LIVE UPDATES
Bota

Moska reagon áshpër kundër SHBA-së: Vrásja e Soleimanit, rrézik për një kónflíkt të ri

3 Janar 2020, 21:43 Nga DOSJA
Moska reagon áshpër kundër SHBA-së: Vrásja e

MOSKË– Rusia dënoi sulmet ajrore amerikane që vranë një komandant të fuqishëm iranian, në Irakun fqinj të Premten, me kohën lokale si një “hap të pamatur” që rrezikonte “paqen dhe stabilitetin rajonal” në Lindjen e Mesme.

Shtetet e Bashkuara vránë Gjeneralin Qassem Soleimani, kreun e forcave elitare të Gardës Revolucionare të Korpusit Quds Force, në një sulm me avion ndërsa ai dhe një grup që e shoqëronin u larguan nga aeroporti kryesor i Bagdadit me makinë.

Zyrtarët e Pentagonit thanë që Presidenti i SHBA Donald Trump urdhëroi aksionin për të parandaluar sulmet e afërta kundër forcave amerikane në rajon.

Megjithatë, me udhëheqjen e Iranit tashmë duke u zotuar për një përgjigje ushtarake, Rusia hodhi dyshime në mirëkuptimin e Shtëpisë së Bardhë për forcat e dhunshme që kishte lëshuar.

“Veprime të tilla nuk krijojnë … gjejnë zgjidhje për problemet komplekse në Lindjen e Mesme. Përkundrazi, kjo do të çojë në një raund të ri përshkallëzimi të tensioneve në rajon,” tha Ministria e Jashtme e Rusisë në një deklaratë të postuar në faqen e saj të internetit .

Në një deklaratë të veçantë, ministria vuri në dukje se Soleimani “kishte shërbyer me besnikëri dhe mbrojtur interesat kombëtare të Iranit” dhe shprehu ngushëllime për popullin iranian për vdekjen e komandantit.

Shërbimi i shtypit i Kremlinit njoftoi më vonë se Presidenti rus Vladimir Putin kishte diskutuar sulmin me homologun e tij francez Emmanuel Macron me telefon, me të dy palët duke rënë dakord se “ky veprim mund të përshkallëzojë seriozisht tensionet në rajon”.

Reagimi pasqyronte marrëdhëniet gjithnjë e më të ngushta të Rusisë dhe Iranit – lidhje të krijuara nga një aleancë ushtarake katër-vjeçare në Siri, ku Moska dhe Teherani kanë ardhur në ndihmë të aleatit të tyre të ndërsjellë, liderit sirian Bashar al-Asad, shkruan VOA.

Disa raporte të mediave thonë se Soleimani – i konsideruar gjerësisht arkitekti ushtarak i veprimeve të Iranit në Lindjen e Mesme – u takua me Presidentin Vladimir Putin dhe Ministrin e Mbrojtjes Ruse Sergei Shoigu në Moskë në vitin 2016 për të diskutuar personalisht për ofensivën siriane. Të dy qeveritë iraniane dhe ruse mohuan që takimi të kishte ndodhur ndonjëherë.

Soleimani është në një listë të sanksioneve të udhëtimit në SHBA dhe është sanksionuar nga Sh.B.A që nga 2005 si mbështetës i terrorizmit.

Vëzhguesit në Moskë panë pak shanse që Rusia të vinte në ndihmë të Iranit në rast të një konflikti më të gjerë ushtarak.

“Nuk ka asgjë që Rusia mund të bëjë,” thotë Alexey Malashenko, një vëzhgues i gjatë i Lindjes së Mesme dhe drejtues i Institutit të Dialogut dhe Qytetërimit, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës në Moskë.

“Është një situatë që përfshin Iranin, Sh.B.A dhe Irakun”.

Marrëveshjet bërthamore

Megjithatë, greva e SHBA ndaj Soleimanit përsëri e vendos Iranin në krye të një liste të gjatë çështjesh që shkaktojnë fërkime midis Moskës dhe Uashingtonit.

Kremlini tashmë ishte përplasur me administratën Trump lidhur me vendimin e saj për të rrëzuar marrëveshjen bërthamore të Iranit – një ndërrim denuclearization për marrëveshjet e lehtësimit të sanksioneve të ndërmjetësuara me Iranin nga administrata e SHBA drejtuar nga Obama së bashku me Britaninë, Rusinë, Gjermaninë, Francën dhe Kinën përsëri në 2015.

Rusia ka gjetur baza të përbashkëta me fuqitë evropiane në denoncimin e vendimit të administratës Trump për të hequr dorë nga marrëveshja në favor të asaj që Shtëpia e Bardhë kërkon si një fushatë “presioni maksimal” që do të japë një marrëveshje më të mirë që kufizon ambiciet bërthamore të Teheranit.

Në të vërtetë, Moska kishte punuar me Francën dhe Gjermaninë për të gjetur mënyra për të manovruar rreth sanksioneve amerikane dhe në këtë mënyrë ta mbante Iranin në përputhje – një përpjekje që ekspertët e politikës së jashtme e pranojnë tani është gjithçka e dënuar për shkak të sulmit amerikan.

“Shpresat e fundit për zgjidhjen e problemit të programit bërthamor të Iranit janë bombarduar në copëza,” shkruajti Konstantin Kosachev, kreu i Komitetit të Punëve të Jashtme në dhomën e sipërme të Rusisë, Këshillin e Federatës, në një postim në Facebook.

“Irani tani mund të shtyjë përpara programin e tij bërthamor, edhe nëse nuk do të planifikonte,” shtoi Kosachev.

“Në atë mënyrë, kjo është më e madhe sesa vrasja e një figure të rëndësishme”.

Marrë dhe përkthyer nga VOA Nesw.com

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota emanuel macron kasem sulejmani valdimir putin vritet gjenerali vritet komandanti i forcave quds emanuel macron kasem sulejmani valdimir putin vritet gjenerali vritet komandanti i forcave quds

Sondazh

Poll
Bota 3 Janar 2020, 17:30

Vjena dëshiron të mbrojë klimën dhe kufijtë

Pasi ranë dakord për një aleancë të përbashkët, kryetari i ÖVP dhe ish-kancelari Sebastian Kurz dhe kryetari i Gjelbërve Werner Kogler prezantuan programin e qe...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!