LIVE UPDATES
Bota

Vjena dëshiron të mbrojë klimën dhe kufijtë

3 Janar 2020, 17:30 Nga DOSJA
Vjena dëshiron të mbrojë klimën dhe kufijtë

Pasi ranë dakord për një aleancë të përbashkët, kryetari i ÖVP dhe ish-kancelari Sebastian Kurz dhe kryetari i Gjelbërve Werner Kogler prezantuan programin e qeverisë së tyre tek Presidenti Federal i Austrisë, Alexander Van der Bellen. Programi parashikon vendosjen e arrestit parandalues, që ka ngjallur debate dhe shtrirjen e ndalimit të shamisë në shkolla për vajzat deri në moshën 14 vjeç.

U arrit të “kombinohen më të mirat nga të dyja botët”, tha 33-vjeçari Kurz, i cili do të kthehet në krye të qeverisë shtatë muaj pasi u rrëzua me një votë mosbesimi. Të dy palët duan të mbrojnë “klimën dhe kufijtë”.

Të Gjelbrit marrin “super ministrinë”

Konservatorët kanë shumicën e ministrive të ardhshme: ata siguruan ministritë për punët e brendshme, financat, mbrojtjen dhe politikën e jashtme. Të Gjelbërit marrin përsipër katër ministri, përfshirë një “super ministri” për mbrojtjen e klimës, mjedisin, energjinë, mobilitetin, inovacionin dhe teknologjinë. Sipas agjencive të lajmeve, shefi i Të Gjelbërve Kogler si zëvendëskancelar pritet të jetë përgjegjës për sportin, shërbimin publik artin dhe kulturën.

Programi qeveritar fillimisht nuk parashikon ndonjë taksë për CO2. Sidoqoftë, duhet të kryhet një reformë ekologjike e taksave, e cila me siguri do të përfshijë një rregullore të re mbi biletat dhe do ta bëjë fluturimin më të shtrenjtë. Taksa për qarkullimin e kamionëve gjithashtu pritet të bëhet më ekologjike.

ÖVP vazhdon politikën e migrimit

Me programin qeveritar, Kurz-i vazhdon gjithashtu linjën e tij të ashpër ndaj migrimit: programi qeveritar parashikon krijimin e një agjencie të kujdesit për azilkërkuesit dhe krijimin e qendrave të kthimit, në mënyrë që të mbështetet më mirë kthimi i migrantëve në vendet e tyre të origjinës ose në vendet e treta. Këtë e bën të ditur agjensia austriake e Lajmeve APA.

Rreth 280 delegatë të të Gjelbërve votuan të shtunën në një konferencë të jashtëzakonshme partie për pjesëmarrjen në qeveri. Pritet mbështetje, megjithëse të Gjelbërve u duhet të gëlltisin shumë për çështje si ndalimi i shamisë së kokës. Deri tani, shamia myslimane e kokës është ndaluar në kopshte dhe për vajza deri në moshën dhjetë vjeç në shkollat popullore në Austri. Sipas APA-s, betimi i qeverisë së re është caktuar për të martën e ardhshme.

Marrë nga DW

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota austri sebastian kurz werner kogler austri sebastian kurz werner kogler

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve