LIVE UPDATES
Politike

Meta për “Open Ballkan”: Bashkimi s’ofrohet përmes politikës përjashtuese

24 Nëntor 2021, 15:13 Nga DOSJA
Meta për “Open Ballkan”: Bashkimi s’ofrohet përmes

KOSOVË- Presidenti Ilir Meta ndodhet në Prishtinë, ku edhe mbajti një ligjëratë me temë “Shqiptarët, si faktor stabiliteti në Ballkan”, ndërsa gjatë fjalës së tij komentoi edhe nismën për “Open Ballkan”. Në fjalën e tij, kreu i shtetit Meta tha se kishte edhe dy rezerva për këtë proces, teksa u shpreh se bashkimi nuk duhet të bëhet përmes politikave përjashtuese.

“Duhet t’i shmangemi çdo tentative për t’i personalizuar raportet e pazëvendësueshme Shqipëri-Kosovë. Nuk mund të jetojmë me iluzionin që ajo po shohim të ndodhë në Serbi apo Bosnje, nuk ka ndikim te ne. Duhet të jemi të vendosur për të refuzuar çdo flirt anti europian. Shqipëria do të përmbushë angazhimet e saj si vend anëtar i NATO-s. Rezerva e parë që kam për Open Balkan është parimore. Bashkimi nuk mund të ofrohet përmes politikës përjashtuese. Prandaj është shumë e rëndësishme që të kemi në konsideratë parimet që garantojnë bashkëpunim të qëndrueshëm dhe afatgjatë. Rezerva e dytë lidhet me përpjekjet për të rivalizuar procesin e Berlinit. Ballkani i Hapur e parcelizon bashkëpunim vetëm në tre vende dhe duket sikur i jepet Serbisë kundrejt një sjellje më të balancuar në rajon. Si mundet t’u besojmë qëllimeve të mira kur ringjallet fantazma e Millosheviç,”-tha Meta.

FJALA E PLOTË:

Në kuadër të bashkëpunimit rajonal, po konstatojmë oshilacione të padobishme, si në drejtim të marrëdhënieve Shqipëri-Kosovë, ashtu edhe në raport me BE-në. E kam fjalën për energjitë kaq të tepërta, që po i përkushtohen të ashtuquajturës mini-shengen apo Ballkani i Hapur. Rezerva e parë që kam për këtë nismë është parimore. Për sa kohë bashkëpunimi gjithëpërfshirës nuk mund të ofrohet përmes gjuhës imponuese, përmes politikës përjashtuese dhe, përmes faktit të kryer, sepse bashkëpunim i qëndrueshëm është vetëm ai, mbi baza reciprociteti dhe të barazisë mes të gjitha palëve. Prandaj është shumë e rëndësishme që të kemi në konsideratë, parimet që garantojnë një bashkëpunim të qëndrueshëm dhe afatgjatë dhe ato kurrë nuk kanë të bëjnë më përjashtimin , me faktin e kryer, apo me përpjekjen e lidershipit të çdo vendi në këtë rajon. Rezerva e dytë lidhet me përpjekjet për të rivalizuar Procesin e Berlinit, i cili është gjithëpërfshirës, shoqërohet gjithashtu me garancitë dhe mbështetjen financiare të BE, ka ngritur mekanizma zbatues dhe monitorues, dhe ka dhënë rezultate konkrete. Përkundrejt kësaj, Ballkani i Hapur e parcelizon bashkëpunimin vetëm me tre vende dhe zhvendos nga ombrella europiane, duke mos gëzuar asnjë mbështetje financiare apo politike, dhe së fundmi duket se po i ofrohet Serbisë si koncesion kundrejt një sjelljeje më të balancuar në rajon. Dhe këtu kalojmë në rezervën e tretë që lidhet me zhvillimet frenetike në rajon, të cilat kanë dëshmuar inkoherencë totale në qëndrimet dhe qëllimet politike të aktorëve të ndryshëm. Si mundet t’u besojmë qëllimeve të mira, kur ringjallet dhe glorifikohet fantazma e Milosheviçit, qëllimet i kishte të mira, por nuk i arriti dot. Çfarë të arrinte? Që të shfaroste gjithë popullsinë shqiptare të Kosovës. Fantazma e botës serbe, minimi i marrëveshjes së Dejtonit, dhe kur duket qartë, që prezenca e aktorëve të tretë shfaqet hapur në mënyrë jo miqësore ndaj proceseve të integrimit evropiane dhe euro-atlantik. Si mundet të anashkalojmë verbërisht projektet ende të gjalla për rivizatim kufijsh në Ballkan, që veçse ripërsërisin ndezjen e vatrave të konfliktit? Si mund të pajtohemi me këto skenarë që bien plotësisht ndesh me filozofinë europiane të bashkëjetesës, të bashkëpunimit PËRTEJ kufijve, duke i bërë ata të padukshëm dhe irelevantë? Pra, ka një dyshim të arsyeshëm ndaj qëndrimeve dhe qëllimeve diametralisht të kundërta të të njëjtët aktorë politikë, të cilët i ndryshojnë ato sipas rrethanave dhe ambicies së tyre. Jam dakord se kjo qasje nuk duhet të reciprok ar për të hyrë rrezikshëm në një konkurrencë qëndrimesh ekstreme. Por pajtohem gjithashtu me ata zëra të arsyeshëm që sugjerojnë vendosjen e një muri të pakapërcyeshëm dhe të papërkulshëm kundrejt veprimeve dhe politikave destabilizuese në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Në këtë çështje Shqipëria dhe Kosova duhet të jenë të bashkuara dhe në koordinim të plotë të qëndrimeve të tyre, duke tërhequr sa më shumë mbështetjen e ShBA-ve të BE-së, të NATOS-së pas vetes.

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike ilir meta meta në kosovë ilir meta meta në kosovë

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS