Aktualitet

“Ndalni dhunën”, Lëvizja Vetëvendosje në mbështetje të banorëve të Astirit: Mund të kishte viktima, shërim të shpejtë të plagosurve

Vetëvendosja u jep të drejtë qytetarëve që protestojnë dhe e konsideron një skanda dhe projekt korruptiv infrastrukturor me kompaninë “DH Albania”, atë që është prjektuar të ndërtohet tek Astirit.
Featured image of article: “Ndalni dhunën”, Lëvizja Vetëvendosje në mbështetje të banorëve të Astirit: Mund të kishte viktima, shërim të shpejtë të plagosurve Foto nga Astirit dhe lëvizja Vtëvendosje
Përditësuar:

TIRANË– Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE në Shqipëri ka bërë thirjre për ndalimin e dhuëns ndaj banorëve të Astirit. Në një reagim zyrtar në rrjetet sociale, Vetëvendosja shkruan se dhuna e ushtruar mund të kishte pasoja dhe viktima në njerëz, kështu që u bën thirrje organeve kompetente ta ndalojnë atë.

Vetëvendosja u jep të drejtë qytetarëve që protestojnë dhe e konsideron një skanda dhe projekt korruptiv infrastrukturor me kompaninë “DH Albania”, atë që është prjektuar të ndërtohet tek Astirit.

Teksa shkruhet edhe shifrat e të lënduarve pas protestave, Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE në Shqipëri, u uron shërim të shpejtë.

Reagimi i Vetëvendosjes

Dhuna sistemike mori sot formën e dhunës direkte te Astiri

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Shqipëri ka ndjekur me shumë shqetësim të gjitha ngjarjet që janë zhvilluar mëngjesin e sotëm në zonën e “Astirit” pranë “Unazës së Re” në Tiranë, ku qytetarët kanë muaj që protestojnë pas skandaleve të një projekti korruptiv infrastrukturor me kompaninë “DH Albania”. Siç është raportuar edhe nga mediat, rreth 13 persona, qytetarë dhe pjesëtarë të Policisë, janë lënduar gjatë aksionit të sotëm të Policisë dhe po marrin shërbim pranë spitalit Universitar të Traumës. Sakaq, mediat kanë raportuar gjithashtu se rreth 10 protestues të tjerë janë arrestuar, mes tyre edhe pedagogu dhe aktivisti Ervin Goci, e disa edhe janë keqtrajtuar gjatë arrestimit.

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Shqipëri bën thirrje së pari për ndaljen e të gjitha veprimeve nga ana e organeve shtetërore që mund ta tensionojnë situatën edhe më tej duke shkaktuar lëndime dhe viktima.

Korrupsioni, skandalet, parregullsitë dhe standardet e dyfishta e kanë karakterizuar të gjithë procesin e projektit të “Unazës së Re”. Një shtet i së drejtës nuk ndërtohet përmes një pushteti arbitrar me dhunë strukturore e direkte ndaj qytetarëve. Çështja e pronave në zonën e “Astirit” duhet të zgjidhet duke përdorur një standard të drejtë e të barabartë për të gjithë qytetarët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shpresojmë në shërimin sa më të shpejtë të të gjithë të lënduarve, qytetarëve protestues dhe pjesëtarëve të Policisë, dhe kërkojmë lirimin e protestuesëve që po mbahen të arrestuar padrejtësisht.

Tiranë, 12 nëntor 2019

Lëvizja VETËVENDOSJE!
Qendra në Shqipëri

Ndërkohë që IKMT-ja ka nisur shembjen e banesave sot në Astir. Në spitalin e Traumës kanë mbërritur efektivët e policisë dhe banorët e kësaj zone që kanë mbetur të plagosur, si pasojë e përplasjeve.

Banorët janë lënduar pas përdorimit të gazit lotsjellës nga efektivët e ndërsa këta të fundit janë sulmuar me gurë nga qytetarët.

Mbi dhjetë persona janë shoqëruar, mes tyre edhe pedagogu Ervin Goci, i cili ka shkuar në mbështetje të banorëve.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment