LIVE UPDATES
Politike

PD kallëzim penal për Bashkitë Vlorë, Dritan Leli: I ktheva përgjigje Komisionit

24 Nëntor 2021, 11:43 Nga DOSJA

VLORË- Komisioni Hetimor Parlamentar për hetimin e zgjedhjeve të 25 prillit i ka dërguar javë më parë një shkresë për informacion dhjetëra institucioneve, por disa prej tyre ende nuk kanë kthyer përgjigje. Një shkresë në adresën e Komisionit nuk ka ardhur nga Inspektoriati i Mjedisit, i cili është institucion i shkrirë dhe dy bashki të mëdha në vend; Bashkia Tiranë dhe Vlorë.

Mësohet se kërkesa bashkive i është çuar për punësimet elektorale, ndërsa për Bashkinë Tiranë është kërkuar informacion edhe për shpërblimet për tërmetin. Kryetari i Komisionit, Enkelejd Alibeaj paralajmëroi kallëzim penal për dy bashkitë me akuzën e shpërdorimit të detyrës.

Këtu ka diçka që nuk shkon. Por duke se shkresat dhe kërkesat janë bërë tashmë prej më shumë se 3 javësh, detyrimi për përgjigje është në bazë edhe të vendosjes së afatit në kërkesë. Minimalisht kjo është indiferencë dhe neglizhencë. Është detyrim ligjor për të gjithë anëtarët për të reaguar ligjërisht ndaj kësaj qasjeje“, tha Alibeaj.

Kryetari i Bashkisë Vlorë, Dritan Leli i tha Top Channel se i ka kthyer përgjigje Komisionit Hetimor Parlamentar për Zgjedhjet e 25 prillit që me datë 15 nëntor, duke hedhur poshtë pretendimet e kryetarit të këtij Komisioni Hetimor.

Në shkresën e dërguar nga Bashkia Vlorë në lidhje me numrin e të punësuarve pranë kësaj bashkie, theksohet se prej muajit janar 2020 dhe muajit prill 2021, numri total i punonjësve është rritur me rreth 7% në këtë bashki, duke përfshirë këtu institucionet në varësi dhe shoqëritë në pronësi të saj.

Në lidhje me fondin e pagave, Bashkia Vlorë tregon se për vitin 2021 është realizuar një rritje në fondin e pagave prej 5% për arsye të shtimit të numrit të punonjësve sipas strukturës të miratuar me Vendim të Këshillit Bashkiak.

Për përfituesit e ndihmës ekonomike pranë Bashkisë Vlorë për periudhën 1 janar 2020 deri me 30 prill 2021 nga Buxheti i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, ku përfshihet edhe Fondi 6%, kanë përfitur 939 familje.

Bashkia Vlorë thekson se të gjithë përfituesit e ndihmës ekonomike rezultojnë të jenë në Shqipëri dhe kjo është realizuar përmes kontrolleve dy herë në vit dhe për çdo familje të re që hyn në skemë.

Në mbledhjen e sotme të Komisionit Hetimor, Alibeaj ka bërë publike edhe listën e dëshmitarëve që sipas tij duhen thirrur, duke filluar nga Kryeministri Rama, disa ministra dhe krerë institucionesh.

Nga ana tjetër, anëtari socialist Toni Gogu kërkoi që listës së dëshmitarëve t’i shtohen edhe deputetët demokratë Gazmend Bardhi, Xhelal Mziu dhe Albana Vokshi. Ai tha se Mziu dhe Vokshi kanë deklaruar se kanë dije për strukturën e mbrojtjes së votës në PD.

Ndërkohë që deputeti i PD-së, Ervin Salianji, tha se kjo situatë është e patolerushme.

Nuk kemi pse tolerojmë që dy institucione që kanë kapacitet të përgjigjen më shpejt se kushdo tjetër, sidomos ajo e Tiranës, ku edhe sipas pretendimeve ka më shumë shpërdorime të burimeve njerëzore gjatë fushatës se kushdo institucion tjetër, ndaj mendoj që duhet të bëjmë kallëzim penal sepse po vazhdojnë të sillen sikur e kanë shtetin pronë personale“, vijoi Salianji.

Partia Demokratike prezantoi edhe planin hetimor, sipas saj, për masakrën zgjedhore, duke theksuar se brenda një muaji do të thirren dëshmitarë drejtuesit më të lartë të qeverisë, të SPAK-ut dhe Bashkisë së Tiranës.

Marrë nga Top Channel

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Politike Politike dritan leli enkelejd alibeaj Hiqe termin: komisioni hetimor per 25 prillin komisioni hetimor per 25 prillin dritan leli enkelejd alibeaj Hiqe termin: komisioni hetimor per 25 prillin komisioni hetimor per 25 prillin

Sondazh

Poll

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin