LIVE UPDATES
Aktualitet

Moti i keq godet vendin, ministri Peleshi: S’haesh dot me natyrën (nis e qesh)

5 Dhjetor 2021, 17:29 Nga DOSJA
Moti i keq godet vendin, ministri Peleshi: S’haesh dot me natyrën

KORÇË– Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka dalë në një deklaratë për mediat nga Korça për të bërë paralajmërimet e fundit për motin e keq që ka goditur orët e fundit vendin tonë. Gjatë fjalës së tij, ministri Peleshiu parashikoi përmbytje, duke cilësuar si më problematike zonën e Obotit, ndërsa premtoi se nuk do të kishte probleme në asnjë aks rrugor për shkak të dëborës. Por në një moment të intervistës së tij, Peleshi u shpreh se në asnjë mënyrë një shtet nuk përballej i vetëm me natyrën, duke nisur edhe të qeshte.

“Në pjesën veriore ujrat vazhdojnë gjatë në kaskadën e Drinit rrezikojnë përmbytje të mëdha. Në pjesën juglindore, kemi Vjosën, është lum i egër. Në raste të reshjeve të mëdha rrezikon që të dalë nga shtrati. Në këto 2-3 ditë nuk do të kemi përmbytje të shtuara. Në pjesën jugperëndimore, do të ketë reshje edhe në Greqi. Mund të kemi dalje. Të gjitha strukturat tona janë të gatshme deri në nivel vendor. I kërkojmë që të jenë gjithmonë të gatshëm. Nuk dua të krijoj panik. Nuk presim përmbytje të mëdha. Por e dini që në veri kemi zona depresive siç është Oboti. Edhe vetëm për shkak të reshjeve, jo të shkarkimeve të shtuara. Do të ketë reshje bore. Por ARRSH, është në gatishmëri, nuk kemi probleme në asnjë aks rrugor. Kur bora është e jashtëzakonshme ka zënie të përkohshme. Do të jem i hapur dhe shumë pranë jush në ditët në vijim, derisa të dalë dimri. A kanë vendorët për të menaxhuar situata të vështira? Ka qenë një gusht…nuk është situata njësoj, nuk janë të gjithë aq të përgjegjshëm. Zjarret kanë qenë të egra edhe në krahasim me të kaluarën. Kemi shmangur më të keqen. Ka pasur sipërfaqeje të djegura, por kemi shpëtuar parqet e Voskopojës dhe Llogarasë. Kemi shmangur më të keqen, sistemi i mbrojtjes civile nuk i përket vetëm një institucioni, duhet të reagojnë zinxhirë të gjithë. Fronti duhet të menaxhohet  nga pushteti vendor. Me natyrën nuk haet dot një shtet *nis e qesh, se mu kujtua dikush. Ka raste kur pushteti vendor nuk e përballon i vetëm. Gjatë stinës që vjen, pushteti vendor është i gatshëm, nuk janë të gjithë njëlloj, ka edhe nga ata që i marrin me vonesë xhirot,”-tha në fjalën e tij Peleshi.

LAJMI KRYESOR- HARTA LIVE: Temperatura e reshje shiu e bore, moti i keq me ciklon ‘godet’ vendin

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike moti i keq ne shqiperi niko peleshi moti i keq ne shqiperi niko peleshi

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare