LIVE UPDATES
Aktualitet

Moti në Shqipëri/ Dëborë dhe ndërprerje energjie, ARRSH: Kujdes në këto akse rrugore

11 Janar 2022, 06:51 Nga DOSJA
Moti në Shqipëri/ Dëborë dhe ndërprerje energjie,

SHQIPËRI – Moti i keq i shoqëruar me reshje shiu, dëbore dhe me temparatura të ulëta ka sjellë probleme në disa qarqe në verilindje dhe julindje të Shqipërisë. Vështirësitë më të mëdha në lidhje me furnizimin me energji elektrike dhe kalimin e automjeteve u panë në Tropojë, Kukës dhe Korçë. Në Kukës, rrugët e qytetit dhe ato nacionale u mbuluan nga akulli, duke shkaktuar vështirësi jo vetëm në qarkullimin e mjeteve, por edhe të këmbësorëve. Si pasojë e mungesës së energjisë elektrike, në qytetin e Kukësit disa biznese janë detyruar që të rikthejnë në punë gjeneratorët.

Në urën e Milotit, era e fortë ktheu përmbys një kamion që vinte nga Kosova. Për pasojë, lëvizja e makinave u bllokua për dy orë. Në qytetin e Pogradecit, era e fortë rrëzoi një pemë në parkun kryesor të qytetit. Fatmirësisht, edhe pse në një zonë të frekuentuar nga qytetarët, nuk ka pasur asnjë të lënduar.

Autoriteti Rrugor Shqiptar komunikoi pasdite se janë trajtuar me kripë akset rrugore në Tropojë, Kukës dhe Korçë. Ajo u bëri apel shoferëve që të tregojnë kujdes gjatë mbrëmjes dhe mëngjesit për shkak të uljes së temperaturave në rrugët e këtyre 3 qyteteve. Gjithashtu, ARRSH u kërkon drejtuesve të automjeteve që të përdorin gomat dimërore ose zinxhirët.

Për sa i përket reshjeve të shiut, intensiteti i tyre ka qenë i ulët dhe për fatin e mirë nuk raportohen përmbytje, bllokim rrugësh, etj.

Vendi ynë është përfshirë nga një mot i ftohtë e me vranësira, ndërsa sot komunikohet se edhe në zonat e ulëta, temperaturat do të shkojnë nën zero. Ndërkohë, sinoptikanët parashikojnë se ditën e nesërme reshjet e shiut do të kenë intensitet shumë të lehtë, por temperaturat do të jenë të ulëta.

Moti është përkeqësuar sërish në ditët e fundit. Në muajin dhjetor pati përmbytje të shumta, rënie intensive të dëborës. Lumenjtë Vjosë, Osum, Drin, etj dolën nga shtrati duke përmbytur sipërfaqe të mëdha toke në Fier, Berat dhe Vlorë. Qytetet Shkodra, Vlora, etj. patën mbulim të rrugëve nga uji si pasojë e bllokimit të kanaleve të kullimit. Në zonat, malore të Lezhës, Mirditës, Kukësit, Tropojës, etj. u shënuan ndërprerje të energjisë elektrike, bllokim të disa fshatrave të thella.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Dëbora në Tropojë, Kukës dhe Korçë, ARRSH: Është hedhur kripë në akset rrugore

Dëbora në Korçë, disa zona pa energji elektrike, era shemb pemën në Pogradec

Era e fortë / Përmbyset kamioni tek ‘Ura e Milotit’, bllokohet qarkullimi për dy orë

Shërbimi Meteorologjik i Ushtrisë: Në Shqipëri po afron i ftohti dhe ngricat

Era e fortë rrëzon pemën në Parkun e Pogradecit, rrezikohen kalimtarët

Moti i keq/Ngrica në rrugët e Kukësit, probleme me energjinë, rikthehen gjeneratorët

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet moti moti i keq ne shqiperi parashikimi i motit moti moti i keq ne shqiperi parashikimi i motit

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni