikat sociale. Ose nese nuk financohet nga shkurtimi i shpenzimeve, do te financohet nga te ardhurat. Dmth pas ca kohesh, ndoshta Bashkia e Tiranes mund te propozoje ndonje takse te re posacme, si ajo qe paguajme tani per shkollat. Vetem se kete here do te jete per Teatrin.

Teatri Kombëtar u shemb në 17 maj dhe kreu i Bashkisë Tiranë ka premtuar se ndërtimi i godinës së re do të bëhet me financim nga buxheti i bashkisë, duke marrë një kredi. Veliaj është shprehur se marrëdhënia me kompaninë private ka mbaruar dhe paratë do gjenden nga bashkia.

(A.B. Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Aktualitet Aktualitet klodian tomorri Shembet teatri kombetar teatri kombetar klodian tomorri Shembet teatri kombetar teatri kombetar

Sondazh

Poll

Aktualitet 27 Maj 2020, 18:19

Rekuiem për Teatrin

Nga Florian VlashiKafka shkruan se momenti më i rrezikshëm i ditës është zgjimi. Mëngjesin e së dielës 17 maj, në orën 4:30 kish filluar shembja e Teatrit Kombë...

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng