LIVE UPDATES
Aktualitet

Miliarda pasuri me kânabis/ Shqiptari që bën namin në Angli kthen shumën e papërfillshme, skema që përdori për t’i pa

17 Dhjetor 2019, 18:43 Nga DOSJA

ANGLI– Fatos Metua, shqiptari që ka përfituar mbi 1.7 milion paund nga krîmi i organizuar do të duhet të kthejë mbrapsht vetëm 148,237 paund. Mediat britanike shkruajnë se 47-vjeçari me origjinë nga Shqipëria ka arritur t’i pastrojë paratë e përfituara nga organizata krîminale, të cilën ai vetë e drejton, në një mënyrë të hatashme.

Metua është fshehur pas një biznesi ndërtimi, ku ka rekrutuar punonjës, përfshirë edhe student, të cilët e ndihmonin për të transferuar drôgën në Devon. Në këtë mënyrë rrjeti i shpërndarjes së drôgës është zgjeruar duke e bërë shqiptarin një miliarder.

Por pas dy vitesh nën hetim, grupet hetimore në bazë të Ligjit të të Ardhurave të Krimit kanë zbuluar vetëm disa asete me vlerë 148,237 paund, me burime të dyshimta. Tashmë, Metua do të duhet të kthejë këtë vlerë, edhe nëse do të jetë i detyruar të shesë një shtëpi që zotëron në Wolverhampton dhe aksionet që ai zotëronte në kompaninë e tij të ndërtimit.

Pavarësisht kësaj shume, aspak të konsiderushme, krahasuar me vlerat marramendëse që zotëron shqiptari, gruaja e tij është munduar t’i shpëtojë. Bashkëshortja e Metuas, e cila jeton në Shqipëri me fëmijët e tij, pretendoi se ajo zotëronte gjysmën e pasurive të tij, por ky pretendim u hodh poshtë nga gjyqtari Timothy Rose në gjykatën e Exeter.

Fatos Metua njihet në Londër si një nga të fortit shqiptar që ka zgjeruar rrjtin e shitjes së kânabisit. Ai është në të njëjtën bândë me Ali Kosrat, i cili gjithashtu duhet të shlyejë 13,082.50 paund.

Metua, 47 vjeç, banues në Wolverhampton, u dënua me pesë vite e katër muaj bûrg, në qershor të vitit të kaluar pasi pranoi tre akuza në lidhje me furnizimin e kânabisit.

Ai u identifikua si drejtuesi i grupit të krimit të organizuar nga një operacion mbikëqyrës gjashtë mujor i policisë i koduar operacioni “Corinth”. Banda u rrumbullakos kur Aliu dhe shoku i tij u përgjuan ndërsa dërgonin 13 kilogramë kanabis në një restorant Indian në Topsham. Menaxheri Hannan Miah kishte rënë dakord për të ruajtur drogën.

Mesazhet në telefon treguan se tregtarët ishin në kontakt të rregullt me ​​Metuan në Wolverhampton dhe korrierët e tij.

Në seancën dëgjimore, vitin e kaluar, Metua, 46 vjeç; Roland Toska, 37 vjeç (korrier), dhe Kosrat Ali, 25 vjeç, pranuan akuzat. Toska u dënua me tre vite e tetë muaj, ndërsa Aliun për katër vjet e tre muaj bûrg.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet angli fatos metua shqiptari me miliarda pasuri angli fatos metua shqiptari me miliarda pasuri

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve