LIVE UPDATES
Bota

Moderna: Dozat përforcuese prodhojnë 37 herë më shumë antitrupa ndaj Omicron

20 Dhjetor 2021, 18:08 Nga DOSJA
Moderna: Dozat përforcuese prodhojnë 37 herë më shumë

SHBA – Kompania farmaceutike Moderna ka thënë se një dozë përforcuese e vaksinës së saj Covid duket se mbron kundër variantit Omicron me përhapje të shpejtë në testimet laboratorike dhe se versioni aktual do të vazhdojë të jetë linja e parë e mbrojtjes kundër Omicron.

Sipas The Guardian, vendimi për t’u fokusuar në vaksinën aktuale, mRNA-1273, u nxit pjesërisht nga shpejtësia e përhapjes së variantit. Kompania planifikon të zhvillojë një vaksinë posaçërisht për të mbrojtur kundër Omicron, të cilën shpreson ta avancojë në provat klinike në fillim të vitit të ardhshëm.

Dr Paul Burton, shefi mjekësor i Moderna, tha: Ajo që kemi në dispozicion tani është 1273. Është shumë efektiv dhe jashtëzakonisht i sigurt. Mendoj se do t’i mbrojë njerëzit gjatë periudhës së pushimeve të ardhshme dhe gjatë këtyre muajve të dimrit, kur do të shohim presionin më të ashpër të Omicron

Kompania tha se një kurs me dy doza të vaksinës së saj gjeneroi antitrupa neutralizues të ulët kundër Omicron, por një dozë përforcuese prej 50 mg rriti antitrupat neutralizues kundër variantit 37 herë. Një dozë më e lartë, 100 mg përforcuese e së njëjtës vaksinë i çoi nivelet e antitrupave edhe më të larta, më shumë se 80 herë nga nivelet para rritjes.

Të dhënat, të cilat ende nuk janë shqyrtuar nga kolegët, testuan gjakun e njerëzve që kishin marrë vaksinën kundër një pseudovirusi të krijuar për t’i ngjasuar variantit. Është e ngjashme me të dhënat e diskutuara nga eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive në SHBA, Dr Anthony Fauci. Burton tha se do të ishte për qeveritë dhe rregullatorët që të vlerësonin nëse ata dëshironin një nivel më të lartë të mbrojtjes që mund të jepte një dozë 100 mg. Kompania tha se doza 100 mg ishte përgjithësisht e sigurt dhe e toleruar mirë, megjithëse kishte një prirje drejt reaksioneve anësore pak më të shpeshta.

Moderna testoi gjithashtu efektivitetin e vaksinës në krahasim me përforcuesit e saj prototipe që synojnë variante të shumta të mëparshme shqetësuese dhe rezultatet ishin të ngjashme. Rregullatorët e SHBA autorizuan përforcuesin prej 50 mg të vaksinës Moderna në tetor. Dy goditjet e para janë të dyja 100mg. Vaksinat Moderna dhe Pfizer/BioNTech janë lidhur me raste të rralla të inflamacionit të zemrës, veçanërisht te meshkujt e rinj. Disa studime kanë sugjeruar se vaksina e Moderna ka të ngjarë të shkaktojë atë efekt anësor në një shkallë më të lartë.

Omicron, një variant shumë ngjitës i zbuluar për herë të parë muajin e kaluar në Afrikën Jugore dhe Hong Kong, ka përfshirë mbarë botën dhe është raportuar në 89 vende, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota doza perforcuese te vaksines moderna vaianti omicron vaksina anti covid moderna doza perforcuese te vaksines moderna vaianti omicron vaksina anti covid moderna

Sondazh

Poll
Bota 20 Dhjetor 2021, 17:47

Britania e Madhe: Boris Johnson dhe metoda Orban

SHBA – Nuk kalon as një ditë në ishull pa shpërthyer skandale të reja rreth Boris Johnson-it dhe qeverisë së tij. Fotografitë e reja të festave të ç...

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane