LIVE UPDATES
Bota

“Mutacioni Kamerun”, varianti i ri i koronavirusit identifikohet në Francë

5 Janar 2022, 16:36 Nga DOSJA
“Mutacioni Kamerun”, varianti i ri i koronavirusit identifikohet

FRANCË – Pikërisht kur menduam se gjërat po fillonin të përmirësoheshin teksa varianti omicron u konsiderua më i butë se delta, një variant i ri është shfaqur.

Sipas DW, nuk dihet ende se sa i rrezikshëm është, madje as nga e ka origjinën. Varianti i ri u zbulua në fillim të dhjetorit në një udhëtar që u kthye në Francë nga Kameruni, sipas spitalit IHU Mediterranee në Marsejë. I kthyeri nga Kameruni raportohet se infektoi 12 persona në Francën jugore.

Një numër i madh mutacionesh

Ky mutant i ri, i quajtur B.1.640.2, ka 46 mutacione në një “kombinim atipik”, sipas një studimi paraprak. Sipas këtij studimi, dy mutacionet tashmë të njohura të proteinave N501Y dhe E484K gjenden gjithashtu në variantin e ri të koronavirusit. Mutacioni N501Y u zbulua shumë herët në variantin alfa dhe bën që patogjeni të lidhet më fort me qelizat njerëzore dhe kështu të përhapet më lehtë në trup. E484K është një nga mutacionet që ndodhet direkt në proteinë dhe kështu redukton efektivitetin e vaksinave të COVID-19.

Jörg Timm, kreu i Institutit për Virologjinë në Spitalin Universitar Düsseldorf, beson se varianti i ri nuk është shumë i rrezikshëm. Timm shtoi se ky ishte një ndryshim i dukshëm me variantin omicron, i cili studiuesit kuptuan që në fillim do të përhapej shumë shpejt.

Varianti u përshkrua për herë të parë pak më parë dhe nuk është bërë më i spikaturi. Nuk është përhapur gjerësisht Askush nuk pret që varianti B.1640 do të shkaktojë probleme vërtet të rëndësishme“, tha ai.

Ne nuk dimë ende asgjë për origjinën e këtij varianti të ri. Fakti që B.1.640.2 tani është zbuluar për herë të parë në një person të kthyer nga Kameruni nuk do të thotë se varianti është shfaqur edhe në vendin e Afrikës Qendrore. Megjithatë, normat shumë të ulëta të vaksinimit në përgjithësi favorizojnë shfaqjen e mutacioneve të reja të koronavirusit.

Në Kamerun, vetëm 2.4% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins në Baltimore në Shtetet e Bashkuara. Për sa kohë që fushata e vaksinimit nuk është e avancuar globalisht, variante të reja do të vazhdojnë të zhvillohen. Ndonjëherë ato janë më të padëmshme, ndonjëherë më të rrezikshme. Mbetet të shihet se sa i dëmshëm do të jetë ky variant i ri.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota cameron emigranti nga kameruni france kamerun varianti i ri covid cameron emigranti nga kameruni france kamerun varianti i ri covid

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave