LIVE UPDATES
Bota

Ministria e Jashtme ruse: Propozimet tona mund të ndreqin marrëdhëniet me SHBA

19 Dhjetor 2021, 06:24 Nga DOSJA
Ministria e Jashtme ruse: Propozimet tona mund të ndreqin

RUSI- Marrëdhëniet e Rusisë me Shtetet e Bashkuara nuk kanë arritur ende pikën e tyre më të ulët dhe propozimet mbi sigurisë që ka bërë Moska, mund të ndihmojnë në zbutjen e tensioneve, citohet të ketë thënë të shtunën zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov.

Rusia tha të premten se po kërkon garanci ligjore e të detyrueshme, që NATO të heqë dorë nga çdo aktivitet ushtarak në Evropën Lindore dhe Ukrainë, pjesë e një liste kërkesash të cilat kërkon t’i negociojë me Perëndimin.

Rusia parashtroi për herë të parë në detaje kërkesat që thotë se janë thelbësore për uljen e tensioneve në Evropë dhe zbutjen e krizës mbi Ukrainën.

“Mendoj se nuk kemi arritur në pikën më të ulët (të marrëdhënieve), falë zotit. Ka përparim në disa aspekte dhe jo gjithçka është e pashpresë”, citonte agjencia e lajmeve Interfax të shtunën zotin Ryabkov.

Moska ka nevojë për marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme me Uashingtonin, tha ai.

“Situata mund të stabilizohet dhe përmirësohet me ndihmën e marrëveshjeve të tilla. Pa to, situata do të mbetej jashtëzakonisht e vështirë dhe e tensionuar”, citohet të ketë thënë zoti Ryabkov, sipas agjencisë Interfax.

Propozimet ruse janë ofruar në dy dokumente këtë javë, një projektmarrëveshje me vendet e NATO-s dhe një projekttraktat me Shtetet e Bashkuara, të dyja të publikuara nga Ministria e Jashtme ruse.

Këshilltari për Sigurinë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë Jake Sullivan, tha të premten se Shtetet e Bashkuara janë të përgatitura për dialog me Rusinë mbi kërkesat e saj dhe se do të paraqesin shqetësimet e veta.

Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara kanë thënë se Rusia ka dislokuar më shumë se 90,000 trupa pranë kufirit ukrainas dhe mund të jetë gati për ta sulmuar atë, gjë që Moska e mohon.

“Ne nuk duam një konflikt dhe duam të biem dakord mbi një bazë të arsyeshme”, tha zoti Ryabkov. “Çdo veprim diplomatik, çdo propozim është një provë për negocim”.

Pasi Moska bëri publike kërkesat e saj ndaj NATO-s, Ministrja e Jashtme britanike Liz Truss tha të premten në mbrëmje se rritja e pranisë ushtarake ruse në kufijtë me Ukrainës ishte e paprovokuar dhe e pajustifikuar.

“Rusia duhet të ndërmarrë hapa konkretë për të ulur tensionet”, shkruante ajo në Twitter.

Marrë nga VOA

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota jake sullivan liz truss nato sergei ryabkov jake sullivan liz truss nato sergei ryabkov

Sondazh

Poll

Bota 19 Dhjetor 2021, 06:36

Omicron vështirëson udhëtimet në Europë

GJERMANI- Shqetësimi para përhapjes së variantit Omicron ka rritur shqetësimin edhe në Gjermani. Ministrat e Shëndetësisë së landeve gjermane pas një konsultimi...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra