LIVE UPDATES
Politike

Ndërtimi i HEC-it në Mat ‘kërcënon’ jetën e banorëve, deputeti Halit Valteri: Të verifikohen shkeljet (VD)

4 Tetor 2019, 18:41 Nga DOSJA
Ndërtimi i HEC-it në Mat ‘kërcënon’ jetën e

TIRANË- Deputeti i opozitës së re, Halit Valteri gjatë seancës së djeshme plenare ngriti shqetësimin për ndërtimin e HEC-it në fshatin Gjoçaj në Mat.

Valteri tha se këtyre banorëve po u grabitet një pasuri natyrore nga babëzia e disa njerëzve për të shfrytëzuar gjithçka.

Ai kërkoi nga ana e qeverisë të verifikohet nëse ka apo nuk ka shkelje dokumentacioni në ndërtimin e këtij HEC-i.

Marr shkas të flas në këtë pikë, ku po ratifikojmë marrëveshjen me anëtarësimin e Shqipërisë në BE, por jam i trishtuar njëkohësisht, ku ne aspirojmë në nivele të tilla, vetëm në letër, se në të vërtetë nuk kemi asnjë lloj lidhje. Nuk mundemi kurrsesi të jemi në këtë standard, ku grabitet prona e përbashkët dhe private, vetëm për të përfituar mijëra euro. Kjo ndodh dhe me skandalin e fundit që po përjetojnë banorët e fshatit Gjoçaj dhe Zallgjoçaj, ku perla e natyrës së Matit po shkatërrohet nga babëzia për të shfrytëzuar çdo gjë, pa marrë parasysh pasojat. Të braktisur nga pushteti lokal, ata i kanë varur shpresat tek ne dhe na kërkojnë të mos e humbin identitetin për vetëm për një grusht para, për ata, të cilët kanë firmosur këtë HEC. Do të kërkoja një nder personal qeverisë për të verifikuar ka apo ska shkelje dokumentacioni në këtë HEC, sepse e kemi për të detyrë ti dëgjojmë dhe mos ti braktisim këta njerëz të mrekullueshëm që kërkojnë ruajtjen e natyrës së vendit të tyre. Kanioni i Flimit ose i Zallgjoçajt të njohura dhe të mbrojtura si monumente kulture natyrore, të kategorisë së tretë, përcaktohen si monumente natyrore që zbatohet shkalla e parë e mbrojtjes, si territore të pashqetësuara”, u shpreh Valteri.

Në fjalën e tij, deputeti theksoi se ky HEC, nuk kërcënon vetëm lumin dhe natyrën, por edhe jetën e banorëve, të cilët sipas tij e kanë lidhur fatin  e jetës së tyre me fatin e këtij lumi.

HEC-I kërcënon jo vetëm lumin, por edhe sigurinë kombëtare dhe jetën e banorëve që kanë lidhur fatin e jetës së tyre me fatin e lumit prej 10 mijë vjetësh, thonë ekspertët”, tha deputeti Valteri.

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Politike Politike fshati gjoçaj halit valteri ndertimi i hecit ne mat fshati gjoçaj halit valteri ndertimi i hecit ne mat

Sondazh

Poll

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim