LIVE UPDATES
Politike

Negociatat/ Rama: Na bëjnë për budallenj? Merkel është kampione, u referohet të vdekurve si unë

4 Tetor 2019, 09:58 Nga DOSJA
Negociatat/ Rama: Na bëjnë për budallenj? Merkel është

TIRANË– ‘Ministeriali i Drejtësisë’ është mbajtur sot në Shqipëri për të dytin vit radhazi, teksa prezentë ishin ministrat e Drejtësisë të 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor, kryeministri Edi Rama si dhe ambasadorët e akredituar në Shqipëri. 

Në fokuas të kësaj konference rajonale ishin reformat e ndërmarra si dhe sfidat për të krijuar shtetin e së drejtës.

Kryeministri Edi Rama sqaroi edhe një herë pozicionin e tij dy javë përpara se Bashkimi Europian të marrë vendimin për Shqipërinë në lidhje me negociatat. Ndër të tjera, kryeministri theksoi se nuk është faji i Europës edhe nëse nuk happen negociatat.

Rama bëri edhe disa batuta në lidhje me kushtet e vendosura, teksa u shpreh se një vit më parë Shqipërisë iu kërkua një numër magjik gjyqtarësh e prokurorësh, ndërsa këtë vit vendosën 9 kushte.

Më duhet të bëj një koment pasi na thuhet gjithnjë që ju duam e një ditë do jemi bashkë, por që duhet të vazhdoni të përmirësoheni. Vjet na thanë që keni bërë një punë fantastike por keni ende dicka për të bërë. Vendosën numrin magjik për 57 gjyqtarë e prokurorë, se dija pse ishte ky numër, pse nuk ishte 56 apo 58.

Por ne shkuam përtej 57 dhe procesi i rivlerësimit të vetingut u bë revolucioni ynë francez me gijotinën. Hoqëm idenë e të ‘paprekshmëve’ dhe çdo mëngjes ata kalonin tek komisionet e Vetingut dhe dukeshin si të dobët.

Ata ishin realisht shumë, p[asi për 30 vite korrupsioni është rritur dhe ata e ushqenin. Flasim për një shifër prej më shumë se 100 personash. Po tani cili është problem? Nuk ka gjykatë Kushtetuese?

Ne na thanë që duhet të pastronim sistemin e drejtësisë nga të korruptuarit. Por shyqyr Zotit ka ende njerëz, burra e gra të mencur që vazhdojnë tu referohen të vdekurve, Angela Merkel është kampione e kësaj gjëje. Shyqyr Zotit që Merkel mendon si unë dhe unë po e citoj sërish.

Ajo thotë: A ishim ne që u kërkuam shqiptareve që ta pastronin sistemin dhe a kanë faj ata që e pastruan sistemin dhe qe tani nuk kanë gjykatë kushtetuese? Duhet tu hedhim faj per kete gje apo duhet ti pergezojme?”

Kështu që mospasja e një Gjykate Kushtetuese tregon sukses dhe jo dështim.

Unë nuk ia hedh fajin Evropës, por kush tjetër më shumë se Franca ka të drejtën të thotë e të mendojë se Europa nuk po funksionon siç duhet. Është një nga themelueset. Është tërësisht legjitime kjo gjë. Meqë ra fjala, unë si nëj person që nuk është opjesë e Europës, pork a një lidhje të fortë me të, mund të jetë dakort me këtë gjë. Ajo që unë nuk kuptoj është se Europa mund të hyje në thellimin e reformës së vet, po ne si mund të na kërkoj ë të ndalojmë thellimin e reformave tona? Në nuk do ta kishim bërë këtë Reformë në Drejtësi pas pasur përkrahjen e Europës dhe SHBA-ve. Nuk do t’ja kishim dalë.

Sigurisht që kemi edhe një zjarr të brendshëm që na nxit t’i ngremë këto institucione. Ju them që nuk ka asgje tjetër por është e padrejtë dhe nuk është e mençur. Janë të njëjtët njerëz që një herë thonë 3 kushte, pastaj i bëjnë 5, pastaj 9 e 99, për të njëjtën gjë. Ku është këtu shpërblimi për atë që kemi bërë? Është shpulla, është që të na bëjnë për budallenj?”- tha Rama ndër të tjera.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike angela merkel celja e negociatave me be edi raam ministeriali i drejtesise angela merkel celja e negociatave me be edi raam ministeriali i drejtesise

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM