LIVE UPDATES
Politike

Meta flet për raportet me Berishën: Është kënaqësi të bashkëpunosh dhe të luftosh me të, nëse thotë diçka i qëndro

4 Janar 2021, 22:08 Nga DOSJA
Meta flet për raportet me Berishën: Është kënaqësi

TIRANË- Presidenti Ilir Meta ka treguar raportet që ka pasur me ish-kryeministrin Sali Beridha si dhe për koalicioninme Partinë Demokratike. I ftuan në emisionin “Opinion” Mata ka thënë se me Berishën është kënaqësi të bashkëpunosh dhe të luftosh.

Ndër të tjera ai ka shtuar se roli i tij në politikë është historik, sakaq është ndalur në peridhën e viteve ’96-’97, ku sipas Metës Berisha mund ta kishte menaxhuar më mirë. Po ashtu thotë se Berisha është një person që i qëndon marrëveshjes dhe sipas tij nëse ai thotë diçka nuk ka nevojë për firmë.

Pjesë nga Intervista: 

Fevziu: Çfarë raportesh keni patur me Berishën?

Meta: Me Berishën ke kënaqësi të bashkëpunosh dhe luftosh.

Fevziu: Tani që nuk është aq aktiv, si do ta përkufizonit rolin e tij në politikë?

Meta: Roli i tij është rol historik, me merita historike, natyrisht ka dhe përgjegjësi historike. Për sa i takon 96-97 mund ta kishte menaxhuar më mirë. Berisha ndahet në 2, Berisha i parë dhe i dytë.

Fevziu: Cila është merita e Berishës?

Meta: Nëse thotë diçka nuk ka nevojë as për të firmosur, i qëndron marrëveshjes.

Fevziu: E patët të vështirë të hynit në qeveri me të?

Meta: Jo, sepse nuk kisha rrugë tjetër. PS kishte bërë çdo përpjekje për të zhdukur një forcë si LSI që në 2007 ishte përcaktuese, që Rama të zgjidhej kryetar bashkie.

Fevziu: Përse u larguat nga qeveria me PD?

Meta: Kishte një marrëveshje. Marrëveshjen e kishim respektuar dhe u vlerësua për të bërë një marrëveshje tjetër. Të mos harrojmë se sjellja ka qenë shumë luajale, në kuptimin që kjo marrëdhënie përfundon. Falenderim për bashkëpunimin do të bëhet një zgjidhje apo zgjedhje tjetër, por votat tona nuk do të përdoren kundër qeverisë. Së dyti marrëveshja me PS dhe Ramën ishte gjithashtu një marrëveshje që në radhë të parë synonte zhbllokimin e integrimit. Dhe kusht i marrëveshjes ishte votimi i tre ligjeve që Rama i kishte bllokuar.

Fevziu: Po sot çfarë marrëdhëniesh keni me Berishën?

Meta: Shumë korrekt.

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Politike Politike ilir meta ilir meta

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng