LIVE UPDATES
Sport

Ish-mjeku i Realit: “Bëra revolucion, kam pasur një luftë të madhe me Sergio Ramos”

2 Dhjetor 2021, 17:12 Nga DOSJA

SPANJE – E quajtën “Doktor Stiramento”, sepse kur mbërriti numri i dëmtimeve të muskujve në “los blancos” u rrit në mënyrë eksponenciale. Por Jesús Olmo kishte një plan shumë specifik dhe e realizoi atë.

Kur mbërriti në “Bernabeu”, ish-drejtori mjekësor i Real Madrid gjeti një ekip që mund të jepte fizikisht shumë më tepër. Dhe me një punë që shpesh shkaktonte dëmtime te lojtarët më të brishtë si Bale, ai ia doli, duke i kthyer madrilenët në një makinë të Champions League. Revolucioni i mjekut spanjoll solli edhe në sezonet më të mira në historinë e klubit.

Mentaliteti – Por për të marrë ndryshimet e dëshiruara, iu desh të luftonte kundër një mentaliteti që nuk shkonte shumë me të tijin. “Real Madridi kishte një model shumë tradicional dhe unë bëra ndryshime të thella dhe revolucionare. Do të thoja drastike dhe se ato u kryen me shumë vështirësi: të gjithë e dinë që jam ankuar shumë. Kishim një skuadër të jashtëzakonshme, të nivelit më të lartë, por më dukej se lojtarët nuk ishin aspak afër formës së tyre ideale. Dhe kështu ndryshova gjithçka. Te dhoma e zhveshjes, vendosa një dhomë më të madhe fizioterapie dhe një zonë ujore, por edhe për stafin. Punësova profesionistë të tjerë, mbërrita në skuadër me katërmbëdhjetë persona. Dhe ndryshova nutricionistët. Si rezultat, fituam tre kampionë në katër sezone dhe në 2017-ën patëm vitin më të mirë në historinë e Realit”.

Ramos – Kaq shumë përplasje, kaq shumë polemika, por kurrë si me ish-kapitenin… “Me Sergio Ramos kemi pasur një luftë të madhe. Ai është një person si unë, që i thotë gjërat në fytyrë. Unë thashë gjëra që nuk i pëlqenin atij. Edhe pse ia shpjegova, të gjithë mbrojtën qëndrimin e tij me respektin më të madh. Por sigurisht që unë nuk e vura veten nën urdhrat e tij: unë bëj zgjedhjet e mia. Nga kjo, marrëdhëniet e mia profesionale me të kanë qenë të mira. Ne e kemi respektuar gjithmonë njëri-tjetrin, ai më besoi për dëmtimet e tij dhe bëri përherë atë që i thashë, edhe sot.”

Por pas asaj përplasjeje Olmo u largua nga Reali. Dikush mund të mendojë se mund të kishte ndikuar te drejtuesit e atëhershëm të dhomës së zhveshjes… “Unë i kuptoj këto gjëra, flasim për një nivel shumë të lartë dhe interesa të pabesueshme socio-ekonomike. Dhe kur më thanë se nuk do të mund të punoja më siç punoja, u largova”. Me shumë përshëndetje Ramos…

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport bëra ndryshime të thella dhe revolucionare duke i kthyer madrilenët në një makinë të champions league i mbështetësit të zjarrtë të real madridit ish-drejtori mjekësor i real madrid kishim një skuadër të jashtëzakonshme mbërriti në “bernabeu” model shumë tradicional real madridi mori fitoren e pestë revolucioni i mjekut spanjoll bëra ndryshime të thella dhe revolucionare duke i kthyer madrilenët në një makinë të champions league i mbështetësit të zjarrtë të real madridit ish-drejtori mjekësor i real madrid kishim një skuadër të jashtëzakonshme mbërriti në “bernabeu” model shumë tradicional real madridi mori fitoren e pestë revolucioni i mjekut spanjoll

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave