LIVE UPDATES
Sport

Messi dhe “Topi i Artë”? “Vetëm një gol në 600 minuta”, shkruan “Le Parisien”

2 Dhjetor 2021, 17:37 Nga DOSJA
Messi dhe “Topi i Artë”? “Vetëm një gol në

FRANCE “Vetëm një gol në 600 minuta. Shumë pak. Sidomos nëse emri juaj është Lionel Messi”. Kështu, shtypi francez kritikon sërish kampionin e PSG-së, i cili dje barazoi 0-0 ndaj Nices. “Një garë zhgënjyese, me të vërtetë e “padenjë” për një “Top të Artë”,- shkruan ‘Le Parisien’. Nota e vlerësimit të lojës: 3-sh si ekip (nota më e lartë në Francë është 5).

“Messi, ishte më mirë të hënën”. Domethënë ditën e ndarjes së çmimit për “Topin e Artë” të shtatë, të fituar përballë Lewandowskit, i cili megjithatë shënon me Bayern Munich: 14 gola në 13 ndeshje të Bundesligës deri më tani.

Nga ana tjetër, argjentinasi, shkruan Le Parisien, “ofroi një paraqitje të padenjë për “Topin e tij të Artë”. Zhgënjyes në rolin e një nëntë të rreme”. Një rol që as nuk e bind skuadrën: “I izoluar, në vazhdën e asaj që është shfaqur javët e fundit, Messi të jep përshtypjen se luan gjithmonë me të njëjtin ritëm: shumë i ngadalshëm”. Dhe kështu, përfundon e përditshmja kryeqytetase, “mbetet një gjetje befasuese: pas 600 minutave në Ligue 1, Messi ka shënuar vetëm një gol”.

Dhe me ironi, shkrimi titullohet: “Messi ishte më mirë të hënën”, pra kur iu dha titulli lojtari më i mirë i vitit. Por në fushë ylli nuk po shkëlqen ende siç duhet. Por me justifikimin se nuk jam përshtatur ende me skuadrën e re, e cila më pas vazhdon të prodhojë një lojë mjaft të butë. Edhe nëse gjykimi i “Parisien” është shumë më i ashpër: “Kjo është një PSG e lirë, një falsifikimi”. Përballë Messit.

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport çfarë ka bërë messi në paris ishte më mirë të hënën kapiteni leo messi nëse emri juaj është lionel messi nëse gjykimi i “parisien” një “top të artë” një gol në 600 minuta pas 600 minutave në ligue 1 shkruan ‘le parisien’ çfarë ka bërë messi në paris ishte më mirë të hënën kapiteni leo messi nëse emri juaj është lionel messi nëse gjykimi i “parisien” një “top të artë” një gol në 600 minuta pas 600 minutave në ligue 1 shkruan ‘le parisien’

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal